De identificat Liviutz

Liviutz

De identificat Liviutz

Mesaj de Liviutz » Sâm, 24 Ian 2015 18:58

Salut prieteni !

Cam multa liniste pe forum, eu zic sa incalzim motoarele ! Nu, nu cu un vin/tzuica fiarta, ci cu cateva plante de identificat.
Va povesteam ca m-am apucat sa-mi fac curatenie intre mammillarii - rog sa-mi sariti in ajutor: ce sa fie, ce sa fie ?

1. Aici am vreo 2 idei, dar nu va zic ca sa nu influentez. Planta nu a inflorit pana acum, si este in ghiveci 9x9

Imagine

2. Si aici as avea o idee ... Are mamilele destul de proeminente. Ceea ce ma descumpaneste sunt aceste capete cam egale ca marime si usor alungite (poate usor etiolata - era cam umbrita de plante mai inalte ...). Nici aceasta nu-mi aduc aminte sa fi inflorit (nu cand eram eu acasa :smile: )

Imagine

Multumesc !

ATar

Re: De identificat Liviutz

Mesaj de ATar » Sâm, 24 Ian 2015 23:16

Salut Liviu,

Trag eu prima salvă. La prima aș zice că este Mammillaria glassi. A doua, Mammillaria prolifere v. haitiensis.
Poate să înceapă duelul.
Nu mă grăbesc, mi-am schimbat și poza la avatar, așa că....
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 25 Ian 2015 09:29

S eu cred ca prima ar putea fi glassii (daca face flori roz, aia e!)la a doua la prolifera arachnoidea mi-a mers mintea; daca se va desprinde vreun pui, pune-l la licitatii ca ma arunc si eu :-)
Sanyi, numa' sa nu te grabesti prea tare sa iti falfaie ochii :-) !
cactus wizard

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Dum, 25 Ian 2015 15:32

Salut ! Va multumesc !

Cred ca nr 2 este o ghicitoare rezolvata - foarte probabil este M. prolifera ssp. arachnoidea (am gasit si o imagine identica pe net, dar in rest foarte putine poze, pare sa fie o specie mai rara in colectii);

La nr 1, in afara de M. glassi, m-as mai gandi si la M. laui ssp. dasyacantha, uite de pilda aici : http://www.cactipedia.info/en/image/mam ... asyacantha

Ca sa fie si mai interesant, iata o planta asemanatoare care s-a dovedit a fi Mammillaria baumii !!! http://mammillaria.forumotion.net/t937-mammillaria-laui

Ce ziceti - care ar fi verdictul cel mai probabil ?

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 25 Ian 2015 15:48

Nu cred ca e o forma de laui. Cel mai mult merg spre glassii (care are flori marisoare roz palide, foarte frumoase), nu exclud nici baumii-flori galbene daca mai tin bine minte.
Eu zic sa ii dai un sol nou in iarna asta si poate va inflori si se rezolva enigma-oricum este furmoasa!
M prolifera arachnoidea e o planta rara! Aproape imposibil de gasit si in listele de seminte. De aceea am spus ca daca pica vreun puiut si il inradacinezi-ma abonez.
cactus wizard

ATar

Mesaj de ATar » Dum, 25 Ian 2015 18:21

Mammilaria lauii nu este ”flocoasă” ca și planta lui Liviu. Mammillaria baumii are mamilele mai răsfirate

Așa că încet, rămân la glasii. Va decide floarea.
ATar

Numai bine și mulți :cactus1: :cactus3: :cactus2: :cactus4:

Melchior

Mesaj de Melchior » Lun, 26 Ian 2015 10:03

Salut !

