Nelamurire legata de sol

delias

Nelamurire legata de sol

Mesaj de delias » Mar, 05 Noi 2013 09:09

Buna dimineata!
Am putin timp la birou si vreau sa pun o intrebare care ma tot roade de o vreme incoace...Am citit si citesc informatiile de pe forum.Si am ajuns la concluzia ca multa lume se fereste de nisipul de rau.Eu folosesc in amesc de multa vreme(e adevarat ca folosesc nisip din paraie de munte).Asta petru ca am considerat ca provine de rocile bazaltice sau vulcanice sfaratamte in timp de apa.
In consecinta intreb:e bine sau nu a se folosi nisip(eventual si pietris) de rau in amestec???

Gratian

Back to work!

Cristi

Re: Nelamurire legata de sol

Mesaj de Cristi » Mar, 05 Noi 2013 14:56

Salut Gratian,
Nisipul de rau nu e rau! Este insa mai bun produsul de concasare al acelorasi tipuri de roca. Motiv: pietrisul marunt-nisipul de rau este rotunjit, slefuit de ape, pe cand cel de concaraj e aspru, fatetat. Radacinile adera mai bine pe cel aspru si isi extrag mai usor elementele necesare din el; de asemenea cel fatetat retine ceva mai multa apa prin capilaritatea aparuta intre fatetele vecine.
Important la nisipul de rau e sa fie spalat, sa nu fie namolos.
cactus wizard

George

Mesaj de George » Mar, 05 Noi 2013 15:06

Salut. Da, este mult mai folositor pentru plante cel de munte. Nisipul de râu(de la deal si campie) conține prea multa roca dură (cremene, cuarț,etc) care este descompus foarte greu (intr-o perioadă foarte mare de timp). Bineinteles, acesta fiind doar unul din componentele unui amestec de pamant pentru cactusi :razz:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 05 Noi 2013 19:10

Buna seara

Daca nu aveti alte alternative, nu va feriti sa folositi in amestec nisip / pietris de rau.
Cu o observatie : nu folositi nisip de granulatie mica !
Altfel nisipul de rau, respectiv pietrisul, chiar daca nu contribuie la aportul de substante necesare plantelor, mentine substratul cat de cat permeabil, permitand radacinilor sa exploreze mai usor toata masa de pamant si permite apei in exces sa se evacueze mai usor prin gaurile din fundul ghiveciului.
De cand ma ocup de cactusi si suculente folosesc nisip / pietris de rau, sigur, asta din lipsa de alte componente care nu se gasesc in zona de campie.
Asa cum a fost mentionat in mesajele de mai sus, sparturile de piatra sunt cu mult mai bune.
Gino

delias

Mesaj de delias » Joi, 07 Noi 2013 21:41

Salutari tuturor!
Multumesc mult pentru informatii.Acum trebuie doar sa astept primavara sa pot incerca niste amestecuri.Daca nu iese cum vreau,apelez la solul tau Cristi.

Gratian

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”