Wizard Cactus Soil: Mineral Marvel

Alex

Re: Wizard Cactus Soil: Mineral Marvel

Mesaj de Alex » Mar, 03 Iul 2012 18:05

Salut
Am cumparat 25 l de amestec prin intermediul D'lui Gino Capriciu.
Mineralul arata foarte bine din motive de 'securitate' trecand chiar la transplantarea imediata a 5 Ariocarpusi. Chiar daca am riscat din punct de vedere al perioadei sunt convins ca am facut alegerea buna din alte considerente cum ar fi amestecul precar (retinea prea mult apa)pe care erau plantele precum si a balotului de pamant mult prea mare in comparatie cu marimea plantelor.

Cum spuneam arata foarte bine. Se vede calitatea si ma bucur ca in sfarsit un colectionar care isi 'confectioneaza' amestecul de pamanat in cantitati uriase a luat decizia de a vinde si celor care nu au posibilitati sa umble pentru a cauta ingredientele si nu au nici cum sa comande cate un camion din fiecare si sa ii fie aduse la poarta.

Salut decizia domnului Neciu si multumesc pe aceasta cale si pentru transportul asigurat.
Pot sa spun ca, pana acum, fara sa vad cum se comporta amestecul singurul dezavantaj al acestuia este modul de transport. Cine nu este din zona Clujului s'a ars :grin:

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 03 Iul 2012 20:44

Multumim, Alex, in numele meu si al domnului Petrut!
Sigur ca transportul este o problema data fiind greutatea amestecului.Costul transportului pe distanta de 500 km practic dubleaza costurile. Atat Petrut cat si eu sugeram gruparea comenzilor pe zone geografice si un colectionar care are masina dintr-o zona vine la Cluj cu comenzile centralizate, anuntandu-si in prealabil vizita si ia 400 de kg de amestec si a rezolvat problema pentru 2-3 colectii pt 1 an de zile. Ganditi-va fiecare cat timp dureaza procurarea materialelor pt soluri, cernerea, spalarea, spargerea rocilor....acum chiar nu e asa de grea procurarea componentelor.
cactus wizard

Melchior

Mesaj de Melchior » Vin, 20 Iul 2012 12:15

Salut tuturor!

La intalnirea de la Craiova din acest an, in primavara 2012 am primit de la Cristi un saculet cu sol mineral pentru test si parere. Cum a fost mentionat si de ceilalti colectionari solul mineral arata foarte bine si de atunci am mai cumparat cativa saci pentru ca pretul este foarte avantajos daca transportul este rezolvat.
Totusi noi il folosim in amestec cand preparam solul mineral pentru ca desi are urme de praf este un sol mineral, sa zic asa foarte uscat cu granulatia prea uniforma. Noi preferam sa folosim si roci care se sfarama si singure,asa zise tufuri de granit,dacit,banatite etc. de diferite dimensiuni, care nu sunt obtinute prin concasare si credem ca sunt mai avantajoase pentru plante.Mentionez ca noi nu folosim ingrasaminte la plantele noastre si nici nu prea avem timp pentru experiente cu soluri care de altfel sunt foarte relative.Asa cum s-a mai scris, solul cel mai bun este considerat de fiecare cel care este facut de el, bineinteles cei care mai fac amestecuri de soluri.
Deaceea ar fi cred intersant ca la intalnirea de la Baisoara in acest an, fiecare colectionar sa aduca o portie de sol mineral pentru un ghiveci de 9*9, pentru comparatie,discutii si eventuale schimburi.

Melchior

lorena333

Mesaj de lorena333 » Vin, 20 Iul 2012 23:32

Buna seara tuturor
Am reusit sa achizitionez un sac de Mineral Marvel, plantele mele par sa se simta bine in amestec.
Totusi am aceeasi problema spinoasa ca cei mai multi dintre voi-transportul.

Astept cu nerabdare momentul in care vom putea cumpara acest amestec de la Bricostore!

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 21 Iul 2012 10:30

Buna Lorena, cand si daca va fi in Bricostore, pretul va fi dublu cel putin fata de cel actual; deci tot acolo iesi cu cheltuielile.
cactus wizard

lorena333

Mesaj de lorena333 » Sâm, 21 Iul 2012 12:50

Ce sa facem...ne adaptam...sau ne mutam la Cluj :))

anytta

Mesaj de anytta » Mie, 08 Aug 2012 22:37

Buna tuturor,

Daca mai doreste cineva substrat si este din Bucuresti sa ma anunte si pe mine poate ne combinam la transport....:))

CRISTI MS

Mesaj de CRISTI MS » Vin, 10 Aug 2012 20:47

Salut Cristi,

Exista cumva si amestec pentru semanaturi?

Cristi MS

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 11 Aug 2012 00:30

Salut Cristi,
Singurul amestec disponibil la aceasta data este Mineral Marvel.
cactus wizard

alexandra_bucuresti

Comanda Mineral Marvel

Mesaj de alexandra_bucuresti » Joi, 08 Noi 2012 00:04

Buna ziua,vin in atentia celor care locuiesc in Bucuresti,si doresc sa cumpere acest sol mineral .Intentionez sa fac un drum la Cluj ,de aceea daca mai vrea cineva sa cumpere ,ar fi mult mai ieftin pentru toti,sa "ne combinam",la acest drum.Rog pe cei ce vor sa cumpere sa scrie aici ce cantitate doresc ,ca mai apoi sa vedem cum iesim cu transportul.In principiu as putea aduce in jur de 3 tone.Voi incepe eu prima comanda ,urmand a vedea daca mai sunt doritori.

alexandra_bucuresti

Mesaj de alexandra_bucuresti » Joi, 08 Noi 2012 00:08

1) ENE ALEXANDRA 4 SACI* 25 LITRI =200KG 7 NOIEMBRIE 2012

Alex

Mesaj de Alex » Joi, 08 Noi 2012 11:00

Buna alexandra.
Ce costuri ar presupune transpotul pentru 2 saci de 25 litri? :grin:

Lucian

Mesaj de Lucian » Joi, 08 Noi 2012 14:36

Buna ziua,

In functie de costurile de transport sunt si eu interesat de 1-2 saci.
Astept detalii cu privire la pretul transportului si mai ales perioada.

Multumesc,
Lucian.
Qui ne sait pas, n'y va pas!
http://mexicactus.blogspot.com/

alexandra_bucuresti

Mesaj de alexandra_bucuresti » Vin, 09 Noi 2012 12:23

Buna ,costul transportului va fi costul motorinei,un consum mediu de 10%....daca suntem mai multi costul devine implicit mai mic ,egal pentru toti!

anytta

Mesaj de anytta » Vin, 09 Noi 2012 14:03

Precup Ana-Maria---2*25 litri.

Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”