Numai dupa poza si fara floare este mai greu de spus dar si eu zic pentru prima Mammillaria(Dolichothele )baumii poate si pentru ca inca nu a inflorit,face flori mari galbene daca tin bine minte parfumate. M. glasii infloreste mai repede.
Si ca sa fiu in conformitate cu indemnul de duel as adauga la ultima poza prezentata, ca este o planta usor etiolata si deaceea are mamilele mai rasfirate.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Lun, 26 Ian 2015 11:16

Va multumesc inca o data ! Oamenii astia stie cactusi ! :grin:
Eu cred ca varianta cu M. glassi e mai probabila, mamilele par sa fie mai mici decat la Dolichothele. Promit sa va tin la curent cu floarea !

Haideti sa incrucisam spadele si mai departe:
3. Eu propun pentru asta M. densispina - vedeti ca sunt 2 plante ce par din aceeasi specie.
Imagine

4. Apoi aici, o planta oarecum asemanatoare cu cele de sus la culoare - numai ca aici are spinatia mai densa si mai alburie iar spinii centrali sunt tari. In plus, la baza nu mai arata deloc la fel - asta este pufoasa si cu lastari !
Imagine

5. Asta sa fie tot o forma de M. prolifera (poate tot arachnoidea sau "normala") ?
Imagine

6. La asta n-am nicio idee. In poza pare mai pufoasa - dar in realitate are spini scurti, tari si relativi rari - poti sa vezi bine corpul plantei prin ei.
Imagine

Mentionez ca nu stiu ce culoare au florile la niciuna din plante - desi se vede ca unele au inflorit.

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 29 Ian 2015 18:19

Prima din setul 2 ar putea fi o pilispina
cactus wizard

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Joi, 29 Ian 2015 21:09

Buna seara !
Cristi, multumesc pentru propunere - cred ca la prima din setul doi (nr 3.) am gasit raspunsul: M. discolor
http://mammillaria.forumotion.net/t1072 ... a-discolor

Nr 4 ramane inca in suspensie, seamana la aspect cu cea de sus dar are si spini pufosi, mai moi si lastareste devreme.

Nr 5 cred ca este o varietate de M. prolifera.

La 6, cred ca trebuie cautata in grupul Proliferae, este bogat lastarita si deja a inflorit la inaltime foarte mica a capetelor - dupa culoarea florilor uscate par sa fi fost albe sau galbene. Singura mea idee ar fi o forma de M. schwarzii.

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 31 Ian 2015 06:58

Scuze, am gresit numerotarea: la pozitia nr 4 ma refeream; daca are si spini radiali parosi, flexibili, ar putea fi pilispina
cactus wizard

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Sâm, 31 Ian 2015 10:37

Da, da, in spatele spinilor centrali sunt spini radiali parosi albi ! Cred ca asta este, M. pilispina - doar ca pe net pilispinele sunt mai alburii (si mai urate decat ale mele -sic ! :grin: )

Ramane ultima, nr. 6 - asta nu are spini radiali pe areola, ci doar mai multi spini albi, cam de aceeasi lungime. Uite, am mai facut o poza:

Imagine

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Vin, 03 Apr 2015 12:03

Salut prieteni !

Planta nr 6 (cea din postul de mai sus) a inflorit (flori mici, alb-galbui), simultan si intocmai ca nr 4 - propusa de Cristi ca M. pilispina (propunere validata de mine). In consecinta, le-am etichetat pe amandoua ca M. pilispina.
Multumesc inca o data colegilor care au dat o mana de ajutor - si va tin la curent cu florile plantelor ramase in dubii.

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 04 Apr 2015 07:12

Perfect! problem solved :)
cactus wizard

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Lun, 01 Iun 2015 12:46

Salut prieteni !

Cer din nou ajutor pentru identificarea unei plante. Este vorba de o planta mai batrana cu diametrul de aprox 8 cm al carei varf a fost distrus si apoi a lastarit. Elemente ajutatoare: are 2 spini centrali negri, relativ subtiri + fini spini radiali albi. Flori roz intens. Daca imi amintesc bine, e din cele care lasa suc alb daca intepi corpul plantei.

Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Identificari cactusi”