Wizard Cactus Soil: Mineral Marvel

Lucian

Re: Wizard Cactus Soil: Mineral Marvel

Mesaj de Lucian » Lun, 12 Noi 2012 20:47

Eu sunt interesat de 4 saci de 25 litri. Multumesc de ajutor si initiativa.

Vlad Lucian.
Qui ne sait pas, n'y va pas!
http://mexicactus.blogspot.com/

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Lun, 12 Noi 2012 21:12

Buna seara !

Si eu as lua un portbagaj de Mineral Marvel, as incepe cu 4 saci de 25 litri. Il rog pe Cristi sa faca demersurile necesare.

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 12 Noi 2012 21:20

Salut,
Vorbesc maine cu domnul Petrut si sper sa se rezolve.
cactus wizard

Lacy

Mesaj de Lacy » Mie, 23 Ian 2013 19:50

Buna seara !
As vrea sa i multumesc D - lui Petrut pentru efortul care la facut ca sa intru si eu in posesia solului Marvel ,ca sa fiu mai exact l am trezit luni la o ora foarte , foarte matinala fiind in trecere prin Cluj !
Acum astept primavara , sa ma apuc de treaba , apoi sa vedem rezultatele ! Inca o data felicitari pentru initiativa Cristi !

Cele bune !

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 23 Ian 2013 19:59

Salut Lacy,
Multumim pentru aprecieri! In aceste zile pregatim o cantitate mai insemnata din care o parte va ajunge la Bucuresti. Nu pot spune momentul exact fiindca sunt variabile care nu depind de mine si nici macar de domnul Petrut in totalitate.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 12 Feb 2013 16:53

In Cluj in acest moment este disponibil solul mineral pentru doritori. Il puteti contacta pe domnul Petrut la nr de telefon de pe prima pagina a topicului.
Speram cat de curand sa il ducem si in Bucuresti.
cactus wizard

Lucian

Mesaj de Lucian » Joi, 14 Feb 2013 14:59

Salut,

Am primit ieri prin curier rapid un sac de 25 litri sol Mineral Marvel. Transportul... destul de scump insa am avut nevoie neaparat si solul a ajuns la mine in mai putin de 24h.
Am vazut cateva retete de sol mineral pana acum si pot afirma, cel putin din punct de vedere al aspectului si granulatiei, ca este unul dintre cele mai bune. Il voi folosi ca atare, fara sa adaug humus, pentru urmatoarele genuri: Ariocarpus, Gymnocactus&Turbinicarpus, Mammilarii pitice, cultivari de Astrophytum (diferite forme de Superkabuto si Onzuka). Va voi tine la curent cu evolutia plantelor pe acest sol.

Multumesc Cristi pentru ajutor.

Lucian.
Qui ne sait pas, n'y va pas!
http://mexicactus.blogspot.com/

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 16 Feb 2013 21:16

Cu placere, Lucian!
Vinerea viitoare, in data de 23 februarie este o intalnire a asociatiei la Satu Mare. Sper sa pot ajunge si eu. Daca printre participantii la intalnire sunt doritori de sol mineral, ii rog sa ma anunte si in masura posibilului (nu tin sa imi rup masina) pot duce eu o anumita cantitate.
Asteptam de pe o zi pe alta vestea transportului de marfa in Bucuresti sa putem lipi un transport de sol.
cactus wizard

anytta

Mesaj de anytta » Sâm, 16 Mar 2013 16:22

Buna Cristi,

Sper ca nu ai uitat de cei care traiesc prin Bucuresti.... :grin:

Cand crezi ca este posibil un transport sa ma anunti, te rog frumos!

Cu stima,
Ana-Maria

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 16 Mar 2013 16:44

Buna Ana-Maria,
Nu am uitat nici macar pentru o zi!Din pacate firma din Bucuresti care urma sa vina la Cluj sa transporte praf de tuf si la al carei transport doream sa lipim niste saci buni de mineral marvel inca nu a sosit. Nu e inca prea tarziu, sper sa fie cat mai repede posibil transportul.
Daca ai nevoie urgent, oricand se poate face livrare prin curier, dar te costa tranportul dublul pretului efectiv al solului.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 10 Apr 2013 06:04

