Soluri - substraturi - ingrediente utile

Gino

Soluri - substraturi - ingrediente utile

Mesaj de Gino » Mie, 15 Feb 2012 15:14

Salut

In cultura plantelor, calitatea substratului folosit este de o mare importanta.
Pentru cerintele plantelor, substratul trebuie sa fie unul de calitate, bogat in substante nutritive.
Din punct de vedere fizic pamanturile pot fi grupate astfel :
1- grele : pamanturi argiloase, pamanturi de telina
2- semigrele : pamantul de gradina, gunoiul de grajd bine putrezit
3- usoare : pamantul de turba, cel de frunze, pamantul de padure

1 Cand plua, apa stagneaza, iar cand se usuca devin pietroase
2 Se folosesc in amestecuri pentru imbunatatirea celor grele si usoare
3 Permit scurgerea apei cu usurinta.
Sunt soluri potrivite pentru cultura celor mai multe plante

Pamantul greu, argilos se poate folosi in cultura plantelor, cu conditia ameliorarii lui prin adaugare de nisip, perlit, turba, rumegus de lemn, ace de conifere.

Putem aprecia valoarea nutritiva a diferitelor soluri, observand culoarea lor.
- Pamanturile de culoare neagra sunt bogate in substante nutritive
- Pamanturile de culoare albicioasa sunt mai sarace decat cele inchise la culoare, pot contine nisipuri fine
- Pamanturile galben - rosiatice sunt bogate in substante minerale, cu precadere microelemente.

Fertilitatea solurilor reprezinta capacitatea lor de a pune la dispozitia plantelor elementele nutritive necesare, precum si conditiile fizice in care sa se poata desfasura in mod normal procesele vitale specifice plantelor.

Trebuie sa mai stim ca fertilitatea solurilor nu este invariabila.
In timpul vietii plantele consuma o parte din substantele nutritive.
Daca aceste substante nu sunt inlocuite la timp prin adaugarea de ingrasaminte, ele se epuizeaza si plantele incep sa sufere.
Inainte de a lua in calcul solutia adaugarii de ingrasaminte, trebuie sa ne gandim daca nu cumva se impune o transplantare, cu schimbarea totala a masei de substrat si cu folosirea unui ghiveci nou mai mare in dimensiuni.

Pamantul de telina
reprezinta stratul superficial de 20 - 30 centimetrii, dintr-un teren inierbat.
Putrezirea radacinilor in decursul multor ani, duce la imbogatirea terenului respectiv in substante nutritive.
Natura fizica a solurilor intelenite este superioara celor cultivate.
In plus pamantul de telina gazduieste o multime de microorganisme utile plantelor.
Pamantul de telina se poate folosi uneori chiar imediat ce a fost recoltat, dar este de preferat sa fie pastrat in gramezi cel putin un an, timp in care resturile vegetale se descompun.
Pamantul de telina intra in compozitia celor mai multe amestecuri, fiind bine suportat de catre plante.
Recoltarea pamantului din musuroaiele de cartite dintr-un teren intelenit reprezinta obtinerea unui sol de foarte buna calitate ce poate fi folosit imediat.

Pamantul de padure
ia nastere din descompunerea lenta a resturilor vegetale care se gasesc in padure.
Acest pamant este foarte bogat in humus, deci bun pentru cele mai multe plante.
Pe langa cantitatea mare de humus, pamantul de padure contine si o flora bacteriana foarte bogata.
Acest pamant se foloseste cu mare atentie, deoarece procesele active de descompunere care au loc in astfel de pamanturi, pot duce la degradarea radacinilor plantelor.
Dupa 2 - 3 ani de la recoltare, pamantul de padure se poate folosi fara alt amestec in cultura acelor plante care necesita un pamant bogat in humus.

Pamantul de turba
se poate gasi sub mai multe forme
-Turba neagra, provine de pe fundul unor lacuri din zona de campie.
Are un grad ridicat de aciditate si este bogat in substante minerale utile plantelor, substante rezultate din descompunerea in lipsa aerului a populatiei vegetale si animale din apa.

