Incercari si experimente cu substrat Mineral Marvel

Gino

Incercari si experimente cu substrat Mineral Marvel

Mesaj de Gino » Joi, 13 Sep 2012 20:02

Buna seara

Cu cateva luni in urma am primit de la Cristi o punga cu substrat mineral
Este stiut faptul ca am fost si inca mai sunt reticient cand vine vorba de cultura cactusilor pe substrat totalmente mineral, mai ales ca plantele mele stau toata vara in aer liber si temperaturile la nivelul solului pot sari lejer de 60 de grade celsius in zilele cele mai toride.
Acum daca aveam substratul aici in Bucuresti, am inceput sa experimentez cu plantele din balcon ca sa vad cum se comporta unele dintre ele.
Pentru inceput am pus in Mineral Marvel 6 frunze de Haworthia glauca.
In acest moment mai sunt 4 frunze ce cu siguranta au si radacini, dar inca nu au aparut noile plantute.
Imagine
Ca experimentul sa aiba mai multa greutate ar fi trebuit sa impart frunzele si sa pun din ele in substrat normal format din pamant de musuroi de cartita – nisip / pietris si in substrat pentru cactusi Florimo produs in Ungaria, sau pur si simplu, numai in nisip.

O alta incercarea a reprezentato transplantarea a trei stapeliade de pe substrat normal pentru cactusi , pe Mineral Marvel.
Echidnopsis dammanniana, Echidnopsis columnaris si Stapelia flavirostris
Imagine Imagine Imagine
Cele trei stapeliade si-au incetinit vizibil ritmul de crestere, dar asta probabil pana cand sistemul radicular se va dezvolta corespunzator
Ramane de vazut ce se va intampla in viitor.
Alte doua incercari.
Recent am prelevat butasi de pe un Astrophytum myriostigma columnare aflat la tara si dupa o perioada de doua saptamani de stat la umbra i-am plantat pe mineral.
Imagine
Vor avea timp pana in primavara sa demonstreze ce este de demonstrat.
In caz ca se vor inradacina, din primavara vor fi dusi inapoi la tara si vor avea parte de acelasi substrat, de data asta evoluand in aer liber.

Am tuns cu ceva timp in urma doua Euphorbia aeruginosa.
Butasii rezultati i-am plantat in mineral de la Cristi.
Imagine
In cazul acestor butasi chiar sunt sceptic ca se vor inradacina, dar ramane sa vedem ce se va intampla.
Va voi tine periodic la curent cu evolutia plantelor prezentate acum dar si cu alte experimente pe care intentionez sa le fac.
Ar fi foarte util daca s-ar prezenta aici si alte situatii si experimente ale colegilor care au folosit si folosesc Minral Marvel, astfel vom vedea cum evolueaza plantele pe mineralul produs de Cristi, vom trage unele concluzii in timp, ce ne pot fi de folos noua si plantelor noastre, dar si producatorului.
-Scuze pentru calitatea fotografiilor -
Gino

gazistu

Re: Incercari si experimente cu substrat Mineral Marvel

Mesaj de gazistu » Vin, 14 Sep 2012 17:57

buna ziua

cactusi mei cu mineral de la cluj s-au comportat cam in felul urmator:

haworthia attenuata:stagnare,cred ca il mut in alt amestec.
echinopsis,notocactus,echinocereus,copiapoa-bun
pilocereus,astrophitum-nu ma pronunt inca
pt. ferocactusi excelent
am uitatde mammilaria,f.bun

in genere,cu toate ca nu il folosesc de cit de un an,in mare masura numai cuvinte de lauda,vom vedea peste iarnace fenomene se vor intmpla.

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 14 Sep 2012 20:13

Va multumesc pentru ca faceti aceste experimente!Imi sunt de folos si mie, desi o parte din rezultate sunt previzibile.
De exemplu, pentru speciile care cresc in zone cu vegetatie, un sol cu adaus de pamant de frunze va fi intotdeauna mai bun decat unul mineral.La notocactus, echinopsis, suculente as adauga pamant de frunze.
cactus wizard

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Joi, 18 Oct 2012 20:46

Salut

duminica imi ajung si mie sacii, chiar ma gandeam sa incep cu Mammillariile - plantele batrane trebuiau transplantate inca de acum 3-4 ani; asa ca observatiile anterioare sunt extrem de binevenite si incurajatoare :smile:

inca dezbat daca sa ma apuc acum de treaba sau sa o aman pe primavara; mai ales ca se pare ca ma paste de operatie care se va solda cu interdictii de ridicat cel putin pentru o perioada de cateva luni :shock:

Ciprian

elisav

Mesaj de elisav » Vin, 26 Oct 2012 22:43

Buna seara
Asta primavara am cumparat de la d-l Petrut, Mineral Marvel in care am transplantat mammillaria nejapensis si gracilis,cu adaos de 20 la 100 organic.Ambelor le-a mers f.bine pana acum.
Cu un adaos de 10 la 100 am transplantat turbinicarpus alonsoi,notocactus submammulosus cu care nu am avut probleme.
La anul voi reduce organicul cu 5 procente, iar alonsoiul am sa-l pun pe mineral.
Va voi tine la curent cu evolutia lor si a altor specii ca:frailea si sulcorebutia,dar pana atunci...
Sanatate tuturor!