In data de sambata 20 aprilie incerc sa ajung in Bucuresti cu masina mea cu un transport de Mineral Marvel. Merg pe traseul Turda, Aiud, Alba Iulia, Sebes, Sibiu, Ramnicu Valcea, Pitesti, Bucuresti. Nu ma abat de la traseu si nu intru in orase decat acolo unde sunt obligat de lipsa centurilor de ocolire. Daca pe acest traseu sunt doritori de sol mineral, ii rog sa ma contacteze pm sau e-mail. Nu duc decat saci de 25 de litri si nu desfac sacii pe drum ca sa dau 1 litru sau 5 sau alta subdiviziune. 1 sac mare sau mai multi. Cei din Bucuresti nu trebuie sa isi faca griji, solul il voi lasa acolo si vor avea tot timpul sa isi ia.
Masinuta mea Dacia nu e tocmai la prima tinerete si nu tin neaparat sa ii dau lovitura de gratie cu acest transport de sol deci nu voi pune 500 de kg in ea, dar va fi o cantitate rezonabila.
La pretul standard se va adauga o suma care sa acopere per total, partial, valoarea combustibilului consumat. Va fi mult mai mica decat cea pt curierat, sub 1/3 din aceasta valoare
Transportul nu este batut in cuie, voi reconfirma aici cand voi sti 100% ce si cum.
cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 10 Apr 2013 13:54

Salut Cristi

Saraca Dacie, tot ea!
Nu uita sa iti pui o sirena pe Dacie. De aia care face ca trenu' Uuuuu...Uuuuu....Aiiiiiiiiiiiii... iaiiiiiiii.....iaiiiiii.....
Cristi acum m-am gandit ca poate nu te-ai gandit, chestiile astea in cantitati mari se transporta cu trenul.
Iti inchiriaza un container, il incarci si il descarci cand ajunge. Containerul poate fi adus cu tirul la incarcare si invers.
Dar trebuie sa ai barbati zdraveni la cantitati de 300-500 de saci mari.
Insa modern asta se face mecanic pe paleti pe care sacii sunt asigurati prin legare.
Atentie cand ajunge la destinatie. Trebuie urmarit cam cand ei estimeaza ca ajunge. Stationarea in gara dupa ce a ajuns costa mult.
Mai trebuie sa ai si spatiul de depozitare in Buucresti sau unde merge.
Eu am apelat o data la ei. Dar asta a fost demult. Statia era in gara Someseni azi Cluj-Napoca Est, daca nu ma insel. Banuiesc ca tot acolo e si mergand acolo afli cele mai multe.
Transportul dureaza mai mult decat cu masina, pot fi si doua saptamani sau mnai bine. Dupa cum reusesc sa combine vagoanele spre o destinatie.
Aveau si ceva containere mai mici. Nu mai stiu exact, eu luasem un container mare.
Sunt containere inchise, exact cum le vezi pe unele TIR-uri. Ca daca nu ai avea probleme cu ploaia la saci se pot transporta si in containere de alea pentru mibereuri.
Singura problema ar fi ca pentru a fi rentabil trebuie sa ai cantitate mare la transport.
-----------
Uite aici
http://www.infojardin.com/foro/showthread.php?t=141531
un forum in spaniola in care vorbeste despre sol mineral de la Kakten-Hahge. Deci ei au rezolvat problema transportului.
Mai jos e pus pretul de 3,7 euro pentru 5 litri plus transportul care nu spune cat e decat ca il face putin mai scump dar acceptabil. Dar discutia e veche din 2009. Nu stiu cum si cat e azi.
Ai idee cum e solul mineral de acolo? Cred ca stii ca nu esti primul producator mondial de asa ceva.
Sorry daca iti pica prost vestea si credeai ca esti :mrgreen: De altfel mai sunt comercianti si in Romania, nu de sol mineral pentru cactusi ci de minerale ca adaosuri/imbunatiri/amendamente sol in agricultura.
Pentru cine e interesat e si o reteta pentru Ario data de un membru, undeva mai jos pe pagina. N-am idee cat e de buna.
Oricum in general si pe forumurile straine apare aceiasi problema a pretului. Cred ca asta e una din cauze pentru care solul mineral e mai putin apreciat. Plus ca oricum nu merge oricand 100% sol mineral.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 10 Apr 2013 14:31