-Turba fibroasa rosie, provine din descompunerea lenta si incompleta, in lipsa aerului a vegetatiei din mlastinile turboase.
Aceasta are in jur de 3 - 5 ph si este lipsita de microorganisme.
Are o mare capacitate de absorbtie a apei si aerului.
Dar si cedeaza cu mare usurinta apa inmagazinata, atunci cand plantele au nevoie de ea.
Reprezinta un mediu aseptic si poate fi folosita pentru afanarea solurilor grele.
In culturile in care este utiliuzata turba rosie, nu apar muschii si algele verzi.
In marile intreprinderi horticole din lume, turba este folosita aproape in totalitate.
Lipsa substantelor nutritive este suplinita prin aplicarea sistematica a ingrasamintelor chimice.
Corectia aciditatii se face in functie de cerintele plantelor cultivate
.
Mrnita este rezultanta descompunerii in 2 - 4 ani a balegarului de grajd.
Se foloseste numai ca element component al diferitelor retete de compost.
Folosita ca atare, mranita provoaca arderea radacinilor, indiferent de plante.
Dupa 6 - 8 ani materialul este destul de bine putrezit pentru a mai fi considerat ca infgrasamant.
In aceasta situatie este considerat pamant gras.

Compostul,
rezulta din descompunerea in 2 - 4 ani a resturilor menajere din gospodarie.
Reprezinta un ingrasamant complex, continand in proportii oarecum echilibrate, toate elementele nutritive necesare activitatilor vitale ale plantelor.
Se poate utiliza cu bune rezultate in toate amestecurile, inlocuind foarte bine mranita.

Nisipul
utilizat in cultura plantelor poate fi de :
- rau
- cariera
Nisipul de cariera se foloseste mai ales in amestecurile de pamant pentru cultura cacteelor.
Este bogat in substante minerale necesare acestor plante
.
Spalat ( sau nu ) se poate folosi ca substrat pentru inradcinarea butasilor.
Nisipul de rau se foloseste cu precadere ca substrat pentru inradacinarea butasilor, precum si pentru realizarea celor mai multe retete de substrat, pentru cele mai multe plante.
Carbunele de lemn
( mangalul ) pisat intra in componenta tuturor amestecurilor de pamant.
Are rol de dezinfectant, de absorbant al surplusului de apa si de favorizant al radacinilor noi.
In afara celor cateva categorii de pamanturi, in cultura plantelor mai sunt necesre uneori numeroase ingrediente speciale, in functie de plantele aflate in cultura.
Gino

crysss

Re: Soluri - substraturi - ingrediente utile

Mesaj de crysss » Vin, 25 Ian 2013 14:52

Buna ziua tuturor,

Am o intrebare sau mai bine spus o rugaminte, mai putin si trebuie sa ma apuc de transplantari si sunt intr-o mare dilema, mie imi place sa imi fac singura amestecuile de sol, pana acum un an-doi toti aveau acelasi amestec clasic si anume, pamant de telina, pamant de frunze, piatra neagra de cariera si putina caramida pisata, acum as vrea sa fac mai multe retete de sol pentru fiecare specie in parte, dar citind Hexalogul pamantului scris de Dag sunt in dilema si anume sunt multe componente care nu stiu ce sunt si nici nu cred ca am de unde sa le procur (ex: feldspat, dolomit, loess, pozzolana)astea cu ce as putea sa le inlocuiesc? sau sa folosesc retele din cartea MONOGRAFIE CACTUSI DE SORIN VICTOR COPACESCU? Mi se par niste retete mult mai accesibile ca si ingrediente, foloseste cineva aceste retete?
Va multumesc anticipat
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 25 Ian 2013 15:09

Buna ziua,
Odata cu cresterea numarului de plante si a dimensiunilor ghivecelor prepararea solului incepe sa devina o problema. Una sunt 10 ghivece a 200ml si alta e cand ai de transplantat 500 de ghivece. Si daca mai esti si cu serviciu si mama cu copii....devine chiar grea procurarea acestor componente.
In ce priveste amestecul de sol recomandat de Dag iti recomand sa il contactezi fiindca a promis ca va face impreuna cu Lucian soluri si vor fi disponibile. E mult mai convenabil sa le iei de-a gata decat sa te zbati incercand sa le substitui cu lucruri mai mult sau mai putin adecvate. El si-a gandit amestecul de sol si pe el trebuie sa il intrebi daca ai nelamuriri in ceea ce priveste posibilitatea inlocuirii anumitor componente. Cred ca asa e cel mai bine.
cactus wizard

crysss

Mesaj de crysss » Vin, 25 Ian 2013 15:20

Buna Cristi,
Intradevar ai dreptate ca una e cu 20 de ghivece, alta cu 500, cu timpul nu prea e problema pentru ca as avea sambata si duminica la dispozitie, si nu e musai sa le mut pe toate. O sa incerc sa il contactez pe Dag, dar sa ma ajute cu sfaturi(daca doreste) ca de cumparat nu imi permit sa cumar asa mult pamant.
Multumesc pentru sfaturi orcum
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 26 Ian 2013 07:38

