Sol pentru cactusi ?, nici vorba !

Gino

Sol pentru cactusi ?, nici vorba !

Mesaj de Gino » Sâm, 24 Mar 2012 21:31

Buna seara

Intentionat nu am inclus in titlu cuvinte care ar fi putut duce lo o vizibilitate mare a motoarelor de cautare, pentru ca nu-mi doresc necazuri...
Astazi am avut surpriza sa intru in posesia unei pungi de pamant, zicese special pentru cactusi.
Ei si ?, ve-ti zice, asa ceva exista pe piata.
Da, dar acum e vorba de un produs romanesc ... si nu e vorba de cel produs de Cristi si asociatul lui.
Bazaconia, ca nu-i pot zice altfel, este produsa undeva in Moldova si arata asa :
Imagine

Nici prin cap sa nu va treaca sa cumparati asa ceva, chiar daca pretul vi se va parea derizoriu.
In interiorul ambalajului veti gasi orice, mai putin sol pentru cactusi.

Nu cumparati asa ceva !!!
Gino

Cristi

Re: Sol pentru cactusi ?, nici vorba !

Mesaj de Cristi » Mar, 27 Mar 2012 20:20

Eu cred ca este sol pentru cactusi. Sigur, nu pentru crescut cactusi, ci pentru ingropat cactusi :-(
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 27 Mar 2012 20:43

...Nici vorba...
Indiferent cat m-as fi straduit, n-as fi putut ingropa plantele in asa ceva.
De ce ?
Pentru ca in ambalaj am gasit : resturi neputrezite de papura si alte balarii de balta, labe de scafandru roase de broaste testoase si bizami, resturi de undite putrezite cu si fara guta, resturi din Titanic in diferite stadii de putrezire sau conservare, cum vreti sa apreciati, o bucata din pipa lui Popeye marinarul, mucuri de tigari fumate de Jacques-Yves Cousteau in trecere prin lacurile din Moldova, resturi de mine plutitoare din razboiul moldavo - transnistrean, papucii coanei Chirita, ocaua a mare a lui Cuza...si multe altele. :nebun: :dracusor:
Gino

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 27 Mar 2012 20:55

Jimmy Hoffa sau parti din el nu erau pe acolo?
cactus wizard

Marcu Nicolae

Mesaj de Marcu Nicolae » Joi, 29 Mar 2012 22:52

Gino scrie:...Nici vorba...
Indiferent cat m-as fi straduit, n-as fi putut ingropa plantele in asa ceva.
De ce ?
Pentru ca in ambalaj am gasit : resturi neputrezite de papura si alte balarii de balta, labe de scafandru roase de broaste testoase si bizami, resturi de undite putrezite cu si fara guta, resturi din Titanic in diferite stadii de putrezire sau conservare, cum vreti sa apreciati, o bucata din pipa lui Popeye marinarul, mucuri de tigari fumate de Jacques-Yves Cousteau in trecere prin lacurile din Moldova, resturi de mine plutitoare din razboiul moldavo - transnistrean, papucii coanei Chirita, ocaua a mare a lui Cuza...si multe altele. :nebun: :dracusor:
Haide-ți să nu exageram, să spunem lucrule pe față, dacă nu a fost o glumă...
Cu stimă Marcu

Nick

Mesaj de Nick » Vin, 30 Mar 2012 07:26

Mai mult ca sigur a fost o gluma :grin: :laugh:

dani77

Mesaj de dani77 » Sâm, 31 Mar 2012 09:24

Da o gluma buna dar o parte de adevar....

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Mie, 27 Iun 2012 20:56

Salut

probabil ca Gino se referea la faptul ca in amestecul respectiv componentele nu au nimic de a face cu cactusii - probabil nici macar cu rosiile sau ardeii; mai trist este ca astfel de produse ajung pe piata, acuma ramane de vazut daca va si rezista :mad:

si pe aici exista in gardencentere pungi cu amestec special pentru cactusi - este de fapt un soi de pamant de frunze, amestecat cu turba, fara absolut nici un fel de drenaj, nu l-as folosi nici macar la cartofi; iar pretul pentru o punga de 6 litri este undeva la 4 lire :dracusor:

Ciprian

Scrie răspuns

Înapoi la “Soluri, ghivece, transplantari”