Salut Ovidiu,
Iti multumesc mult pt ajutor!
Din pacate Romania nu e Germania, noi nu suntem Haage, numarul colectionarilor romani e cu totul altul, banii colectionarilor romani sunt cu totul altii, mentalitatile sunt cu totul altele. Comenzile pe care le avem noi sunt prea mici pentru a se justifica ducerea lor la tren sau tir sau alt mijloc de transport pt cantitati mari. Tinand cont de faptul ca suntem la inceput, exista reticente din partea multor colectionari, am avut intarzieri mari si dificultati in transport, desfacerea pe anul asta e buna, chiar peste asteptari. Pana acum cea mai mare comanda pt un singur beneficiar a fost de 20 de saci mari.
Sa vedem cum ies treburile; e aproape sigur ca merg, dar am un bunic batran si foarte bolnav si e posibil sa ne paraseasca in scurt timp; daca se intampla chiar in acea perioada, nu mai merg. De asemenea sper sa nu avem ghinioane cum am avut cu productia cand prin februarie domnnul Petrut a avut 'minunata' surpriza sa descopere ca i s-a taiat si furat cablul de alimentare cu curent (si vorbim de cablu gros, trifazic, multe zeci de metri lungime) care deservea concasoarele, sitele, ventilatoarele. Traim in Romania, nu?
P.S. daca pun vreo 300 de kile de piatra in masina si o ambalez putin, crede-ma ca nu voi avea nevoie de sierna! se vor da toti la o parte! :laugh: :laugh: :laugh: Pacatosul de mine, mi-e gandul la mititeii de la Dealu Negru :wink: plimbaretii prin tara stiu ei de ce :mrgreen:
cactus wizard

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 10 Apr 2013 16:11

Caramba amigo!

Cu atitudinea asta nu ajungi departe! Pana anul trecut Romania a avut o pozitie foarte buna in UE. Nu era incadrata in PIG - Portugalia, Italia si Grecia. Mai nou par a fi incluse si Spania si Irlanda. Adica in tarile din UE cu probleme economice foarte mari. Si nu e inclusa nici acum, chiar daca au avut loc unele schimbari ... Sa speram ca aceste schimbari nu vor avea efecte negative asupra economiei.
Romania nu e in incapacitate si nu se confrunta cu probleme care sa o puna in pragul solutiei disperate de a declara falimentul daca nu primeste ajutor.
Schimba-ti mentalitatea!

Si tot caramba ... :laugh: Grabeste-te ca am de gand sa scriu despre o alternativa la solul mineral si nu vreau sa ma acuzi ca-ti stric afacerea inainte de a fi gustata de piata cactusista. :mrgreen:
Sigur nu o stric in sensul ca solul mineral n-ar fi bun ... de fapt ar putea chiar imbunatatita, doar ca poate ar trebui reconsiderata ceva mai realist. Zic eu ... :ganditor:
Desi Romania are o pozitie, din punct de vedera al resurselor geologice, foarte buna, ceea ce ar trebui sa faca accesul la resurse minerale pentru sol mult mai usor decat in alte parti si in consecinta alternativa sa nu se impuna/ceara cu prea mare stringenta.
Oricum mai ai o pasuire pana o sa scriu ... daca o sa o scriu ... ca oricine o poate gasi. e nevoie doar de un mic efort sa-i zicem meditativ :grin:

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 10 Apr 2013 18:07

Mai Ovidiu, mai! Daca vrei sa ma duci la sapa de lemn, nu ai nicio sansa!Nu mai am sapa, a trebuit sa o vand! :laugh: :laugh: :laugh:
Tu traiesti in USA si acolo e regula: think big! Daca eu 'think big' aici, raman calare pe un munte de Mineral Marvel pe care il voi utiliza sa imi fac mozaic la fundatia casei sau sa imi pietruiesc strada. Producem pe masura ce avem cereri si se termina stocul.Nu producem pe stoc.
Normal ca poti sa scrii si sa recomanzi alte soluri, dar nu la topicul asta si nu facand comparatie cu Mineral Marvel :razz: Asta nu fiindca nu am incredere in solul asta, dar nu imi place publicitatea cu conotatie negativa. In state se foloseste din plin, promovand un produs prin ironizarea sau criticarea altuia..sigur, cu tact, ca nu vor baietii procese :smile: . Nu ca te credeam in stare de asa ceva, a fost doar o divagatie.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”