rhipsalis

gabrielavig

rhipsalis

Mesaj de gabrielavig » Dum, 05 Ian 2014 19:49

buna ziua, am o f mica colectie de rhipsalis. nu stiu mare lucru despre aceasta planta, numai ce am citit pe internete. in general plantele arata bine, mai putin una dintre ele si anume Rhipsalis ramulosa pe care am cumparat-o de curand in starea in care este si acum. nu prea avea pamant in ghiveci si am completat cu pamant universal amestecat cu perlit, o ud o data la 10 zile, i-am pulverizat frunzele cu ingrasamant 20-20-20, dar ea a ramas intr-o stare letargica, ca sa spun asa. puteti vedea planta pe http://gabrielavig.sunphoto.ro/rhipsalis/pagina2. rugamintea mea este de a ma ajuta cu cateva sfaturi privind intretinerea ei.
in generaul am probleme cu cactusii si suculentele, am omorat multe plantute udandu-le peste masura, iar acum le ud f rar de teama. nu reusesc sa gasesc un ritm optim de udare. e posibil sa gresesc si cu substratul pe care il folosesc. toate plantele pe care le am le tin iarna in casa la o temperatura de 20-21 grade. va multumesc si astept sfaturile dv.

cristian

Re: rhipsalis

Mesaj de cristian » Dum, 05 Ian 2014 20:46

Buna seara Gabriela

Frumoasa colectie de Rhipsalis.Toate plantele arata bine, chiar si ramulosa nu stiu ce ti se pare sa nu fie in regula.Solul care zici ca l-ai folosit e aproape de acolo, chiar si ceva coaja de copac maruntita mai merge.
Ar fi o reteta de prin cartile de epifite, cate o parte din pamant de frunze, perlit si coaja.Daca adaugi si o parte de sol mineral e mai bine, se si ingreuneaza putin si nu cade ghiveciul, asta e unul din avantaje, nu cel principal.Cu ingrasamantul nu stiu ca nu folosesc.

Cristian

gabrielavig

Mesaj de gabrielavig » Dum, 05 Ian 2014 22:15

va multumesc pentru raspuns. am vazut rhipsalis ramulosa pe internet si frunzele erau mult mai carnoase, planta avea mult mai multa vigoare, era mai puternica sa spun asa, mai verde. a mea nu are o culoare prea sanatoasa. la primavara ii voi schimba pamantul si voi tine cont de sfatul dv !!!
gabriela

ATar

Mesaj de ATar » Lun, 06 Ian 2014 20:34

Bună sera,

Și eu spun că ai o colecție frumoasă de Ripsalis. Felicitări !
Zic să nu-i dai acuma îngrăsăminte. O să-și mai revină când va avea mai multă lumină, către primăvară. Cele pe care le-ai văzut pe internet arată așa datorită îngrășămintelor, dar acestea nu se administrează în perioadele de repaus. Nu trebui forțat acum deoarece va face niște ”antene” lungi și subțiri.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”