Cactus care nu creste

SeaMoose

Cactus care nu creste

Mesaj de SeaMoose » Dum, 03 Ian 2016 15:59

Salut. sunt incepator in ceea ce priveste cresterea de cactusi..am un Ferocactus azureus ( blue candle ) cam de 2 ani daca nu ma insel si singura problema este ca nu creste deloc. ( mai am cativa cactusi cu aceeasi problema dar nu am poze cu ei chiar acum, o sa le pun maine in acest thread - - - conditiile nu sunt 100% ideale, ii tin la bloc,pe pervaz si ii ud iarna odata la doua saptamani si vara odata pe saptamana cu fertilizant - i-am replantat acum 2 ani si urmeaza sa le schimb pamantul la toti [12 cactusi :grin:] in primavara aceasta )
http://i.imgur.com/HEyNB4Y.jpg (imaginea este uriasa daca folosesc tag-ul [img])
este sanatos,nu a avut paraziti pana acum, nu este moale..etc
are cineva idee care ar putea fi cauza? sau asa este el?

Cristi

Re: Cactus care nu creste

Mesaj de Cristi » Dum, 03 Ian 2016 16:38

Salut SeaMoose,
bun venit pe forum!
Planta ta nu este din genul ferocactus, ci din Pilosocereus sau Cereus. In mod normal e o planta cu crestere rapida daca are caldura suficienta. Iarna nu trebuie deloc udat (vezi rubricile privind conditiile de cultura ale cactusilor). Faptul ca nu a crescut deloc ma face sa cred ca nu are radacini sanatoase.
Ce as face eu? Nu l-as mai uda deloc pana in primavara, iar prin februarie-martie l-as scoate din ghiveci , as curata cu blandete radacinile de sol si le-as inspecta impreuna cu partea subterana a tulpinii ca sa vad daca nu are vreo boala. L-as replanta intr-un amestec de sol bun si din aprilie as incepe udarea daca i-as putea asigura minimum 20-25 de grade ziua si 10-15 grade noaptea.
Succes!
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 03 Ian 2016 16:49

P.S. Mai poate fi un motiv: daca este planta produsa de catre olandezi, a primit cantitati mari de fertilizante si hormoni/stimulatori de crestere. Planta poate fi in sevraj, pur si simplu a devenit dependenta de acele substante. Dependenta asta ar trebui sa treaca in cca 1 an de la achizitionare, deci probabil nu asta e motivul opririi cresterii.
cactus wizard

SeaMoose

Mesaj de SeaMoose » Dum, 03 Ian 2016 17:21

Salut Cristi, multumesc de ajutor.
Spui sa replantez intr-un sol bun, vreo sugestie anume? Toate tipurile de sol de prin praktiker/dedeman sunt soluri generice, care contin turba. Am pus niste perilit si pietre de marime medie pentru a afana solul dar uneori ramane umed pentru perioade mai mari (2-3+ zile),ce imi poti recomanda sa evit asa ceva pe viitor? Am pierdut 2 cactusi din cauza solului prea umed si unul replantat recent dupa ce i-am taiat partea "stricata" (lasat 2-3 saptamani sa se vindece rana, bineinteles)
ce folosesc acum este un tip de sol de la compo sana, pentru plante verzi. nu stiu cat de bun este dar a functionat pentru unii cactusi, pentru restul nu prea.
nu gasesc rubricile specificate de tine, putin ajutor?
am multe intrebari si nu-mi vin toate-n cap dar o sa le scriu de fiecare data cand imi amintesc :
este ok pentru cactusi daca deschid geamul des iarna ? il tin deschis 15-20 de minute sa se aeriseasca si il tin inchis,repet de 4-5 ori pe zi.

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 03 Ian 2016 20:08

Salut,
La rubricile Sfaturi pentru incepatori, Soluri, ghicece, transplantari si altele sunt o multime de topicuri in care se discuta despre solurile pt cactusi, udare, temperatura etc.
Nu exista in magazine la noi soluri cu adevarat bune pentru cactusi. Colectionarii isi prepara solurile singuri. Pt un columnar de tipul celui pe care il ai tu ar fi potrtivit un sol cu cca 30% pamant de frunze si restul componente minerale (roci sfaramate, bucati mici de caramida, tuf vulcanic etc).
Sugestia mea e sa studiezi forumul fiindca sigur poti invata multe si te poti lamuri in numeroase privinte.
cactus wizard

SeaMoose

Mesaj de SeaMoose » Dum, 03 Ian 2016 20:29

Am inteles,multumesc din nou pentru ajutor si o sa revin eventual cu ceilalti cactusi care au probleme de crestere/alte intrebari.