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 27 Oct 2012 07:52

Salut Vasile,
Iti sugerez sa dai mai mult a componenta organica notocactusilor ; la fel Frailea prefera cca 25% materie organica in sol.
cactus wizard

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Sâm, 27 Oct 2012 23:58

Salut
Salut Cristi

in amestec este si zeolit? tu sti ce am la dispozitie acuma pentru ca am intrat in posesia lor cu ajutorul tau, sa mai adaug zeolit sau nu e nevoie?

mai am vreo 2-3 componente de adaugat, una este din zona Resitei, daca mai ajung pe acolo inainte de a ne vedea o sa aduc ceva mostre; alte 2 sunt din zona Devei, Cristian poate sa dea detalii despre ele; mie mi-a spus ceva de genul "asta-i buna, e o folosesc" si l-am crezut :smile: ;

Ciprian

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 28 Oct 2012 04:33

Da, amestecul contine si zeoliti, nu e nevoie sa adaugi.
cactus wizard

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Dum, 28 Oct 2012 13:36

Salut
Salut Cristi

multumesc
asa, incet, din intrebare in intrebare, descoperim si reteta :laugh:

apropo, ce am adus tura asta (4 saci) nu imi ajunge nici pe o masea; asa ca te rog daca se poate sa faci o rezerva pentru mine, de vreo 10 saci; daca gasesc o modalitate de transport de la tine pana la Hunedoara, o sa maresc cantitatea la 20 de saci; daca sunt tot timpul disponibili si "la sursa", pot merge sa ii preiau de acolo, ca sa nu mai ai tu de lucru cu ei; sper sa nu intervina nimic si sa pot veni dupa ei, asa e planul acum;

multumesc

Ciprian

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 28 Oct 2012 14:11

Reteta e secreta :-) , dar pot spune ca nu am descoperit eu roata in materie de cactusi; e un amestec echilibrat de roci cu proprietati diferite care se completeaza reciproc si care pentru plantele mele a dat rezultate bune atat in ceea ce priveste cresterea supra si subterana cat si aspectul general al plantei , inflorescenta si gradul de hidratare.
Se poate, dar trebuie sa stiu din timp pt ca domnul Petrut sa poata sa ii prepare.Cel putin 2 saptamani in avans. Poti vorbi direct cu el la nr de telefon scris in primele mesaje ale topicului.20 de saci nici nu am cum sa ii car de acolo cu masinile mele...
cactus wizard

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Dum, 28 Oct 2012 23:17

Salut

multumesc Cristi
glumeam cu reteta, la pretul pe sac, nici nu merita sa umbli dupa componente, ca mai mult ca sigur ca iasa mai scump; o sa incerc sa gasesc o varianta de transport "mai solida" - ai dreptate cu masinile, si eu mai am doar un Matiz in tara, ma gandeam sa iau si ceva saci daca reusesc sa ajung la intalnirea din noiembrie; exista un stoc pregatit? si unde il pot gasi pe dl. Petrut? ideea este ca am un prieten bun care merge din cand in cand la Cluj, la baiatul lui, la facultate si ma gandeam sa-l rog pe el sa se opreasca si sa ia cat poate duce la un drum cu un Logan papuc;
Ciprian

cornel

Mesaj de cornel » Lun, 29 Oct 2012 08:38

Buna dimineata!
Sunteti niste fericiti, toti cei care folositi acest amestec,felicitari! Din nefericire, de la Cluj pana la Braila, distanta este prea mare ca sa-mi pot permite sa folosesc si eu asa ceva! Viitorul poate ne va oferi posibilitatea sa gasim acest amestec in reteaua marilor magazine, cine stie?!!!
Pana atunci va doresc sa aveti parte de plante sanatoase si sa gasiti in voi puterea de a va bucura de aceste comori!
Cu respect,
Cornel

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Lun, 29 Oct 2012 10:32

Salut

poate ar fi o idee buna sa fie ceva saci pregatiti inainte de intalnire :smile: ; cine stie, dintre cei care vin cu masina e posibil sa fie interesati

Cornel, ai perfecta dreptate, pentru mine, ca sa pot aduce pana aici, dau pe transport de 3 ori cat dau pe sac; si asta este prieteneste, cu soferi de tir care ma ajuta si fac si ei un ciubuc, daca as merge pe variante oficiale ar fi dezastru; de aia si vreau sa strang acasa, la Hunedoara, 15-20 de saci, ca sa mi se renteze efortul, aici am de condus 200 de km ca sa ma intalnesc cu tirul, pe traseul lui, pentru ca ei nu se pot abate atat de mult de la traseul / cursa lor

Ciprian

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”