Am nevoie de pareri si sfaturi, va rog

Astrid

Am nevoie de pareri si sfaturi, va rog

Mesaj de Astrid » Joi, 30 Oct 2014 14:51

Buna ziua! Am niste cactusi despre care nu stiu mai nimic. Nu stiu ce specii sunt sau cum sa am grija de ei. Tot ce stiu e ca sunt destul de batrani 10-15 ani. Nu arata prea bine. As dori sa ma ajute cineva sa-i identific si eventual niste sfaturi sau link-uri despre cum sa-i ingrijesc. Am sa atasez niste poze cu unii dintre ei. Imi cer scuze in avans daca nu folosesc termenii potriviti sau daca mai sunt subiecte asemanatoare.
Multumesc mult!
Fişiere ataşate
3.jpg
Sa-i mut in 2 vasuri separate?
3.jpg (339.1 KiB) Vizualizat de 620 ori
2.jpg
Mai are vreo sansa?
2.jpg (299.42 KiB) Vizualizat de 620 ori
1.jpg
Pare uscat dar vad ca varful este inca verde. Sa iau varful acela care pare inca ok si sa-l mut in alt ghiveci?
1.jpg (288.48 KiB) Vizualizat de 620 ori

Astrid

Re: Am nevoie de pareri si sfaturi, va rog

Mesaj de Astrid » Joi, 30 Oct 2014 14:53

Inca 2 poze. E acelasi cactus in amandoua care este foarte mare, unele parti sunt uscate (cred) si e foarte inghesuit.
Fişiere ataşate
8.jpg
8.jpg (376.47 KiB) Vizualizat de 619 ori
7.jpg
7.jpg (288.22 KiB) Vizualizat de 619 ori

jinkou

Mesaj de jinkou » Joi, 30 Oct 2014 16:15

Doamne ajută!
Sunt din genul echinopsis foarte probabil specia eyriesii. Le trebuie mai multă lumină de asta s-au alungit. Citeşte de pe site sfaturi generale şi e de ajuns să respecţi cerinţele de acolo.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

vali_m

Mesaj de vali_m » Sâm, 01 Noi 2014 11:24

Sigur echinopsis si cred si eu ca sint eyriesii. Puii se inradacineaza foarte usor. Nu cred ca e uscat, doar lemnificat.
Eu as pune la primavara si ceva nisip in amestecul de pamint, ca sa se scurga apa mai usor, daca ii puneti in ghiveci mai mare, si as inradacina citiva pui, in sol forte nisipos. Pina la primavara sa stea la iernat
Eventual primavara se pot taia deasupra partii lemnoase si inradacina, eu nu as face asta. Inca nu arata prea rau, in mod normal suprvietuiesc si isi revin, daca au loc cresc destul de repede si partile lemnoase devin mai putin vizibile.
Daca vor sta in lumina puternica vor creste in forma mai sferica decit au acum

Nick

Mesaj de Nick » Sâm, 01 Noi 2014 15:17

Buna ziua,
Mie imi lasa impresia ca ar fi putezit partea de la colet in sus cativa centimetri. Pamantul e prea organic din cate vad, prea negru(probabil multa turba). Trebuie verificati si daca se rup usor de pe baza inseamna ca am dreptate in ce priveste putrezirea. Poate ca taierea pana la tesut sanatos si inradacinarea dupa ce se cicatrizeaza taietura ar fi cea mai buna solutie. Altfel e posibil sa-l pierzi de tot.
Numai bine!

Astrid

Mesaj de Astrid » Sâm, 01 Noi 2014 20:01

Va multumesc mult!

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”