Identificari cactusi

Scrie răspuns
Cristi

Re: Identificari cactusi

Mesaj de Cristi » Dum, 15 Iul 2012 11:34

Stie cineva ce specie de Melocactus este?
spinii funt f lungi, cca 7cm.
Sa fie M ernestii?
cactus wizard

Coralia

Mesaj de Coralia » Vin, 27 Iul 2012 00:08

Buna dimineata!

Iesind la plimbare nu m-am putut abtine sa nu trec si pe la un garden center si bineinteles ca nu salvez 3 teposi si v-am fi tare recunoscatori<eu si teposii> daca i-ati boteza, posibil sa fie 3 mammilaria, dar mai bine ma abtin :grin:
1.
2.
3.
si inca 2 pe care i-am asteptat sa infloreasca si pe care sper ca i-am identificat corect....
4. M. mazatlanensis
2. M. decipiens ssp camptotricha<salvata anul trecut din acelasi garden center>
Multumesc anticipat!

cipriansuta
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mesaj de cipriansuta » Lun, 30 Iul 2012 16:58

Salut

parerea mea este
1. Mammillaria pettersonii - sunt destul de sigur pe ea, am un exemplar care seamana aproape perfect (al meu are spinii centrali mai inchisi la culoare, dar e explicabil, avand in vedere ca a stat in plin soare)
2. Mammilaria discolor - am avut cateva din Olanda si semanau cu planta ta, din pacate nu mai am niciuna ca sa pot compara si nu imi aduc aminte exact cum aratau; o sa incerc sa vad daca mai gasesc la vizita de saptamana viitoare
3. nu stiu daca nu cumva ma insel la nr.2 si asta sa fie M. discolor; aduce a Mamm., dar am si o Parodie - camarapana, care seamana foarte mult; cand infloreste macar vei sti daca e Mamm. sau Parodia

Ciprian

Coralia

Mesaj de Coralia » Mar, 31 Iul 2012 19:41

Buna seara!

Va multumesc mult pentru raspuns, domnule Suta!
Referitor la nr3 am vorbit astazi cu vanzatoarea si a spus ca are si ea o planta la fel si face floarea portocalie si inalta...am intrebat-o daca e sigura ca e vorba de aceeasi planta si a zis ca nu stie :lol: <oricum, mai este o varietate cu spini galbeni, voi pune zilele urmatoare foto cu ea pt ca nu m-am indurat s-o mai las sa sufere>
Altfel, plantele sunt la vanzare de primavara trecuta<cand am mai luat cateva> si stau afara neprotejate, pe turba olandeza, udate cu furtunul si in plin soare.
Ma doare sufletul sa-i las acolo, insa mi-e aproape imposibil sa-i cumpar pe toti cei ramasi avand in vedere ca sunt majoritatea columnari, iar eu nu am unde-i tine...
Daca va vrea cineva de pe forum sa cumpere, eu pot sa ii trimit prin posta si poate in felul asta le curmam suferinta...

Numai bine!

Alex
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mesaj de Alex » Mar, 31 Iul 2012 20:32

Salut,
Cristi, singurul melo cu tepi lungi pe care il stiu este Melocactus erythracanthus (sin. ernestii). Nu sunt insa sigur.

anytta

Mesaj de anytta » Mar, 07 Aug 2012 19:44

Buna tuturor,

Va rog sa ma ajutati sa identific urmatoarele achizitii....va multumesc din suflet!
Fişiere ataşate
IMG_1389.JPG
IMG_1389.JPG (84.98 KiB) Vizualizat de 1827 ori
IMG_1386.JPG
IMG_1386.JPG (71.71 KiB) Vizualizat de 1827 ori
IMG_1386.JPG
IMG_1386.JPG (71.71 KiB) Vizualizat de 1827 ori

anytta

Mesaj de anytta » Mar, 07 Aug 2012 19:45

Si aceasta.... :lol:
Fişiere ataşate
IMG_1384.JPG
IMG_1384.JPG (83.13 KiB) Vizualizat de 1826 ori

Gino

Mesaj de Gino » Mar, 07 Aug 2012 19:59

Buna seara

- Aloe variegata
- Aloe ferox
- Aloe humilis

Frumoase plante, sa te bucuri de ele si sa le prezinti si peste cativa ani.
Gino

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mar, 07 Aug 2012 21:52

Salut

Superbe plante Anytta! Felicitari!

