Grow Box pentru cactusi

bionut

Grow Box pentru cactusi

Mesaj de bionut » Sâm, 22 Noi 2014 20:43

Foloseste cineva vreo asa zisa Grow Box pentru germiant/crescut cactusi in perioada cu putina lumina naturala?
Eu vreau sa pun la germinat niste seminte prin decembrie-ianuarie si as vrea sa imi fac o astfel de cutie pentru a suplimente lumina soarelui, cum nu am niste ferestre foarte luminoase (au expunere sudica, dar nu au pervaz).
Ce becuri sunt recomandate? Eu m-am gandit la tuburi fluorescente cu lumina rece...

demi

Re: Grow Box pentru cactusi

Mesaj de demi » Dum, 23 Noi 2014 18:17

Salut

Eu am folosit 2 becuri economice de 11wati . pe o suprafata de 50x60 cm la o inaltime de aproximativ 25 cm deasupra semanaturilor .
rezultatele au fost multumitoare . Lumina naturala nu au primit de loc , doar iluminat artificial 14 ore pe zi , din Ianuarie pana in April cand era vreme favorabila de scos plantele din iernat .
Am vazut la cineva cutii confectionate din polistiren pt. semanaturi tot cu iluminat artificial .

Cu stima Mihai

bionut

Mesaj de bionut » Dum, 23 Noi 2014 20:15

La asa ceva ma gandeam si eu, doar ca din carton sau PFL. In privinta becurilor ma gandeam ca ar trebui sa am nevoie de mai mult de 2 de 11 W, dar daca zici ca a fost destul te cred :D Mai stii ce temperatura de culoare aveau becurile? Pentru temperatura ai folosit ceva, sau era cutia intr-o camera cu temperatura care trebuia?
Eu, daca o sa instalez cutia intr-o camera nu prea calda asa cum vreau, as vrea sa folosesc fie un mic bec incandescent pentru a creste temperatura, fie o husa incalzita auto ieftina, la 12 volti.

demi

Mesaj de demi » Dum, 23 Noi 2014 22:52

Salut

La incalzit am folosit un bec de 150 W adaptat la un incalzitor de acvariu ( am inlocuit rezistenta din incalzitor cu un bec ), ca sa pot regla temperatura . Eu ca microsera am folosit un acvariu .

Cu stima Mihai

bionut

Mesaj de bionut » Lun, 24 Noi 2014 13:17

Foarte buna ideea. Nu am idee cum arata un astfel de incalzitor (bine, am vazut in poze pe google), se poate adapta usor becul?

tenie

Mesaj de tenie » Lun, 24 Noi 2014 17:28

Eu folosesc pentru germinare o minisera cu incalzire, pentru care am facut un termostat electronic. Minisera o tin pe un pervaz, catre Sud.
Fişiere ataşate
Sera2.jpg
Sera2.jpg (80.7 KiB) Vizualizat de 984 ori
Sera1.jpg
Sera1.jpg (101.08 KiB) Vizualizat de 984 ori

bionut

Mesaj de bionut » Lun, 24 Noi 2014 17:47

Am vazut si eu sera asta de vanzare, dar imi depaseste bugetul. Incerc sa o fac cat mai ieftin. Ma surprinde ca nu are termostat din fabrica.
O sa caut si eu sa vad cum pot face un termostat, poate o sa intreb pe forumurile de electronica.

tenie

Mesaj de tenie » Mar, 25 Noi 2014 12:49

Gasesti kit pentru termostat aici:
http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=129318
Daca il doresti gata asamblat:
http://www.conexelectronic.ro/produs.php?id=129305
Atentie, iti mai trebuie un alimentator 12 Vcc si trebuie schimbat releul de 24 V cu unul de 220V. Daca ii pui si carcasa deja e "de export". Eu am mers pe prima varianta, am preferat sa schimb si semireglabilul cu un potentiometru. Daca nu vrei sa te complici, poti regla semireglabilul cu o surubelnita.

bionut

Mesaj de bionut » Mie, 26 Noi 2014 18:13

E ca o limba straina pentru mine. Banuiesc ca releul este piesa aia mare si albastra? Vad ca unul de 220V costa alti 25 lei. Nu ar fi mult, dar apoi cum se face conexiunea la retea si la consumatorul meu? Prin suruburile alea tip regleta?

Melchior

Mesaj de Melchior » Mie, 26 Noi 2014 18:58

Salut !

Bobina releului prin montaj este alimentat cu 12 V cc (cu sursa de 12 Vcc) si nu trebuie schimbat.Daca mariti poza se vede, ca puterea electrica ce poate comanda contactele releului este cam neclara (sunt variante mult diferite), in cel mai rau caz 300 w putere consumata, se poate inseria o sarcina (rezistenta,bec ) direct cu contactele releul de pe montaj si alimentat cu 240 V ac .Nu este clar de ce pe placa scrie numai 3A /24 V deci numai 72 W putere comandata (probabil din protectie).Cel mai bine daca cereti ajutorul cuiva care se pricepe putin la legarea montajului.

tenie

Mesaj de tenie » Mie, 26 Noi 2014 20:39

Asa e, releul e "piesa mare albastra" din imagine. Cel din set are bobina alimentata la 12Vcc si iesire la 24V / 3 A. In acelasi magazin se gasesc relee identice ca dimensiuni exterioare si dispunere a conexiunilor dar cu iesire la 220 V (bobina tot la 12Vcc), la pret accesibil (aproximativ 10 RON). Practic cand se face lipirea componentelor se lipeste acest releu in locul celui cu iesire 24V. Desigur ca trebuie lucrat cu grija in zona de 220V.

hoinarul

Mesaj de hoinarul » Mie, 26 Noi 2014 21:58

Releul rezista pana la o putere de 240 V x 10 A = 2400 W. Comanda lui este data de senzorul albastru. Parerea mea este ca nu se schimba releul.

Nulul rezistentei de incalzit se inseriaza prin iesirea NC a releului. La contactul COM se leaga nulul de lucru si faza direct la rezistenta de incalzit.

Melchior

Mesaj de Melchior » Joi, 27 Noi 2014 13:07

Salut !

240V/10 A este pentru DC (curent continu) care este aiurea ,alimentat DC apare la rupere flama mai mare.
NC=Normal close , contact normal inchis (bob.releului nealimentat),rezistenta se inseriaza intre COM si NO,nu conteaza care este intrerupt faza sau nulul.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”