Iernare cactusi

bionut

Iernare cactusi

Mesaj de bionut » Vin, 21 Noi 2014 16:53

Buna seara,

A tinut cineva cactusii peste iarna in balcon inchis (sticla normala, nu termopan)? Apartamentul este in Bucuresti, ca sa va puteti face o idee asupra temperaturii.

Am doar cativa cactusi si cateva suculente, si nu prea am unde sa ii tin la o temperatura scazuta decat in balcon, dar ma tem sa nu scada temperatura prea mult, din moment ce nu am monitorizat niciodata temperatura pana acum. Alta problema ar mai fi ca nici nu sunt mereu in Bucuresti ca sa ii pot muta in caz ca scade temperatura prea mult noaptea.

Cristi

Re: Iernare cactusi

Mesaj de Cristi » Vin, 21 Noi 2014 18:48

Ia-ti un calorifer electric cu termostat si se rezolva problema.
cactus wizard

tenie

Mesaj de tenie » Vin, 21 Noi 2014 23:00

In urma cu cativa ani tineam cactusii intr-un balcon inchis cu sticla (nu termopan), in Bucuresti. Vara infloreau din belsug, dar mi-a fost teama sa-i las acolo iarna. Caloriferul cu termostat ar putea fi o solutie, daca costul e acceptabil. Poate gresesc, dar am convingerea ca vara le place mai mult geamul obisnuit decat cel termopan.

bionut

Mesaj de bionut » Vin, 21 Noi 2014 23:02

E mare balconul, nu stiu cat ar ajute radiatorul. Plus ca nu as vrea nici facturi prea umflate la curent electric... suntem studenti toti in casa.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Vin, 21 Noi 2014 23:27

Buna seara !

Ionut, eu am fost balconar de Bucuresti, am avut 3 balcoane pline cu cactusi.
Solutia mea: iarna lasam usa crapata la balcoane ! In acest fel, este exclus sa-ti degere cactusii, ca doar nu aveti turturi pe pereti. Cu suculentele - depinde de specii, dar in general rezista si ele.

Daca balconul are pervaz si spre camera (la mine avea), poti sa tii acolo suculentele, este mai cald decat pe pervazul spre exterior.

PS: Iti amintesc ca in sezonul hibernal, cactusii trebuie sa doarma cu solul uscat ! Indeobste, ei sunt doborati de combinatia frig+sol ud.

bionut

Mesaj de bionut » Sâm, 22 Noi 2014 00:13

Si eu am pervaz spre camera, si as putea sa las usa bucatariei crapata. Sper ca macar langa geam sa fie mai cald.
Trebuie sa pun un termometru si sa urmaresc temperaturile ca sa imi fac o idee.
Stiu ca nu trebuie udati, nu i-am mai udat de cateva saptamani. Trebuia sa precizez la inceput ca nu am multi ca sa merite sa incalzesc balconul cu electricitate, am 3 cactusi "mai" maturi si vreo 15 din seminte semanate cam prin iunie. Cei mici din seminte cum ar trebui sa ii iernez, sunt inca la caldura ca mi se par prea mici pentru hibernare. Sunt dintr-un mix de seminte de pe ebay.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Sâm, 22 Noi 2014 00:58

Pentru ca nu pot sa supravietuiasca fara umiditate, plantulele trebuie sa stea mai la cald. Chiar daca se etioleaza in lipsa luminii suficiente, la aceasta varsta nu e o problema, recupereaza in sezon.

simi

Mesaj de simi » Lun, 24 Noi 2014 12:12

Bionut cred ca poti sa-i pui linistit si pe cactusi si pe suculente in balcon pe pervazul spre camera chiar daca ai balconul inchis in cornier. Eu am avut exact asa in 2002 (cand a fost IARNA nene!) si am reusit sa nu ucidem hoya :wink: (care se incadreaza tot in suculente, dar nu rezista la mai putin de 8 gr.C).
Esential este sa fii atent cu apa asa cum te-a atentionat si Liviutz. Noi tocmai de asta nu stiam de era sa omoram biata planta (norocul a fost ca era prea mare ca sa o terminam :oops: )

bionut

Mesaj de bionut » Lun, 24 Noi 2014 13:09

I-am pus in balcon de cateva zile. Sunt bine pana acum, dar nici ger nu a fost.

rares

Mesaj de rares » Joi, 04 Dec 2014 11:45

Am si eu o intrebare, umiditatea cam intre ce valori ar trebui sa se situeze? Precizez ca imi iernez cactusii pe balcon cu orientare sudica, temperatura noaptea de pana acum a fost cam in jurul valorii de 10 grade si ziua urca pana la 19 grade in functie de zi. Problema e ca am umiditate mare in balcon si as vrea sa cumpar un dezumidificator si nu stiu cam ce valoare e umiditatii ar fi potrivita pentru iernare.

demi

Mesaj de demi » Lun, 08 Dec 2014 20:21

Buna seara

In sfarsit am reusit sa fac cateva poze cu plantele mele la iernat in mini sera :

Si grupul de incalzire :

Cu stima Mihai

bionut

Mesaj de bionut » Lun, 08 Dec 2014 20:31

E o sera in toata regula, eu numesc minisera caserolele alea din plastic care se tin pe masa :P
Eu am dus cactusii la tara unde am temperatura constanta in camerele neincalzite, aici fluctuau prea mult temperatura si umiditatea.

demi

Mesaj de demi » Lun, 08 Dec 2014 21:09

Buna seara

Imi cer scuze pt. mini sera , am vrui sa spun camera de iernat .
Mini sera va veni pe coltul acela gol de pe masa .

Cu stima Mihai

simi

Mesaj de simi » Mar, 09 Dec 2014 00:42

:aplauze2: frumos arata camera de iernat! Am si eu o nedumerire: nu se "supara" cactusii aflati in lazile pozitionate la mai putina lumina?

demi

Mesaj de demi » Mar, 09 Dec 2014 17:47

Buna seara

Nu se supara prea tare , in fond trebue sa se multumeasca cu cat au .
In alta ordine de idei dedesubt am pus plantele mai putin pretentioase si ori cum le tot intorc din cand in cand .

Cu stima Mihai

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”