Lumina artificiala ?

DanV

Lumina artificiala ?

Mesaj de DanV » Mie, 28 Feb 2018 12:31

Va salut!

Un subiect discutat.....dar totusi am nevoie de un sfat din experienta proprie a celor de aici.

In afara faptului ca am posibilitatea sa cresc cactusi intr-o curte, ceea ce este ideal pentru ei, vreau neaparat sa tin cativa si la bloc unde orientarea estica nu ma avantajeaza.

Aici o sa tin plante care sa tolereze si o lumina mai slaba (frailea, gymnocalycium) .
Solul clar o sa fie cu mai putin organic si mai mult mineral.

Intentionez sa am doar unul sau doua rafturi (30-40 plante) la bloc si vreau sa dublez lumina solara cu lumina artificiala (preferabil leduri) controlata de un temporizator.
Distanta intre plante si lumina o sa fie de 30 - 35 cm .

Vreau sa ma sfatuiti care au fost sursele de lumina care v-au multumit pana acum.
Care temperatura de culoare stimuleaza cresterea si care inflorirea (aproape sigur sunt diferente).....
UV-ul poate lipsi, dar infrarosul?
Ma opresc aici cu intrebarile ;-).

Multumesc pentru rabdare!
DanV

AlexandruDragomir

Re: Lumina artificiala ?

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 03 Mar 2018 10:32

Salutare.

Eu nu am folosit niciodată LED-uri pentru plante mature. Cerințele lor legate de iluminare sunt mult mai mari, dar ca auxiliar, în caz că plantele sunt totuși pe un pervaz, cred că ar fi de ajutor.
Tind să cred că dacă vrei să iasă totul foarte bine, ar fi optime ceva LED-uri horticole, cu lungimi de undă pentru lumină roșie și albastră, cele două de care au nevoie plantele în principal (în final lumina va părea să aibă culoarea roz-purpurie ca urmare a combinării celor două pe care le-am precizat anterior).
UV-ul este o radiație periculoasă și nedorită, atât pentru animale, cât și pentru plante, iar cactușii nu sunt vreo excepție.
TOTUȘI, radiația UV are un rol important în formarea unei spinații frumoase, specifică fiecărei specii, deoarece spinii acționează ca scut împotriva radiațiilor. Lipsa UV-ului duce în timp la spinație mai puțin densă și fragilă. Cam la fel cum corpul uman s-ar deforma și am pierde o parte din oasele scheletului dacă gravitația de pe pământ ar scădea (organismele se adaptează astfel încât supraviețuirea să ceară un minim de efort). Dar cred că tocmai aspectul natural, cât și mediul lor de viață ne atrag la aceste plante.
Am văzut că pe acest site au câteva oferte la preț accesibil. Atenție, nu am cumpărat de la ei și este doar o sugestie, nu garantez pentru produsele lor : https://www.succulentgarden.ro/categori ... -crestere/
În încheiere, lumina infraroșie face parte din spectrul pe care noi nu îl percepem, fiind apoi urmată de microunde. Sunt unele cercetări care spun că ar avea un oarecare rol în procesul de înflorire, dar poate fi și dăunătoare, așa că nu cred că ar fi o adiție necesară.

Numai de bine să auzim.

ascendfallen

Re: Lumina artificiala ?

Mesaj de ascendfallen » Joi, 15 Mar 2018 23:53

Orientarea estica e un avantaj crede-ma. Dar cu lumina artificiala n-o sa poti creste cactusi care sa nu arate artificial. Indiferent de factura la curent si tehnologie: led mh hps etc.
Sfat: tine-i la tara aprilie - octombrie. Adu-i pe balconul de pe est in restul anului, fara apa, daca scade temperatura in el sub 10 grade 2 nopti consecutiv.

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”