Cactus necunoscut

floring

Cactus necunoscut

Mesaj de floring » Sâm, 04 Apr 2015 17:51

Salutare tututot!

Cam de anul trecut am inceput din nou sa-mi formez o mica colectie de cactusi, si unul dintre ei imi e total necunoscut. Seamana cu multe specii, dar de fiecare data e cate ceva care nu se potriveste.

Banuiesc ca ar fi Trichocereus candicans sau Cereus pecten-aboriginum. Dupa care, cautand pe forum am vazut un specimen care seamana cu al meu si care a fost identificat ca fiind Neoraimondia gigantea. Asa ca sunt complet confuz.

Dupa multe ore de cautat pe site-uri de specialitate, am ajuns la concluzia ca mai bine las pe cineva care se pricepe mai bine decat mine sa-si dea cu parerea.

Exemplarul este asta:

Imagine

Imagine

O observatie finala: e cumparat de la un supermarket, asa ca presupun ca e o specie relativ comuna.
Multumesc anticipat pentru interes!

Liviutz

Re: Cactus necunoscut

Mesaj de Liviutz » Sâm, 04 Apr 2015 22:16

Salut si Bine ai venit !

Da dom'le, are mutra de Pachycereus pecten-aboriginum.
Imagine
sursa: cactusedintorni.com

PS: Am vrea sa te ajutam mai mult, dar columnarii astia de 20 de metri nu prea intra in vederile noastre ...

floring

Mesaj de floring » Sâm, 04 Apr 2015 22:58

Bine v-am gasit!
Seamana, nu? Problema e ca daca dau un search pe google dupa Trichocereus candicans, primele 2 poze zici ca sunt cu al meu, pus in alt ghiveci!
Apreciez orice ajutor, oricat de hazardat ar fi, nu are cum sa fie mai hazardat ca ideile mele. Oricum, cred ca e unul dintre astia. Si ai dreptate, parca aduce mai mult a Pecten-aboriginum.
20 de metri... Ha! Daca ajunge de un metru ii dau petrecere si-i fac cont de facebook!

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Dum, 05 Apr 2015 00:05

Nu, nu cred ca este un Trichocereus, astia sunt mai plini, mai carnosi, cu spini mai grosi. Varianta mea de rezerva ar fi Stenocereus griseus, dar eu cred - dupa culoare, coaste, spini - ca este Pachycereus.

floring

Mesaj de floring » Dum, 05 Apr 2015 18:17

Da, asa e, muchiile sunt inguste, ascutite, nu rotunjite. Multam pentru ajutor!

O intrebare suplimentara, daca se poate, fara legatura cu subiectul:

Am o tulpina de Trichocereus marginatus de vreo 35 cm, destul de gros, pe care il astept sa faca radacini. Vremea aici e umeda si la prima incercare taietura a prins un mucegai cenusiu. La a doua incercare l am pudrat cu hormoni de radacini si pana acum totul e ok, desi clima e mereu umeda. Singurul loc uscat din casa e o debara in care se afla boilerul, unde sunt si vreo 22-25 grade permanent. Problema e ca e intuneric bezna.
Intrebarea: pot sa il tin acolo vreo 2 luni (sau mai mult), pentru inradacinare, sau sa continui sa il tin la lumina? Ce s ar intampla daca l as tine in intuneric? Ar intra in repaos, ceea ce ar incetini formarea de radacini? S ar decolora? Presupun ca de etiolare nu poate fi vorba, ca oricum nu e in crestere. As fi facut o, dar am rezerve si vreau sa merg cat mai la sigur, ca e un exemplar frumos si nu vreau sa l distrug.

floring

Mesaj de floring » Dum, 05 Apr 2015 18:19

Stenocereus marginatus vroiam sa spun.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Dum, 05 Apr 2015 18:55

Metoda mea:

- Columnarii sunt vigurosi, indeobste fac radacini facil;
- Se taie din el (cu un cutter ascutit - dezinfectand cu spirt lama dupa fiecare taiere) pana cand taietura este verde curat, fara pete galbene-maro-portocalii. Se fasoneaza marginile si se lasa la uscat vreo 2 saptamani intr-o zona semiumbrita, apoi se planteaza provizoriu intr-un amestec mineral (fara sol organic) si se plaseaza intr-o zona semiubrita. Varianta: dupa taiere se unge/pudreaza cu hormoni de inradacinare si se pune imediat in sol mineral (fie si nisip) - caci hormonii moderni contin si fungicide. Important: NU SE UDA !
- Dupa ce a trecut suficienta vreme pentru cicatrizarea taieturii, se plaseaza ghiveciul plantei cam 1/3 in ALT GHIVECI CEVA MAI MARE, continand sol comercial pentru cactusi (de tipul celui care se vinde la supermarket, continand si turba), Acela se uda din cand in cand - umiditatea bazala fiind suficienta plantei noastre.
- ABIA cand vei vedea ca a inceput sa creasca, atunci il scoti din nisip si il plantezi in amestec normal de cactusi si incepi sa uzi prudent (dupa 2 saptamani de la replantare).

Referitor la ce zici tu - NU e ok sa pui planta in debara, trebuie sa aiba lumina.
Nu poate fi asa mare umiditatea incat sa ai probleme cu specii de columnari, problema e solul folosit.
Nu sunt sigur daca mucegaiul descris de tine e periculos, poate e doar superficial, ideea este ca zona sa fie tare.
Daca ai dubii si ai de unde, mai taie odata planta.

PS: Amendez postul initial - NU e Stenocereus griseus (am avut si din asta la inceputuri) - sunt destul de sigur ca este Pachycereus.

floring

Mesaj de floring » Dum, 05 Apr 2015 21:01

Da, am inteles in legatura cu primul cactus, e probabil Pectem aborigenum.
Taietura am facut o ca la carte, culoarea era perfect sanatoasa si uniforma. Nu l am plantat inca, si nu il plantasem nici dupa prima taietura. A mucegait in casa, pe un carton, la lumina.
Chestia e ca locuiesc in Irlanda, aici umiditatea aerului e mereu cam 70-80% ziua, noaptea peste 85%. In casa poate e un pic mai scazuta, dar nu cu mult.
Intentionam sa l tin neplantat vreo 2 luni pentru o cicatrizare mai in profunzime, si ca sa il mai "epuizez" putin. Mentionez ca e bine hranit, gras, cred ca rezista si un an neplantat. Dupa care ma gandeam sa il plantez in compost comercial pentru cactusi indoit cu pietris marunt, "grit", si sa nu l ud inca vreo luna, apoi sa incep usor. Gresesc? E prea mult neplantat?
Acum arata bine taietura, cred ca are vreo 2 saptamani si s a retras, arata destul de ok, dupa parerea mea de necunoscator. Dar parca nu l as planta prea curand..
Cicatricea e inca acoperita cu pudra de hormoni, de cand era umeda. Trebuie inlaturat praful acela cumva?
Oricum, am inteles cu debaraua, ramane la lumina.

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Dum, 05 Apr 2015 22:30

Nu, pudra de hormoni nu se indeparteaza.
Mai lasa-l asa o vreme - dar dupa ce pudra s-a intarit suficient, eu l-as pune superficial in nisip - fara sa-l uzi. Este important sa stea la verticala, plantele au asa-numitul geotropism, este un semnal si pentru aparitia radacinilor. In mod normal, n-ar trebui sa treaca prea mult (2 luni sa zicem) si o sa apara radacinile. Dupa ce o sa apara radacinile, e momentul sa uzi cate putin. Iar daca totul merge OK, cam la anul o sa-l transplantezi in sol "normal" pentru cactusi.

E exagerat sa nu-l plantezi 1 an ..

floring

Mesaj de floring » Dum, 05 Apr 2015 22:39

:) Da, 1 an a fost o exagerare.
Multumesc pentru ajutor, nu stiam de geotropism! Il mai las vreo 2 saptamani si il bag in nisip.

Scrie răspuns

Înapoi la “Identificari cactusi”