Din pacate se pare ca povestea ofertei de sol mineral de Bucuresti bazat pe 30 de ani de experienta s-a dovedit a fi o 'gluma' de conjunctura si o ironie la adresa Mineral Marvel si a colectionarilor care au nevoie de sol pentru plantele lor. Suntem experti in filozofie, strategii, glumite si povesti, mai greu e cu facutul. Imi cer scuze pentru ca am crezut in poveste si am dezamagit colectionarii indrumandu-i sa se intereseze de sursa respectiva.
Sunt de acord cu ideea ca fiecare colectionar poate sa isi faca propriul amestec de sol pe masura ce capata experienta. Problema este ca pe masura ce colectia creste devine tot mai grea prepararea solului si mai costisitoare in bani, timp si munca. M-am lovit si eu din plin de acest aspect si de aceea am avut ideea prepararii solurilor si a oferirii unei variante pentru colectionari. Cei mai castigati din aceasta initiativa sunt colectionarii. Veniturile pentru Petrut si pentru mine sunt neglijabile. Faptul ca am produs si vandut cateva tone bune mai ales in tara, dar si in strainatate este imbucurator, dar nici pe departe nu poate fi considerata o sursa semnificativa de castig pentru noi. Este insa un mare ajutor pentru colectionari.
Saptamana viitoare e gata o sarja de sol mineral si cautam mijloace cat mai ieftine sa il trimitem spre Bucuresti.
Pretul de productie de 30 de lei pt 25 de litri consider ca e foarte ieftin. Sper sa reusim sa il pastram, vom face o reevaluare a cheltuielilor. Transportul e problema deoarece ii dubleaza pretul si de aceea incercam sa gasim solutii cat mai ieftine.
25 de litri de mineral + 5-10 litri de sol organic rezulta 30-35 de litri de amestec de sol pentru majoritatea speciilor de cactusi= peste 100 de ghivece mici si mijlocii, E mai scumpa efectuarea catorva expeditii in natura in cautarea componentelor, nemaivorbind de timpul consumat.
cactus wizard

hoinarul

Mesaj de hoinarul » Joi, 31 Ian 2013 22:01

Buna seara

Eu foloseam un amestec de pamant format din pamant de frunze provenit din livada, nisip de rau. La inceputul anului trecut cand am facut cateva transplantari am adaugat in reteta caramida sparta de diferite dimensiuni, carbune de lemn si spartura de sist verde. Am mai folosit spartura de piatra de cariera alba (nu stiu cum se numeste roca). Am transplantat cateva plante de gymnocalicium. Pana acuma vad ca se simt bine in substrat. Acum am o intrabare pentru dumneavoastra : ar trebui sa adaug si turba rosie? Sau ceva pamant argilos galben roscat?

Asta ar fi una din probleme . As dori sa fac cateva insemantari ma gandeam la un amestec format din perlit, pamant de livada, turba rosie, nisip de rau si eventual carbune de pamant. As dori sa stiu daca gresesc cu acest amestec? Acestea ar fi componentele de care dispun in acest moment. Turba rosie ar fi pentru absortia apei si lipsa formari algelor. Perlit ar fi pentru afanarea solului. Solul va fi dezinfectat in cuptorul cu microunde si apoi tratat cu o substanta fitosanitara in care mai intai inbaiez semintele.

Va rog sa ma imi spuneti unde gresesc. Nu ezitati sa ma "certati" daca nu este bine ce fac. Asa voi invata si eu pentru ca am pierdut niste seminte care au iesit si apoi nu au supravietuit.

