Ce ghivece folosim?

Cristi

Ce ghivece folosim?

Mesaj de Cristi » Mar, 14 Feb 2012 11:04

In privinta vaselor utilizate pentru plante,de-a lungul anilor au fost diferite perioade cu diferite mode si materiale disponible.
Inainte de revolutie era greu sa gasesti ghivece adecvate,se foloseau preponderent ghivece de lut ars; unii cultivatori isi confectionau singuri vasele din metal si, ulterior, din material plastic folosind matrite facute artizanal. In ultimii ani avem acces la ghivece de plastic ieftine si intr-o varietate de forme si dimensiuni.
Intai ce e mai bine de utilizat?
Eu am folosit in colectie ghivece de lut ars, de plastic si de lemn , cele din urma confectionate de mine si de obicei vopsite la exterior. Am fost multumit de cele de plastic si de cele din lemn si mai putin de cele din lut deoarece se evapora prea repede apa si in timp radacinile se lipeau de peretii ghiveciului, rupandu-se mult la transplantari. Nu am experienta cu ghivece de metal, teoretic ar putea fi bunicele cu conditia sa nu dea fenomene de toxicitate si sa nu stea mult in soare sa se supraincinga omorand radacinile din vecinatate.
Cartile vechi recomandau utilizarea ghivecelor de lut tocmai pentru faptul ca permit evaporarea apei prin pereti, scazand riscul putrezirii radacinilor. Tinand cont de schimbarea opticii privind prepararea substratelor in ultimii ani, consider ca nu se justifica utilizarea ghivecelor din lut la plante tinute in conditii bune de lumina si ventilatie si ca dezavantajele intrec avantajele. Ghivecele de lut ar putea fi o varianta pentru cei care au conditii improprii de cultura cum ar fi pervazuri, camere si alte locuri unde e lumina insuficienta si ventilatia lasa de dorit.
Ghivecele de lemn sunt destul de bune pentru speciile care tolereaza substante organice in sol si un grad mai mare de umiditate, deoarece intimp le putrezeste partea inferioara, se consuma din oxigenul din sol si se retine apa in lemnul respectiv.
Recomand utilizarea ghivecelor de plastic pentru toti cei care pot asigura conditii rezonabil de bune de cultura si un substrat poros.Sunt usoare, ieftine, vin intr-o varietate de forme si dimensiuni, nu se sparg, sunt 'caldute' iarna si mai 'racoroase' vara, radacinile se dezvolta unifirm si nu adera de pereti.
Ca una din hibele majore mentionez 'coacerea' in timp a ghivecelor tinute in soare su ruperea lor. Cat de repede se intampla acest fenomen depinde de calitatea ghiveciului. Ghivecele bune pot rezista si 10 ani, cele proaste se rup intr-un an.La aceeasi calitate a materialului, ghivecele negre rezista mai mult decat cele deschise la culoare.Recomand utilizarea ghivecelor negre si, acolo unde stim sigur ca au calitate buna, a celor brune care sunt mai frumoasesi nu se incalzesc la fel demult sub soarele direct. Nu utilizati ghivece albe sau transparente deoarece se vor dezvolta alge in ele cu influenta nefasta asupra radacinilor plantei. Nu utilizati vase improprii (ligheane sau altele asemanatoare), deoarece se vor coace repede, nefiind tratate sa reziste la UV.
Forma ghivecelor folosite trebuie sa tina cont de particularitatile de dezvoltare a speciilor carora se adreseaza.
Rebutia, mammillarii care formeaza colonii etc. se vor dezvolta optim in ghivece largi si scunde, columnarele au nevoie de ghivece echilibrate in proportii adancime/diametru. Globularii mari prefera ghivece ceva mai largi decat adanci. Toate ghivecele trebuie sa aibe un volum mai mare decat al plantei continute si un diametru care sa depaseasca diametrul plantei incluzand spinii pentru a nu rani plantele vecine.In acest sens retinem din nou recomandarile cartilor vechi privind utilitatea ghivecelor mici. E fals. Givecele mici erau atunci utile fiindca se utiliza un substrat inadecvat care retinea prea mult umiditatea si avea o aeratie deficitara si atunci un ghiveci minuscul asigura o uscare rapida a solului scazand riscul putrezirii plantei.
Forma optima a ghivecelor depinde de spatiul avut la dispozitie si de conditiile de cultura. Din punct de vedere estetic cele mai frumoase sunt ghivecele rotunde. Dezavantajele lor sunt: nu permit apropierea corespunzatoare dintre ghivece si vara crste riscul supraincalzirii lor din cauza soarelui care ajunge pe lateralele lor si neutilizarea la maximum a spatiului disponibil. Ghivecele cu sectiune patrata permit compactarea colectiei, impiedica supraincalzirea lor si a radacinilor, rezulta o utilizare optima a spatiului, fiind insa mai putin estetice cand sunt separate unele de altele.
Indiferent de ce ghivece utilizam, e obligatorie prezenta in numar si dimensiuni adecvate a gaurilor de scurgere. Acestea trebuie sa se situeze in portiunea cea mai decliva a ghiveciului, sa aiba un diametru de
minimum 5mm (pt ghivecele mici) si sa acopere macar 5-10% din suprafata bazei. Ghivecele nu se tin in farfurii sau tavi in care stagneaza apa intre udari.
cactus wizard

George

Re: Ce ghivece folosim?

