Ma ajuta cineva?

andra_ella23

Ma ajuta cineva?

Mesaj de andra_ella23 » Lun, 10 Mar 2014 12:24

Buna tuturor,sunt noua si am primit de curand un mic cactus si as vrea sa stiu mai multe despre el,incepand cu denumirea lui mai exacta. O sa atasez si o poza.
Nu stiu daca am facut bine deschizand un nou topic,dar nu gasisem nicaieri cev ain genul.
va multumesc!

Cristi

Re: Ma ajuta cineva?

Mesaj de Cristi » Lun, 10 Mar 2014 15:15

Buna Andra si bun venit!
Planta ta e o specie din genul Mammillaria. Vrea soare, un ghiveci mai mare (cca dublul volumului ghiveciului actual) cu un sol nisipos si ceva pamant de frunze, udari nu prea dese, pe vreme buna si cand solul ecomplet uscat.
cactus wizard

andra_ella23

Mesaj de andra_ella23 » Lun, 10 Mar 2014 17:27

Multumesc foarte mult pt ajutor cristi. Chiar mă gândeam să ii schimb ghiveciul deoarece pare cam înghesuit şi vreau să caut unul din lut. E în regula să îl scot pe balcon pe vremea asta?nu am pervaz la geamuri.

andra_ella23

Mesaj de andra_ella23 » Lun, 10 Mar 2014 18:27

Şi încă o problema.am citit mai devreme ca nu e indicat să mut cactusul daca e înflorit? Nu imi place ca e plantat cu pământ de "auchan" de magazin şi nu cred ca e prea bun şi ghiveciul e mic. Cât să astept pan să o mut? Imi cer svuze daca sunt stresanta,dar vreau să invat cât mai multe.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Lun, 10 Mar 2014 20:00

Buna Andra !

- Interdictia se referea la riscul "avortarii" florilor la unele specii mai pretentioase. Desi la aceasta specie nu exista cine stie ce pericole daca transplantezi cand este inflorit, e mai bine sa astepti sa treaca florile (curand, probabil).
- In alta ordine de idei, daca o sa te rezumi la un cactus pe pervaz, atunci nici nu prea merita sa transplantezi - ca incepator nu faci decat sa sporesti riscurile de ucidere a plantei :) ! Dar daca totusi vrei sa capeti experienta sau ai de gand sa-l gazduiesti pe termen lung, atunci merita experimentul. Momentan este in turba - va trebui sa o uzi bine-bine (prin scufundarea vasului vreo 30 de minute), apoi sa cureti cu rabdare radacinile cu un betisor (poate fi dificil !). Daca este cazul, scurtezi putin radacinile subtiri (nu si cele mai groase), apoi lasi sa zvante bine radacinile vreo saptamana. Apoi treci la tranplantare (atentie la sol - ideal este un amestec de roca sparta si pamant de foioase). Apoi, plasare intr-o zona insorita (cred ca este cam devreme pentru balcon deschis ...). Bafta !

PS: Acest forum nu redimensioneaza pozele automat, iti sugerez sa redimensionezi poza si sa modifici postul anterior, ca sa putem vedea mai bine despre ce este vorba ...

andra_ella23

Mesaj de andra_ella23 » Mar, 11 Mar 2014 10:59

Pun din nou poza dar nu stiu sa o sterg pe prima ... :?:
Fişiere ataşate
nkiki.jpg
nkiki.jpg (100.42 KiB) Vizualizat de 807 ori

andra_ella23

Mesaj de andra_ella23 » Mar, 11 Mar 2014 11:05

Liviutz scrie:Buna Andra !

- Interdictia se referea la riscul "avortarii" florilor la unele specii mai pretentioase. Desi la aceasta specie nu exista cine stie ce pericole daca transplantezi cand este inflorit, e mai bine sa astepti sa treaca florile (curand, probabil).
- In alta ordine de idei, daca o sa te rezumi la un cactus pe pervaz, atunci nici nu prea merita sa transplantezi - ca incepator nu faci decat sa sporesti riscurile de ucidere a plantei :) ! Dar daca totusi vrei sa capeti experienta sau ai de gand sa-l gazduiesti pe termen lung, atunci merita experimentul. Momentan este in turba - va trebui sa o uzi bine-bine (prin scufundarea vasului vreo 30 de minute), apoi sa cureti cu rabdare radacinile cu un betisor (poate fi dificil !). Daca este cazul, scurtezi putin radacinile subtiri (nu si cele mai groase), apoi lasi sa zvante bine radacinile vreo saptamana. Apoi treci la tranplantare (atentie la sol - ideal este un amestec de roca sparta si pamant de foioase). Apoi, plasare intr-o zona insorita (cred ca este cam devreme pentru balcon deschis ...). Bafta !

PS: Acest forum nu redimensioneaza pozele automat, iti sugerez sa redimensionezi poza si sa modifici postul anterior, ca sa putem vedea mai bine despre ce este vorba ...