Va multumesc

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 01 Feb 2013 06:26

Depinde ce fel de piatra e cea alba: daca e calcar sau gips, trebuie grija cu ea, nu toate plantele o plac in amestec. Daca e tuf vulcanic si nu contine mult calcar, se poate utiliza. Carbunele de lemn stiu ca era parte a retetelor 'traditionale' pt plante. Nu il folosesc si nu sunt in masura sa ii judec utilitatea.Turba poate fi folosita, dar grija la pH-e buna cea de import. Nisipul sa fie bine spalat, sa nu aibe namol in el. Argila libera, ca si praf, nu e bine sa fie folosita in conditiile noastre de clima deoarece scade aerarea solului si creste timpul de uscare dupa udari.E de dorit caramida de pamant arsa sfaramata.Perlitul se poate utiliza la semanaturi.
cactus wizard

adite

Mesaj de adite » Vin, 08 Feb 2013 23:10

Buna seara!
Pietrisul pentru acvarii, de 3-8 mm, se poate folosi in substratul pentru cactusi? Am vazut, acum cateva saptamani altceva, numit substrat poros, tot pentru acvarii. Incerc sa caut solutii pentru a obtine un substrat cat mai acceptabil pentru plantute, in lipsa substratului mineral.

volmar

Mesaj de volmar » Sâm, 16 Feb 2013 19:09

Buna seara.
Citind de mai multa vreme un articol al mass-mediei locale http://www.emaramures.ro/stiri/70070/DR ... ERIE-FOTO- ,m-a manat curiozitatea sa vad ce se gaseste la fata locului , tinand cont ca locul cu pricina se afla la 6 km. de casa.
Iata ce am fotografiat la fata locului: , fosta ceriera mentionata si in articolul de ziar si un cadru de mai aproape cu roca in cauza .

Sunt nedumirit in ceea ce priveste compozitia acestor roci si nu stiu cam cat la % sa adaug la amestecul mineral.
Daca cunoasteti mai multe detalii privind roca in cauza , va rog sa mi le impartasiti si mie.
Cu stima , Marius.

demi

Mesaj de demi » Dum, 17 Feb 2013 18:34

Salut Marius

Ce consistenta are aceasta roca ?
La prima vedere pare a fii ceva argila .

Cu stima Mihai

volmar

Mesaj de volmar » Dum, 17 Feb 2013 21:21

Buna seara.
Roca in cauza are consistenta si nu pare a fi deloc argiloasa. Culoarea galbuie de pe unele bucati este intradevar de la argila scursa de pe versant peste straturile din cariera.
Maine voi face un test cu acid sau cu otet concentrat pentru a stabili oarecum concentratia de calcar din roca.
O seara placuta tuturor, Marius.

demi

Mesaj de demi » Lun, 18 Feb 2013 12:25

Salut

Este diferenta mare intre argila si argila (lut).
Argila si marna sant roci sedimentare pietrificate absorb si magazioneaza apa foarte bine si in cantitate mare .
Argila sau popular lutul , care este folosit si la fabricarea ghivecelor absoarbe dar se si inmoae in contact cu apa .
Iata cateva poze cu ceva materiale :
Argila
Marna
Tuf vulcanic
Si aici toate trei la o lalta
Sper ca am ajutat cu ceva .

Cu stima Mihai

volmar

Mesaj de volmar » Lun, 18 Feb 2013 18:29

Salut tuturor,
Salut Mihai.

Ai dreptate in privinta argilelor sedimentare.
La inspectarea rocii pe care am adus-o din cariera , nu mi se pare a fi argila. Este relativ casanta.
Azi am facut experimentul cu otet si bucata de roca nu a eliberat gaze in contact cu acesta, nu a "fiert". Am mai scufundat o bucata de roca in otet iar maine am sa vad rezultatele. Daca se inmoaie este posibil sa fie argila sau roca calcaroasa. Ramane de vazut.

Multumesc pentru exemplele de roci.
Cu stima , Marius.

adriancean

Mesaj de adriancean » Dum, 26 Mai 2013 21:10

Buna. Care ar fi rocile cele mai necesare (importante) si care nu pot lipsi din compozitia unui amestec pentru cactusi?

cristian

Mesaj de cristian » Joi, 30 Mai 2013 21:45

Salut Adrian

Sunt multe feluri bune de folosit.
De preferat rocile dezagregate natural, alterate sau friabile.

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”