Wizard Cactus Soil: Mineral Marvel

Liviutz

Re: Wizard Cactus Soil: Mineral Marvel

Mesaj de Liviutz » Mar, 23 Apr 2013 08:37

Aha, excelent, m-am linistit ! :smile: Si nu atat eu, cat cactusistii romani in general - aici avem un punct forte in fata celor de afara, n-am auzit sa aiba vreunii o asemenea comoara minerala gata preparata !
Cristi, eu zic sa plusam la oferta pentru cei noi inscrisi in Aztekium cu cate o punga de "marvel". Ma ofer ca sponsor ! :razz:

Pentru colectiile mai mici, n-ar fi o problema sa-ti faci rost singur de cateva kilograme de amestec mineral, dar cand ai de transplantat sute - mii de plante, apreciezi teribil minunatia adusa la "botul calului" !
C-a venit vorba, in amestec eu mai folosesc argile nisipoase (proba rapida la argile: se uda si se strange in pumn - daca ramane stransa nu e buna), inspirat de numeroasele documentare cu plante din natura. Ca si adaos organic pentru speciile care reclama, eu recomand solul negru de la munte (brad, pin), ceva de genul care se acumuleaza pe fundul unei "vaiuge", nu cel de la suprafata (care este mai usor) si cel de dedesubt, care este mai dens.

@Ovidiu
- Pai tu crezi ca oltenii e prosti ? Am facut jonctiunea cu Cristi la Valcea - unde tin si plantele, nu mi-a livrat la Bucuresti ca sa le car ca nebunu' inapoi la Valcea :grin: ! Nu mai zic ca am primit si o importanta reducere de pret si multumiri fierbinti pentru ca i-am usurat Daciuta lui Cristi ! :grin:
- Aztekistii vor vedea la anu' cum se impaca ceramica cu cactusii, cred ca dupa "intalnirea de la Chereusa" va urma "intalnirea de la Horezu". Ovidiu, te astept si pe tine !

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 24 Apr 2013 00:43

Mersi Liviutz! Cine stie ...
Acum vreo sase-sapte ani, daca poti sa crezi, am vrut sa vin la Horezu si sa ma bag ucenic la un maestru sa ma invete taina lutului si arta ceramicii. Pe bune. :laugh:
Doar ca m-am mosmondit cu unele si mi-au trecut repede cele cateva luni in care as fi avut timp. Timp ... in fine, macar de o introducere in lumea asta straveche.

Cine stie ...
Poate intr-o viata viitoare voi avea echinopsisi infloriti in vase de Horezu.
Expusi printre fildesul
blidelor nascute din iubire.
Iubirea lutului,
framantat de barbati si pictat de femei,
... in ritmuri ancestrale.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 24 Apr 2013 13:32

Eu nu am vazut nicaieri si nu am citit despre un sol preparat si comercializat si care sa aibe o compozitie asa de complexa ca si Mineral Marvel.
Nu spun ca nu exista altele, dar eu unul nu am gasit nicaieri in magazine, pe internet sau altundeva un sol asemanator. Nu spun ca e cel mai bun din lume, nu spun ca face aztekiumii ca pepenii sau ca utilizarea lui substituie experienta si stiinta de a creste speciile mai dificile, nu este un panaceu cactusistic. Stiu insa si pot sa spun ca: este facut cu atentie, competenta si buna-credinta, ca acelasi sol il folosesc eu la plantele din colectia mea si aspectul si modul de dezvoltare al lor vorbeste de la sine, ca este ieftin comparativ cu produse cat de cat similare.
Este un amestec de ingrediente concasate si cernute, facute cu munca multa si cu consum energetic, recoltate de pe o distanta mai mare de 100km fata de locul de productie; nu este nisip de rau sau de cariera luat cu lopata sau escavatorul, aruncat in saci si vandut!
L-am gandit astfel incat sa asigure un echilibru optim intre higroscopicitate, drenaj si aeratia solului si sa aibe un continut echilibrat in elemente chimice utile plantelor pentru a preveni carentele nutritionale. Sigur ca in functie de conditiile fiecaruia si de experienta personala solul se poate modifica de catre colectionari astfel incat sa devina optim pentru plantele si stilul de cultura al fiecaruia.
Liviutz, daca te oferi sa duci tu pachetele cu soluri la Posta sau sa te ocupi de curierat, nicio problema! :lol: Problema e ca e greu si extrem de incomod de carat la Posta, acolo nu e loc de parcare, las masina nu stiu unde si car cel putin 6kg de pamant 3-400 de metri...e complet aiurea. Nici eu si nici domnul Petrut nu suntem hamali. Daca chemam firma de curierat la noi, pretul transportului e de 2-3 ori pretul solului propriu-zis.
Multumim pentru aprecieri! :oops: :smile:
cactus wizard