Sper sa nu fiu enervanta,dar sa inteleg ca trebuie sa bag ghiveciul in apa 30 minute pana se inmaoiae pamantul,nu? presupun ca doar ghiveciul,adica nu sa bag floare sub apa,nu? e logic :roll: si apoi o curat,asta nu e greu ca am multa rabdare. Si ai scris sa o las sa se zvante asta insemana ca o las undeva sa se ususce,adica nu o pun in nimic,nu? Scuze dar chiar vreau sa am grija de ea,am primit-o de la cineva special si nu as vrea sa imi moara. Va multumesc mult pt rabdare si sfaturi. O zi cat mai frumoasa tuturor

Alex

Mesaj de Alex » Mar, 11 Mar 2014 15:11

Buna Andra,

De obicei plantele cumparate din super market ies din ghiveci cu balotul de pamant cu tot. Poti sa scoti vasul si sa lasi la inmuiat tot balotul de pamant.
Vei scufunda planta pana la baza ei, desi nu ar pati nimic este inutila scufundarea completa a plantei din moment ce nu are pamant pe ea. Scopul procedurii este acela de a inlatura pamantul.
Trebuie sa ai mare grija sa nu rupi radacinile in momentul in care le cureti de pamant si mare grija si la tepi. Pot fi foarte durerosi :grin:

Dupa inalturarea pamantului si curatarea radacinii lasi planta la loc racoros si ferita de soaretimp de o saptamana pe o parte sau cu radacinile in sus pentru a se cicatriza partile de radacina rupte (se vor rupe inevitabil unele).

Ulterior treci planta pe amestec nou fara sa uzi in prima saptamana

andra_ella23

Mesaj de andra_ella23 » Mar, 11 Mar 2014 16:40

Multumesc mult de tot pt explicaţii. Sper să nu fiu enervantă,dar imi doresc mult să am grija cum trebuie de el. Am avut unul la fel anul trebui şi l-am."ucis" din neatentie. O dupămasă frumoasa sa aveti.

Stanila Mihai C-tin

Mesaj de Stanila Mihai C-tin » Mar, 11 Mar 2014 19:08

Buna seara,
Pentru ca tii asa mult la cactus ,amesteca niste pamant de gradina cu nisip (cam 1 la 1),scoate planta din ghiveci,scutura putin si parte din turba va cadea,restul cea prinsa de radacini las-o asa ,pune planta intr-un ghiveci mai mare si pune amestecul de pamant pe langa.Nu uda 3, 4 zile,dupa care pune-i cu grija apa.Acum planta este in vegetatie si pentru ca a fost odata stresata prin schimbarea locului ,o mai stresezi din nou schimband pamantul prin curatirea totala a radacinilor.Nu cred ca este bine. In primavara urmatoare la sfarsitul repaosului plantei poti aplica metoda de indepartare totala a pamantului (turbei) cu cicatrizarea si tot dichisul.Incearca cum ti-am spus si o sa vezi ca o sa-i placa. Mihai

andra_ella23

Mesaj de andra_ella23 » Mar, 11 Mar 2014 20:15

Multunescccccccc Mihai. :hug: ... Am să ascult sfatul tău. Imi rămâne o singură problema acum. Nu am pervaz la geam şi singura solutie e balconul,,,doar ca e deschis,fara geam. Cred ca o ţin în camera o Vreme. Aici e încă,cam rece. Vă multumesc tuturor,sunteţi foarte drăguţi.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Mar, 11 Mar 2014 21:23

Buna seara !

- Ce ziceti stimati colegi - este Mammillaria zeilmanniana ? Parca s-ar vedea in varf si spinii centrali - desi este evident ca planta a suferit in lipsa luminii suficiente.
- Andra, din Timisoara este simpatica familie Levai (Magdolna si Melchior) care au o colectie spectaculoasa - ii gasesti pe forum. Daca o sa va intalniti, vei afla foarte multe despre cactusi - numai ca risti sa te "virusezi" ca si noi ...

Alex

Mesaj de Alex » Mar, 11 Mar 2014 21:39

Mii de plante Andra. MII :lol: :lol:

Abia astept sa ajung si eu intr-o zi pe la Timisoara. :grin:

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 11 Mar 2014 21:44

Sa fie o M backebergiana?
cactus wizard

Alex

Mesaj de Alex » Mar, 11 Mar 2014 22:09

Foarte greu de spus. Poate un hibrid intre cele doua :lol:

Eu am avut planta de prin Baumax si tind sa cred ca este M backebergiana.

zeilmanniana lastareste iar a mea nu a lastarit. Mai mult, era mult mai alungita decat zeilmanniana.

Desi nu stiu daca si Andra are aceeasi planta, dupa poza tind sa cred ca este. Oricum greu de identificat asa ceva.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”