Wizard Cactus Soil: Mineral Marvel

Cristi

Wizard Cactus Soil: Mineral Marvel

Mesaj de Cristi » Joi, 22 Mar 2012 17:46

Va anunt cu bucurie scoaterea primei sarje de sol pentru cactusi!
Primul sort este unul mineral, numit Mineral Marvel.
Ambalajele sunt de 5, 25 si 40 de litri. In 4 zile voi veni si cu precizari legate de pret.

Mineral Marvel este un amestec de roci vulcanice, sedimentare şi metamorfice cu un conţinut echilibrat în elementele necesare dezvoltǎrii optime a speciilor dificile de cactuşi şi suculente.
Nu conţine substanţe organice. Nu conţine fertilizante.
Wizard Cactus Soil este rodul asocierii dintre Gligore Petruţ şi Cristian Neciu; reţeta este bazatǎ pe experienţa de peste 10 ani a lui Cristian în cultura a mii de specii de cactuşi, unele în premierǎ în România şi pe cei peste 30 de ani de experienţǎ în geologie a lui Gligore.
Amestecul este destinat cu precǎdere genurilor şi speciilor de cactuşi şi suculente considerate lente şi dificile în culturǎ: Ancistrocactus, Ariocarpus, Austrocactus, Aztekium, Copiapoa, Epithelantha, Eriosyce, Escobaria, Geohintonia, Glandulicactus, Lithops şi alte ‘pietre vii’, mammillarii pitice, Obregonia, Pediocactus, Sclerocactus, Strombocactus, Turbinicarpus etc.
Pentru informaţii suplimentare privind cultura cactuşilor şi a suculentelor vizitaţi http://www.cactusi.net .
Producǎtor: S.C. DGP Minerals SRL Cluj; Tel. 0723670373; Fax 0264426463

Instructiuni de folosire:
Perioada optimǎ pentru transplantare este iarna-primavara. Se îndepǎrteazǎ cât mai mult din vechiul sol de pe rǎdǎcini, dar fǎrǎ a le rani. În ghiveciul nou se pune un strat subţire de pietriş pentru a împiedica scurgerea solului prin gǎurile de drenaj. Planta transplantatǎ trebuie sǎ aibe solul uscat. Solul nou este de asemenea uscat şi dupa transplantare NU se udǎ timp de 2 sǎptǎmâni.
Recomandǎm utilizarea pentru udare a apei de ploaie şi aplicarea în sezonul de creştere a 2-4 fertilizǎri folosind fertilizante anorganice cu microelemente special destinate plantelor suculente.
Termen de valabilitate: nelimitat. A se pastra in loc uscat, aerisit.
Componentele utilizate sunt lipsite de toxicitate, dar e bine sǎ evitaţi aspirarea prafului!
Nu lasati amestecul la îndemâna copiilor!
cactus wizard

ATar

Re: Wizard Cactus Soil: Mineral Marvel

Mesaj de ATar » Joi, 22 Mar 2012 18:31

Da' un nume un pic românesc nu i-ați găsit ? Că bade Gheorghe n-a ști că-i pentru morcovi sau cartofi
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 22 Mar 2012 18:36

:lol: :lol: Corect!
Tintim in primul rand piata vest-europeana, asa ca acesta e motivul alegerii.
cactus wizard

Stelian

Mesaj de Stelian » Joi, 22 Mar 2012 23:13

Salutare ,

substratul arata bine , chiar foarte bine :grin: , impachetarea este ok , se vede ca s-a vrut un lucru " profi " ceea ce sa si intamplat !
As incerca cateva plante cu acest substrat , cred ca Turbinicarpusilor le-ar placea sa se lafaie in acest amestec mineral !

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Vin, 23 Mar 2012 00:43

Salut
Salut Cristi

te rog sa dai detalii despre compozitie (daca cumva nu e un secret de firma :lol: ), ambalare, preturi, etc...eventual trimite-mi preturi de UK pe privat, o sa incerc sa il prezint pe la bcss, cine stie, poate reusim ceva; la intalnirea din mai tin o prezentare despre ceea ce folosesc eu (nu e nici pe departe asa de complex ca ceea ce ai pregatit tu, dar astia pe aici zic ca sunt singurul nebun care cara bolovani de prin Romania, Cehia; ei sunt obisnuiti cu un compost de garden center pe care il amestec cu nisip grosier); daca am niste poze sa le arat si detalii sa le spun, poate adunam de o comanda mai serioasa;

Ciprian

Lacy

Mesaj de Lacy » Sâm, 31 Mar 2012 18:32

Salutare !
Felicitari pentru initiativa Cristi , solul arata bine in poza , as vrea sa te intreb daca o sa fie disponibil si pe la noi , si de asemenea la ce granulatie ? Cred ca o sa incerc acest sol la Neoporterii !

Cele bune !

Lacy

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 31 Mar 2012 20:35

Buna Lacy,
Solul este deja disponibil. Granulatia este de 0,6-5mm.
Pretul este 7 lei/ 5 litri + expedierea.
cactus wizard

Stelian

Mesaj de Stelian » Sâm, 31 Mar 2012 23:22

Salutare ,

iata o veste foarte buna !
Poti sa ne spui daca ai ales modalitatea de transport ( colet postal , colet ramburs , curierat...) si la cat se ridica costurile de expeditie , nu stiu , sa zicem pentru 25 litri ?

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 01 Apr 2012 15:14

Preturi Mineral Marvel:
ambalaj de 5 litri...7 lei
ambalaj de 10 litri...12 lei
ambalaj de 25 litri....30 de lei

1 litru cantareste cca 2kg, deci un sac de 25 de litri va cantari cam 50 kg sau chiar mai mult!
Tarifele la curierate/posta se fac pe kg.
La ambalaje de 10 l sau 25 de litri expedierea se face prin curierat cu ridicare de la sediul nostru si predare acasa la dumneavoastra.

La cantitati mai mari de 1 tona (adica peste 20 de saci a 25 litri) noi putem asigura masina de transport in tara clientul platind transportul.

Sugestia mea e ca doritorii sa faca o comanda mai mare sau sa se asocieze cativa dintr-o zona astfel incat sa veniti cu masina sau sa apelati la masina noastra si sa aveti sol pentru 1-2 ani.
cactus wizard

gazistu

Mesaj de gazistu » Joi, 17 Mai 2012 13:18

cm pot obtine si eu 10 litrii de pamant

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 17 Mai 2012 18:43

Suna aici ( Tel. 0723670373) si discuta cu domnul Petrut.
cactus wizard

gazistu

Mesaj de gazistu » Vin, 18 Mai 2012 17:06

multumesc de numarul de telefon,am rezolvat problema

gazistu

Mesaj de gazistu » Sâm, 02 Iun 2012 16:41

Am primit ,,pamantul" , acuma sa urmarim evolutia plantelor.

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 02 Iun 2012 19:11

Vei fi incantat de rezultat; daca il folosesti la specii cu crestere viguroasa (echinopsis, ferocactus, columnari etc.) recomand sa adaugi si pamant de frunze (cam 2 parti marvel si 1 parte p de frunze) sau daca nu adaugi, da-le si fertilizante.
cactus wizard

gazistu

Mesaj de gazistu » Sâm, 02 Iun 2012 20:27

Sa ai gura de aur.De a lungul anilor,indiferent de combinati pamintulde frunze nu a lipsit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”