Mesaj de George » Dum, 23 Dec 2012 19:06

La inceput, cand faceam cunostinta cu cactusii (aceam cca. 20 de ghivece), nu eram atat de interesat pentru nevoile plantelor mele. Mai apoi unii au inceput sa infloreasca... :sar: :veselie1: :veselie2: , astfel m-am ”indragostit” de ei...tocmai aparuse in librarie cartea scrisa de Dl. Copacescu Sorin --”Cactusii” , am citit-o pe nerasuflate, apoi mai citeam prin internet-caffe-uri, apoi acasa...si am ajuns ca astazi sa cunosc cam tot ce as vrea sa stiu despre cresterea cactusilor.
Din 500 de ghivece mai am doar 40 rotunde, pentru ca se intampla in unii ani sa nu gasesc in tot orasul ghivece patrate, insa pe masura ce plantele o ”vor cere” le voi muta in ghivece patrate mai mari.
Aranjez ghivecele in ordinea inaltimii (de la sud -cele mai mici, spre nord -cele mai mari), iar la final asez si cactusii tot in functie de inaltimea lor (in sud cei mici - in nord columnarii). Inainte de a folosi ghivecele noi, le mai dau cateva gauri cu un cui incins si le marchez partea de nord cu varful unui patent printr-o usoara indoitura in marginea de sus a ghiveciului (pt. a fi vizibil de sus, fara a ridica ghiveciul).
Voi cum va impacati cu ghivecele? :?: :razz:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

Roxana

Mesaj de Roxana » Vin, 28 Dec 2012 21:13

In prezent am toți cactușii în ghivece de ceramica.80% dintre ei(în special Ferocactusii) au nevoie de ghivece noi asa ca în februarie ii voi transplanta. Cred ca voi folosi ghivece de plastic de data aceasta majoritatea vor fi mai mult largi decât înalte întrucât am fie colonii fie cactușii globulari și doar câțiva columnari care de altfel nici nu necesita transplantare.

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 29 Dec 2012 13:35

In general e bine ca ghivecele sa nu fie exagerat de inalte comparativ cu dimensiunile radacinilor si tipul acestora. Astfel uscarea solului din fundul ghiveciului se face mai repede si scade riscul de putrezire a radacinii.
cactus wizard

Roxana

Mesaj de Roxana » Dum, 30 Dec 2012 11:18

Am gasit ieri niste ghivece perfecte pentru cei doi Ferocactusi, exact asa cum vroiam si cum am inteles ca le trebuie, largi si nu prea inalte.Multumesc pentru informatie Cristi, o sa incerc sa nu iau ghivece prea inalte nici pentru celelalte.

adriancean

Mesaj de adriancean » Mie, 26 Iun 2013 20:34

Salutare...Am si eu o intrebare,am observat ca ghivecele se cam incalzesc in sera,vreau sa stiu daca aceasta incalzire dauneaza radacinilor sau nu?

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 26 Iun 2013 21:22

Incalzirea poate dauna radacinilor. Atunci cand ghviecele sunt fierbinti sigur nu ii e bine radacinii din interior. E unul din motivele pt care se prefera ghivece patrate care impiedica patrunderea soarelui intre ghivece; suprafata expusa de la marginea mesei se poate masca utilizand o scandura sau o banda opaca.
cactus wizard

hoinarul

Mesaj de hoinarul » Mie, 26 Iun 2013 21:33

Buna seara

Am observat ca multa lume foloseste niste tavi de colectare al surplusului de apa.
Stie cineva de unde se pot cumpara?
Sau poate stie cineva o sursa de ghivece patrate mai mari de 13/13/13?

Va multumesc

adriancean

Mesaj de adriancean » Mie, 26 Iun 2013 22:01

Cristi scrie:Incalzirea poate dauna radacinilor. Atunci cand ghviecele sunt fierbinti sigur nu ii e bine radacinii din interior. E unul din motivele pt care se prefera ghivece patrate care impiedica patrunderea soarelui intre ghivece; suprafata expusa de la marginea mesei se poate masca utilizand o scandura sau o banda opaca.
Nu sunt fierbinti,doar calde.. :wink:

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”