SeaMoose

Mesaj de SeaMoose » Lun, 04 Ian 2016 09:33

Salut, am reusit sa fac poze la ceilalti cactusi.
http://imgur.com/a/gQaUD
Nu stiu ce specii sunt din pacate. (nu stiu de ce cactusul mic pare ca este umed, este asa de la ultima udare, dar este uscat.)
Probabil ca la fel ca la celalalt cactus,trebuie verificate radacinile. Ce tip de sol sa foloesc pentru acestia? La fel ca celalalt? (30% pamant de frumze si apoi roci,tuf etc?)
Cand ii replantez,cum sa ii scot din sol? Data trecuta am luat niste ziare si am reusit sa ii replantez dar am rupt multi spini si nu vreau sa rup din nou.
Am avut intr-o perioada paduchi lanosi, cand o sa ii replantez, vreau sa aplic niste insecticid, am citit prin forum ca pot sa ii stropesc cu insecticid...dar daca paduchii sunt pe radacina cum procedez? Insecticid am observat ca este recomandat cel sistemic, este vreo firma recomandata sau orice insecticid poate fi folosit?
Multumesc :)

narciz

Mesaj de narciz » Vin, 03 Iun 2016 13:20

Buna! Am si eu aceeasi problema cu unul din cactusi. l-am cumparat anul acesta prin februarie si am senzatia ca nu se dezvolta deloc. va rog sa-mi dati un sfat . atasez poze.
Fişiere ataşate
IMG_4063.JPG
IMG_4063.JPG (97.75 KiB) Vizualizat de 2184 ori
IMG_4062.JPG
IMG_4062.JPG (126.57 KiB) Vizualizat de 2184 ori
43535.jpg
43535.jpg (119.74 KiB) Vizualizat de 2184 ori
:copac:

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 03 Iun 2016 14:58

Eu cred ca planta din primele 2 poze e moarta. Nu stiu sigur, dar asa pare.
cactus wizard

narciz

Mesaj de narciz » Vin, 03 Iun 2016 15:36

pe bune??? de la ce naiba? adica nu-l mai pot salva?

narciz

Mesaj de narciz » Vin, 03 Iun 2016 16:21

mda. am umblat la el si am descoperit ca e putrezit (cred). ai idee ce s-a intamplat cu el?
Fişiere ataşate
IMG_4069.JPG
IMG_4069.JPG (213.12 KiB) Vizualizat de 2168 ori
IMG_4067.JPG
IMG_4067.JPG (176.52 KiB) Vizualizat de 2168 ori

jinkou

Mesaj de jinkou » Vin, 03 Iun 2016 17:48

Hristos a înviat!
A putrezit din cauza umidității. Substratul pare prea organic. La cactuși trebuie sol mineral aerisit cu foarte puțin pământ negru sau nisip. Ghivecele trebuie și ele să fie foarte drenabile.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

narciz

Mesaj de narciz » Vin, 03 Iun 2016 18:00

innebunesc. asta chipurile e sol special pt cactusi. mai am inca 2 cactusi de cativa ani care au crescut in pamant de flori si au fost ok. de cand l-am cumparat pe asta mic, am zis sa-i mut in pamant "special" pt ei.,si am facut un rahat, din cate inteleg :))
nu mai poate fi salvat asta mic, nu?

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Vin, 03 Iun 2016 18:58

pai cam nu,dar nu trebuie sa o iei in tragic,mai bine pieticelele alea le incorporai in sol,daca nu gaesti sol special fa-ti singur,mergi la depozitele de mat. de constructii si ia nisip,granit sfarmat (nu placa de granit),caramida pe care o spargi tu ,tigla sfarmata,si doar 30% sol cumparat. :cactus2:

Nick

Mesaj de Nick » Vin, 03 Iun 2016 19:27

Buna seara,
Pietricelele alea albe nu le incorpora in sol. Sunt spartura de marmura si nu sunt utile decat poate la unele specii care accepta prezenta calcarului in sol(marmura este o roca metamorfica, compusa din calcit, carbonat de calciu in forma cristalina, obtinut prin metamorfoza calcarului). Mai buna este spartura de granit. Compozitia solului difera de la gen la gen in functie si de zona de provenienta a acesteia (America de Nord, America Centrala, America de Sud). Sau daca nu ai cum sa-l prepari, cumperi de la cei care se ocupa de asta (vezi Marvel al lui Cristi Neciu sau solurile "martiene" ale lui Gicu Maiuru).
Numai bine!

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”