Pentru Gino: Specii corecte. Familie gresita. (avand in vedere domeniul: 'Identificari cactusi' adica familia Cactaceae)

Amicul Gino a uitat sa mentioneze aceasta si apoi se mira ca unii numesc generic cactusi si alte suculente. :laugh:
Anytta nu-ti fa probleme ca ai postat aici intrebarea. Sunt convins ca stii ca aloele nu sunt cactusi dupa cum sunt absolut sigur ca si Gino stie diferenta.
Si tot sigur sunt ca Gino s-a uitat cu placere la pozele de mai sus si a uitat unde e pe forum.

Numai bine Ovidiu.

anytta

Mesaj de anytta » Mie, 08 Aug 2012 08:00

Buna tuturor,

Imi cer scuze...nu mi-am dat seama unde le-am postat.... :cry:

Va multumesc pentru intelegere!

demi

Mesaj de demi » Mie, 08 Aug 2012 14:28

Buna ziua

Va rog sa ma ajutati cu identificarea acestei plante ;

Va multumesc .

Cu stima Mihai

Ovidiu

Mesaj de Ovidiu » Mie, 08 Aug 2012 15:16

Buna Anytta

Nu ai de ce sa-ti ceri scuze. Am scris anume asa ca sa aduc zambet si nu necajiri.

Mi s-a intamplat si mie si inca pe un site de specialitate. Dar nu e de plante ci de profil entomologic. Si cel care a gresit am fost eu. Din cauza avantului de amator. Am pus o fotografie la baza de date intr-o sectiune dedicata ordinului Coleoptera si de fapt era o Hemiptera. Si oricat sunt de amator atata diferenta stiu si eu sa fac. :laugh:
Sigur este si sectiune unde pui fotografiile cand nu stii nimic. Site-ul e structurat pe nivele si pozele avanseaza in baza de date pe masura ce sunt identificate. Avanseaza sau sunt eliminate fie ca poze nereusite, duplicate, etc.

In termeni comparativi cu cactusii ar fi ca si cum am pus o fotografie cu un echinopsis la sectiunea mamilarii. Si pusesem multe poze inainte fara sa gresesc sectiune. :laugh:
Acum ceva timp fost un moment si mai ... Cineva a pus o poza cu un gandac. Si a fost somat imediat sa dea date mai multe desprte poza. Saracul om, era o poza ce o facuse intr-o excursie in Europa si isi incurcase pozele. Iar site-ul in cauza e specializat strict pe artropode nord-americane si nu admite shotii ...

Deci Anitta, forumul nu e atat de sctrict. Dar e bine de facut cate o mentiune, asa, asta in cazul ca cineva din afara, care nu cunoaste inca nimic si acum se informeaza citind sa nu ramana cu vreo informatie sau impresie gresita. Asta in masura in care reusim, doar suntem amatori.

E o faza mai hazlie. La galerie. Cand accesezi galeria, titlul tabului ferestrei (in Mozila, nu stiu daca si in alte situatii) este 'Galerie foto cu cactusi' si multe din pozele mele ... :laugh:
Or sa corecteze ei adminii cand au timp. Poate cel mai bine ar fi sa fie doar Galerie foto. Dar oricum treaba asta cred ca o observa foarte putini.

Numai bine, Ovidiu.

crysss

Mesaj de crysss » Mie, 08 Aug 2012 21:04

Buna,

Am un Gymnocalycium cumparat anul trecut si acum a inflorit, ma puteti ajuta in identificarea lui?

va multumesc
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

demi

Mesaj de demi » Joi, 09 Aug 2012 17:24

Buna Crysss

Posibil sa fie Gymno. baldianum .

Cu stima Mihai

Roxana

Mesaj de Roxana » Joi, 09 Aug 2012 18:08

Am și eu trei cactuși neidentificați,poate ii recunoaște cineva? Pe primul l-am primit acum vreo 4 ani(e unul dintre primii mei cactuși):
Imagine

Al doilea l-am primit acum doi ani și avea înfipte în el flori din alea false(practica ce pe mine pur si simplu ma scoate din minți), "flori" pe care le-am scos imediat dar care au lăsat cicatrici. A crescut mult de atunci:
Imagine

A treia poza este oribila dar nu am cum sa fac alta momentan:
Imagine

Scrie răspuns

Înapoi la “Identificari cactusi”