Gymnocalycium saglionis v. roseispinus

adriancean

Gymnocalycium saglionis v. roseispinus

Mesaj de adriancean » Dum, 28 Iul 2013 16:58

Buna.Am observat ca cei doi Gymnocalycium saglionis v. roseispinus prezinta o usoara 'zbarcire' in partea de jos si cateva puncte in partea de sus,chiar in varf....Intradevar a fost foarte cald in zilele trecute (si in urmatoarele se anunta cod galben de canicula :eek: ),sa fie doar o deshidratare sau o posibila arsura de soare? In minisera in care-i tin(peste folie este o plasa de umbrire)
Imagine
temperatura ajunge la 40 gr,cei doi gymno sunt in ghivece de 7x7x7,5 cm si au fost udati cam la 5-6 zile.Ma gandeam sa nu fie si intervalul de udare cam mare (in raport cu temperatura de afara)si sa se fi deshidratat.Sper sa nu fie altceva mai grav.
O duminica placuta va doresc...
Imagine
Imagine
Imagine

Cristi

Re: Gymnocalycium saglionis v. roseispinus

Mesaj de Cristi » Dum, 28 Iul 2013 17:15

Planta e bine.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 28 Iul 2013 17:31

Mersi de raspuns Cristi...Deci e de la soare?Un pic arsa sau deshidratata (asta sa stiu pe viitor sa nu-mi mai fac griji :smile: ).Ma gandeam sa suplimentez cu inca un rand de plasa de umbrire in zilele foarte calde... Este bine sau nu?

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 28 Iul 2013 18:45

Nu trebuie umbrit suplimentar; e o 'moleseala' a plantei, o deshidratare temporata fireasca pe caldurile astea.Sa ai grija doar sa circule aerul pe plante.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 28 Iul 2013 18:52

Aerisirea este buna,pe doua laturi este deschis complet(doar plasa de umbrire),cred ca zilele urmatoare o sa o las doar partea de sus acoperita...si de pe cele doua laterale o sa desfac folia si las doar plasa de umbrire...

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”