Cactus care nu creste

Cristi

Re: Cactus care nu creste

Mesaj de Cristi » Vin, 03 Iun 2016 21:26

Nu exista in Romania in magazine sol cu adevarat bun pentru cactusi. Ceea ce exista sunt diferite amestecuri pe baza de turba in care unele specii rezista si multe specii nu rezista.
Colectionarii romani isi prepara singuri solul pt plante. Citeste la ruibricile de soluri si poti invata ce si cum.
Aici spre exemplu poti gasi sol pt cactusi
http://www.kakteen-haage.de/en/accessor ... l-5-l.html
cactus wizard

narciz

Mesaj de narciz » Sâm, 04 Iun 2016 13:10

am inteles. multumesc mult pt info
:copac:

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Mie, 06 Iul 2016 16:38

Spartura de marmura nu este buna pentru cactusi ? Ii afecteaza cumva ? Tocmai mi-am dat seama ca ultimii cactusi au in compozitia lor si spartura de marmura cumparata la punga.... Alte pietre nu am vazut in comert din pacate :(

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 06 Iul 2016 17:01

Marmura e carbonat de calciu. Multe specii nu iubesc excesul de calciu din substrat, mai ales speciile din America de Sud. Eu nu folosesc asa ceva in substrat.
cactus wizard

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Mie, 06 Iul 2016 17:59

Mda...asa citisem si eu pe net dar am sperat ca nu e asa. Firar...capitala asta are numai pamant prost si marmura la magazine.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 06 Iul 2016 19:25

Trebuie sa faci excursii pentru adunarea componentelor de sol. Tin minte ca mergeam cu bicicleta cate 20 de km pentru a-mi aduna cate 1 sac de pamant de frunze, pietris etc. Pentru mine, adunarea de componente e prilej de iesit in natura, de facut o slanina fripta cu paine si rosii :-))
cactus wizard

RamonaR

Mesaj de RamonaR » Mie, 06 Iul 2016 21:02

Cristi scrie:Trebuie sa faci excursii pentru adunarea componentelor de sol. Tin minte ca mergeam cu bicicleta cate 20 de km pentru a-mi aduna cate 1 sac de pamant de frunze, pietris etc. Pentru mine, adunarea de componente e prilej de iesit in natura, de facut o slanina fripta cu paine si rosii :-))
Buna idee :))

monicaprobst

Mesaj de monicaprobst » Joi, 07 Iul 2016 06:49

Eu astept mineral marvel... dar slanina fripta cu rosii si paine suna GROZAV..........
Support bacteria, they are the only culture some people have.

Andrew

Mesaj de Andrew » Lun, 11 Iul 2016 22:10

Buna seara lume. Sunt nou pe acest forul. Dar in experienta florilor.....putin depasit de incepator. Azi mi.am luat un aloe. Tin sa va zic chiar nu stiu ce nume are. Nu i l.am gasit pe net. Si am luat si un cactus Oreocactus banuiesc. Dar abia am gasit unul sanatos....toti aratau super dar erau uscati uscati pe dinauntru :wink: uitati.va bine ce cumparati sa nu aveti surprize :cactus1: :smile:
Daca omul distruge natura,natura.l distruge pe om!

Andrew

Mesaj de Andrew » Lun, 11 Iul 2016 22:31

Pietricelele deasupra pamantului la cactusi sunt bune doar ca udatul se rareste.....mentin umiditatea in sol. Deci ce ai facut tu acolo.....este o combinatie de pamant prost cu udari care poate nu au fost urmarite sub acel pietris....si pietrisul care mentine umiditate in sol pentru mai mult timp. Eram sa omor si eu un cactus cereus de 2 metri din cauza asta...doar ca am observat la timp si am scos stratul de pietris....

jinkou

Mesaj de jinkou » Mar, 12 Iul 2016 08:14

Dacă solul este făcut după cerințele cactușilor, pietrișul e chiar necesar. Cel mai bun substrat e Mineral Marvel, însă poți avea un sol bunicel și cu materiale la îndemână: nisip cuarțos în cantitate destul de mică , pietriș (pe care eu îl obțin din cernerea nisipului) în cantitate mare și puțin pământ de frunze sau pământ universal de flori. Se poate pune și cărămidă spartă.
Mineral Marvel are în loc de pietriș și nisip doar micasist, tuf vulcanic și alte minerale foarte necesare pentru cactuși. În loc de aceste roci hrănitoare, eu pun pietrișul care e mai slab în minerale, dar e cu mult mai bun decât un sol organic, prea gras și reținător de apă.
Cactușii mai degrabă suferă de pe urma apei în exces, decât din lipsa ei. Solul trebuie să fie foarte bine drenat ca să nu rețină apa.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

Andrew

Mesaj de Andrew » Mar, 20 Sep 2016 13:00

Multi cactusi arata bine la exterior din magazin si in mijloc sunt praf...
Verificati un cactus cand il cumparati... Cactusi sănătoși si numai bine :D

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”