Sol pentru semanat

bionut

Sol pentru semanat

Mesaj de bionut » Lun, 29 Dec 2014 16:59

Buna seara,

intentionez sa seman niste seminte de cactusi dupa Anul Nou (inca nu le-am comandat). Intrebarea mea este in ce sol sa le seman? Am cumparat din Dedeman o punga cu pamant pentru cactusi, dar poate pot sa il imbunatatesc cumva, cu nisip, tigla/caramida sparta, etc. Nu am acces la prea multe tipuri de roci sau nisip de munte, fiind din sud.

Va multumesc, la multi ani!

Cristi

Re: Sol pentru semanat

Mesaj de Cristi » Lun, 29 Dec 2014 20:00

Buna Ionut,
E bine sa folosesti un amestec de pamant de frunze si nisip la care poti adauga o mica proportie de tigla sau caramida sparta (fara praf) ceva in genul 40%-50%-10%. Solul de cactusi din magazine este de obicei bazat pe turba sau fibra de cocos...se poate folosi, eu nu am experienta in astfel de componente.
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 29 Dec 2014 20:11

Buna seara

Daca "punga de pamant" pentru cactusi este marca Florimo din Ungaria, se poate folosi cu rezultate foarte bune, spun asta din experienta mai multor ani.
Cu precizarea ca in punga nu este pamant ci turba !
Daca ai cumparat altceva, nu garantez, sunt tot felul de bazaconii pe piata sub titulatura de pamant pentru cactusi ...
In alta ordine de idei, daca nu ai conditii optime pentru semanat, ar fi bine sa mai astepti pana spre sfarsitul lui aprilie macar ...
Gino

bionut

Mesaj de bionut » Mie, 06 Mai 2015 16:59

Am gasit la BricoStore Baneasa pamant Florimo cu 2 lei punga. Mi s-a parut suspicios de ieftin, nu stiu daca normal tot atat e. Magazinul respectiv e in proces de schimbare in Brico Depot cred, si e un fel de lichidare de stoc.
Am semanat semintele saptamana trecuta, nu le-am mai semanat iarna.

tenie

Mesaj de tenie » Joi, 07 Mai 2015 09:08

Ma bag si eu cu o intrebare: pentru inradacinat cactusi care e varianta de sol cea mai buna? Ma gandesc sa inradacinez ceva mammillarii mai rare (luethyi, theresae, etc) si sulcorebutii. Am cumparat gel Clonex (dupa ce am citit jurnalul Aztekium), l-a mai folosit cineva pentru cactusi?

bionut

Mesaj de bionut » Joi, 07 Mai 2015 09:46

Am vazut pe youtube ca se inradacineaza in nisip. Asteapta sfatul celor mai avizati ca mine.

Gino

Mesaj de Gino » Dum, 10 Mai 2015 18:26

Buna seara

Am inteles ca solul este prea ieftin ca sa fie si bun, totusi - au germinat sau nu semintele ?
Ca asta era de fapt cel mai important, nu ? :ganditor:
Gino

demi

Mesaj de demi » Dum, 10 Mai 2015 18:37

Buna seara

La inradacinat eu folosesc "radistim" si in nisip curat mai fin , granulatie de 0,1-2 mm .
Ghiveciul umplu pana la jumatate cu substrat si restul cu nisip , planta este asezata in nisip . din cand in cand umezesc substratul prin imersie dar cu grija sa nuse umezeasca si nisipul .

Cu stima Mihai

tenie

Mesaj de tenie » Dum, 10 Mai 2015 18:46

Multumesc Demi pentru raspuns, am folosit si eu Radistim pana acum, dar am auzit ca gelurile ar fi mai eficiente. Voi incerca si daca se comporta bine dau un info.

demi

Mesaj de demi » Dum, 10 Mai 2015 19:02

Buna seara

La cactusi s-ar putea sa nu fie bune , tin rana umeda si asta duce la putrezire .
Totusi o incercare merita , cu ceva plante dupa care sa nu iti para rau .

Cu stima Mihai

bionut

Mesaj de bionut » Dum, 10 Mai 2015 19:03

Unele au germinat, altele nu inca. Pare buna pamantul, e amestec de turba cu pietricele si ceva argila parca.

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”