Nivelul de umiditate la iernarea cactusilor

rares

Nivelul de umiditate la iernarea cactusilor

Mesaj de rares » Mar, 09 Dec 2014 11:44

Am si eu o intrebare, umiditatea cam intre ce valori ar trebui sa se situeze? Precizez ca imi iernez cactusii pe balcon cu orientare sudica, temperatura noaptea de pana acum a fost cam in jurul valorii de 10 grade si ziua urca pana la 19 grade in functie de zi. Problema e ca am umiditate mare in balcon si as vrea sa cumpar un dezumidificator si nu stiu cam ce valoare e umiditatii ar fi potrivita pentru iernare.
Va multumeasc.

Liviutz

Re: nivelul de umiditate la iernarea cactusilor

Mesaj de Liviutz » Mar, 09 Dec 2014 18:55

Buna seara !

Sa incercam sa-l ajutam putin si pe Rares .. Uite parerea mea:

- nu stiu daca ajuta sa-ti sugeram o anumita valoare a umiditatii - aceasta variaza mult in functie de temperatura aerului; Oricum, ideea este sa fie cat mai mica, dar nu cred ca e nevoie chiar de un dezumidificator (eu n-am experienta cu asa ceva) - mai curand de un ventilator !! Plantele se descurca chiar si in conditii de umiditate atmosferica mai ridicata, numai sa nu stagneze aerul (=atacuri fungice) si sa nu fie solul ud;

- rezumand, din experienta mea de fost balconar (cu inevitabilul condens pe geamuri si chiar pe pereti), pot sa spun ca n-am pierdut plante, daca - cumulativ:
a) n-am udat peste iarna;
b) solul era preponderent mineral;
c) exista o sursa de ventilatie artificiala + aerisire rapida la pranz in toate zilele uscate de iarna;

rares

Mesaj de rares » Mie, 10 Dec 2014 20:18

Si oare o aeroterma ar fi suficientă pentru acea mișcare a aerului de care zici?

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Joi, 11 Dec 2014 19:24

Da, asta e parerea mea - impusti 2 iepuri dintr-un foc - ventilatie si controlul temperaturii.

Eu am ales un model cu putere maxima pt. retea normala (monofazata) 2 KW, termostat si ventilator mare, cam asa:Imagine
Depinde si de cat de mare e balconul tau - eu o folosesc in sera.

Pentru ventilatie (doar) cu cost scazut, o idee ar fi sa folosesti unul sau mai multe ventilatoare din cele pentru racirea laptop (chinezariile sunt f. ieftine), se alimenteaza la o sursa USB (5V) - cred ca poti sa folosesti anumite alimentatoare de telefon.

Imagine

rares

Mesaj de rares » Vin, 12 Dec 2014 13:27

Multumesc pentru ajutor, o sa ma uit sa-mi iau o aeroterma.

Alex

Re: Nivelul de umiditate la iernarea cactusilor

Mesaj de Alex » Sâm, 07 Mar 2015 17:56

Salut,

Eu unul iernez in balcon inchis termopan. Geamurile din lateral raman rabatate peste iarna permanent. Astfel am obtinut o aerisire permanenta.

Trebuie insa o continua supravghere a temperaturilor... in cazul meu acestea scazand pana la minim 6-8 grade in noptile cele mai geroase.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”