Primavara

Cristi

Primavara

Mesaj de Cristi » Mie, 12 Feb 2014 10:26

Chiar daca din punct de vedere calendaristic suntem in plina iarna, vremea este una de inceput de primavara.Soarele este deja mai puternic, durata zilei a crescut, plantele harnice au boboci sau chiar flori....incepe un nou sezon de crestere!
Cum sa ingrijim plantele in acest timp?
In primul rand sa nu uitam ca frigul poate reveni si niste plante udate si hidratate fac fata mai greu unor temperaturi joase. Sa nu ne grabim deci cu udarile!
In zona mea geografica, aplic primele udari, numai daca vremea e insorita si calda, dupa data de 20 februarie si am grija ulterior sa le asigur peste 20 de grade ziua in sera si macar 5 grade noaptea. Daca nu aveti aceste posibilitati, mai lasati-i neudati pana in martie.
Primele udari le fac cu apa de ploaie fara insecticide, fara fertilizante, doar pentru a hidrata plantele. Pauza dintre 2 udari e de cca 14 zile sau chiar mai mult.De la a 3-a udare incolo adaug un insecticid sistemic profilactic si o doza slaba de fertilizant cu microelemente.
Glandulicactusii, Echinomastusii se acopera acum de boboci. Pentur o inflorire buna nu udati plantele, tineti-le in loc insorit, dar NU PREA CALD! Daca in sera se incalzeste la 30 de grade exista riscul avortarii bobocilor sau, daca infloresc, al sterilitatii florilor.
Daca nu ati facut-o din toamna, indepartati resturile de flori uscate si alte lucruri de acest fel pentru ca lumina sa ajunga cat mai bine pe plante si pentru a nu avea surse de ciuperci si paraziti.
Sa avem o primavara frumoasa!
cactus wizard

Alex

Re: Primavara

Mesaj de Alex » Mie, 12 Feb 2014 12:12

Daaa :D

Se apropie sezonul. In weekend voi scoate plantele in balconul proaspat inchis (cu orientare spre N din pacate) pentru a le reobisnui cu lumina. Apoi, pe la 1 aprilie, sau chiar mai devreme daca vremea permite le scot in vesnicul loc din Sud.

Vine sezonul! :sar: :sar: :sar: :aplauze2:

Nick

Mesaj de Nick » Vin, 14 Feb 2014 19:49

Buna seara!
Avand in vedere temperaturile ridicate din ultimul timp, precum si faptul ca am asigurat cu ajutorul unei aeroterme o temperatura mai mare decat am de obicei iarna in balcon, pe toata perioada cat a fost frig, deja am dat putina apa plantelor care se dezmortesc, inca de sambata trecuta.
Inca de la mijlocul lui ianuarie mi-a imbobocit o Mammillaria giselae, care a si inflorit, acum de cand e si mai cald e plina de boboci. De vreo trei zile am floare la Strombocactus, ca sa nu mai zic de Haworthii, la care au inceput sa infloreasca si specii care pana acum nu au facut flori, dar cu ele e alta poveste, ca au fost active si in iarna.
Iata si faptasele :wink:

Numai bine!
Fişiere ataşate
016bis.jpg
Strombocactus disciformis
016bis.jpg (842.69 KiB) Vizualizat de 1598 ori
010bis.jpg
Mammillaria giselae
010bis.jpg (265.25 KiB) Vizualizat de 1598 ori

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 14 Feb 2014 19:54

Superbe plante! pacat doar ca s-a stricat paginatia :-).
cactus wizard

Nick

Mesaj de Nick » Vin, 14 Feb 2014 22:01

De ce mi-au iesit asa de mari? :shock: :eek: :nu:

tenie

Mesaj de tenie » Sâm, 15 Feb 2014 23:28

Acum trebuie sa-mi iau un monitor mai mare... :lol:

anytta

Mesaj de anytta » Mie, 12 Mar 2014 09:56

Buna ziua dragi mei,

Ma bucur nespus ca in sfarsit a venit mult iubita primavara.....intrebare: este devreme sa scot "copiii" afara?...as vrea sa-i scot pe 22-23 martie...

Multumesc!

Alex

Mesaj de Alex » Mie, 12 Mar 2014 11:12

Nici eu nu mai am rabdare :lol: :lol:

Niciodata nu i-am scos mai devreme de 1 aprilie totusi. Am vorbit si cu Gino si mi-a recomandat la fel.

E cam riscant, poate sa scada noaptea sub 0 in conditiile in care prognoza zice 2-3 grade.

Greu fara sera .... :cry:

Roxana

Mesaj de Roxana » Joi, 13 Mar 2014 21:57

Nu am mai ajuns pe acest site de mult timp, din pacate am un program foarte incarcat :( In acest week-end voi scoate toti cactusii pe balconul inchis si o sa incep sa ii ud incetul cu incetul conform sfaturilor de mai sus :) Afara " de tot" nu cred ca ii scot nici eu inainte de aprilie...

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 21 Mar 2014 20:26

Azi am dat jos primul din cele 3 straturi suplimentare de folie. Daca vremea va fi buna, peste cca 2 saptamani va urma al doilea strat, iar la inceput de luna mai cel de-al treilea. Prin iulie voi schimba folia de pe toata sera fiiindca a depasit cei 2 ani de viata cat este garantat acest tip. Multe mammillarii sunt inflorite sau au boboci, glandulicactusii, echinomastusii, echinofossulocactusii, turbinicarpusii au inceput si ei. Se pregatesc Rebutia, Echinocereus, Gymnocalycium, Matucana, Thelocactus..
cactus wizard

George

Mesaj de George » Sâm, 22 Mar 2014 21:04

Salut pe toti! pe 20 martie i-am scos pe toti, pe acoperisul unei cladiri unde au asigurate un minim de 10 ore de soare; incepand cu 30 de minute dupa rasaritul soarelui (cca. ora 7 la data aceasta), continuand pana pe la ora 17. Cu aceasta ocazie le-am dat si a doua udare pe anul acesta (cca. 50% din capacitatea de retinere/absortie cu apa a pamantului din ghivece), iar de acum sper sa nu mai scada sub minus 3-4 grade pana la intrarea in anotimpul cald - in prezent minimele diminetilor sunt de 4-5 grade celsius si maxime de 16-21 grade. Toate cele bune si vrme frumoasa la toti ! :razz:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 23 Mar 2014 09:53

Salutare.Azi le-am dat si eu prima udare,chiar si la cei care aveau boboci micuti.Acum o saptamana i-am pulverizat putin cu apa insa mai mult pentru inlaturarea prafului.Deocamdata o sa-i tin afara in timpul zilei dar noaptea o sa-i bag inapoi in camera...

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 20 Apr 2014 18:08

Salut,
Ieri am dat jos stratul 3 de folie ramanand numai cele doua exterioare. La inceputul lui mai voi indeparta si al doilea strat pt a asigura plantelor maximum de lumina.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”