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Vin, 26 Apr 2013 08:30

Salut !

Da Cristi, ai dreptate cu transportul, dar sa retinem ideea, noii membrii Aztekium AU DREPTURI :grin: , printre ele este si acela de a primi o mostra de Marvel. Deocamdata, eu ma ofer sa livrez pe traseul Valcea-Pitesti-Bucuresti, astept solicitari pe mail.
O alta varianta ar fi ca noii membrii sa vina la intalnirile noastre, acolo ar putea sa preia direct. Dar sa-si anunte intentiile, ca sa stim sa ne pregatim.

Cristi

Mesaj de Cristi » Vin, 24 Mai 2013 20:36

Azi am fost cu domnul Petrut cu masinile la adunat de roci pentru o noua sarja de 40 de saci de Mineral Marvel.20 vor fi pt mine, dar ramane si pt doritori. Pe mijlocul saptamanii viitoare ar trebui sa fie gata. Daca mai sunt persoane interesate din Bucuresti ii rog sa imi spuna pe mail sau pm; vom avea ocazia sa trimitem o cantitate buna si acolo, dar nu stiu inca o data si o facem doar daca avem comenzi.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 29 Mai 2013 17:56

Solul promis e disponibil. Cei interesati il puteti contacta pe domnul Petrut.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 28 Sep 2013 17:32

Momentan nu mai avem sol mineral. Am adus componente si vom mai aduce pentru a face o cantitate mai mare (sute de saci); speram ca in 2 saptamani sa fie facut. Voi reveni cu anunt cand va fi disponibil.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 04 Noi 2013 18:05

6 tone de componente au fost adunate si in aceste zile se concaseaza si se cern. Nu stiu cat va ramane in final, sper sa fie minimum 4 tone de Mineral Marvel.
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Lun, 04 Noi 2013 20:08

Salutare...Asta-i cea mai buna veste la inceput de saptamana...

George

Mesaj de George » Lun, 04 Noi 2013 21:53

Salut Cristi. Doresc sa cumpar un sac de 25 de litri cu mineral marvel. Te rog frumos sa-i dai lui Liviutz numarul meu de telefon -0762.000111 - s-a ia legatura cu mine cu o zi inainte de a trece prin Pitesti, pentru a stabili intalnirea. Cat va costa, inclusiv cu transportul?
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 05 Noi 2013 06:22

Salut George,
Costul era de 30 de lei/sac de 25 litri ; probabil va ramane acelasi, dar trebuie sa calculam exact cheltuielile de fabricatie. Transportul este insa foarte scump cu firmele de curierar (pana in Pitesti va fi mai mult de 50 de lei transportul pt 1 sac), asa ca te sfatuiesc sa discuti cu amici de-ai tai care au drum prin Cluj si pot sa ti-l duca.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 13 Noi 2013 20:10

Cinci tone de Mineral Marvel stau cuminti, cernute si uscate, asteptand sa hraneasca plantele din colectiile noastre. :joy: :joy:
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Mie, 13 Noi 2013 20:40

Salut Cristi.
Sa nu uiti de mine... :wink:

tenie

Mesaj de tenie » Mie, 13 Noi 2013 21:21

Mie-mi ajunge una din cele 5 :) . Lasand gluma la o parte, doresc un sac. Daca apare o ocazie ma bag. Poate mai ajung la Cluj anul asta...

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 13 Noi 2013 21:27

O parte din sol va fi la Petrut, o parte la mine; asa ca cei care vin pe la mine vor putea lua de aici, cei care merg doar prin Cluj vor putea lua direct de la Petrut.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”