Identificari cactusi

Scrie răspuns
Gino
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Re: Identificari cactusi

Mesaj de Gino » Joi, 09 Aug 2012 19:55

Buna seara

Mihai, planta prezentata este foarte frumoasa si destul de ciudata in faza juvenila in care se afla.
Din pacate nu stiu ce este...
Pot doar sa spun ca unele Coryphantha in faza juvenila arata oarecum asemanator.

Roxana, prima planta pare sa fie un Echinopsis, iar a treia Dolichothele camptotricha.
Din pacate fotografiile nu se pot mari si nici nu sunt foarte clare....
Gino

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 13 Aug 2012 03:27

Mihai (Demi),
Care e povestea micutei plante pe care o vrei identificata? De unde provine, ce varsta si dimensiuni are?Spala planta la una din udari si fa o poza clara cu axilele plantei (spatiile dintre mamile). Sa vedem, poate reusim ceva.
cactus wizard

demi

Mesaj de demi » Mar, 14 Aug 2012 12:34

Buna ziua

Planta provine de la un prieten cine a cumparato de la o firma producatoare de langa Cluj (A.D.) , are oproximativ 2 cm diametru iar referitor la varsta dupa aprecierea mea cam 2-2,5 ani .
Si iata cateva poze sper sa ajute mai mult :

Cu stima Mihai

anytta

Mesaj de anytta » Sâm, 08 Sep 2012 16:55

Buna tuturor,

Am primit trei cactusi si nu stiu denumirea lor....ma puteti ajuta,va rog?

Multumesc tuturor!
Fişiere ataşate
DSC09752.JPG
DSC09752.JPG (85.25 KiB) Vizualizat de 2249 ori
DSC09750.JPG
DSC09750.JPG (65.84 KiB) Vizualizat de 2249 ori
DSC09748.JPG
DSC09748.JPG (86.16 KiB) Vizualizat de 2249 ori

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 09 Sep 2012 18:30

parerea mea
1 Notocactus posibil uebelmannianus sau ottonis
2 Polaskia chichipe
3 Mammillaria hahniana
cactus wizard

anytta

Mesaj de anytta » Dum, 09 Sep 2012 18:44

Multumesc mult , Cristi!

misui
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/vendor/twig/twig/lib/Twig/Extension/Core.php on line 1266: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable

Mesaj de misui » Lun, 19 Noi 2012 12:54

Buna ziua!
Referitor la mesajul supra cu Gymno cu floare roz, am asememnea plante ce provin de la regretatul Berti Orban. Parerea mea este ca sunt hibrizi intre ai carui parinti este si un baldianum.
In alta ordine de idei imi cer scuze pentru prezenta episodica din cauza starii de sanatate intre altele.
Cele mai bune ganduri si iarna nu prea geroasa!
Mihai.

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 19 Noi 2012 19:16

E posibil sa fie si hibrizi. Genul are predilectie la hibridizare.
Multa sanatate!
cactus wizard

George

Mesaj de George » Sâm, 08 Dec 2012 10:32

Buna tuturor... aproximativ 60% din plantele colectiei mele sunt identificate, insa va rog frumos sa aruncati o privire peste cateva plante, poate se va gasi cineva sa-mi mai identifice cativa cactusi :razz:
O femeie frumoasă e o bijuterie, o femeie bună e o comoara întreagă.

George

Mesaj de George » Sâm, 08 Dec 2012 11:38

si inca cativa... :oops:

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 08 Dec 2012 12:43

Salut George,
Te rog incearca sa pui pozele in galeria forumului sau daca nu-micsoreaza-le fiindca sunt enorme si deformeaza afisarea intregii pagini.
1 Opuntia sp
2Sulcorebutia rauschii cv violacidermis
3 Notocactus sp.
4 Sulcorebutia arenacea
5 Parodia sp.
6 Lobivia sp (varians?)
cactus wizard

George

Mesaj de George » Sâm, 08 Dec 2012 13:23

Multumesc Cristi :smile: e prima data cind introduc poze si nu am stiut cum e cu marimea pozelor si incadrarea in pagina site-ului,..au 2megapixeli fiecare dar pe viitor am sa le fac la 0,3mp si sper ca se vor incadra mai bine la afisarea paginii. In galeria site-ului am sa introduc cateva zeci (poate si mai multe :mrgreen: ) in vacanta de iarna(2...7 Ianuarie),...pentru ca va trebui sa pozez plantele din colectie cu cate 0,3m pixeli/poza...in plus acum am de invatat si pt facultate... :roll: Sanatate la toti!...,,Cand esti sanatos ai 1000 de dorinte, cand esti bolnav ai numai UNA,,

George

Mesaj de George » Sâm, 08 Dec 2012 20:11

Salut Gino. Pentru buna functionare (afisare pagina completa in ecran intreg) a site-ului puteti sa-mi stergeti sau redimensionati pozele astfel incat toate sa fie bine...eu unul nu stiu daca sau cum as putea sa mai modific ceva la poze dupa ce le-am introdus pe site. Mii de scuze, pe viitor atasez poze mai mici (circa 0,3 Mpx.) :oops:

daniacobescu

Mesaj de daniacobescu » Vin, 08 Feb 2013 10:59

Buna ziua.
Ma numesc Dan, sunt din Constanta si, ca si voi, iubesc cactusii ... nu am cele mai bune conditii de a-i ingriji insa ma straduiesc, de asta cer ajutorul vostru in a-i identifica si apoi sfaturi despre fiecare, in special cei mai chinuiti

Cum spuneam mai sus, conditiile nu au fost prielnice, penultimul apartament avea orientare nord, lumina foarte putina ... acum am cumparat altul, insa anul trecut am intampinat alta problema: caldura foarte mare in apartament, uscaciune pe masura, nu mi-am data seama de asta, fiind primul an si s-au uscat multi dintre ei, s-au facut precum hartia si intr-un final i-am pierdut ... asta este, din greseli se invata, desi imi dau perfect de bine seama ca locul lor nu este aici, intr-un balcon de bloc

Avaratna

Mesaj de Avaratna » Vin, 08 Feb 2013 19:37

Buna Dan,

1 Pachypodium saundersii (prefera apa putina vara, iarna se pastreaza uscat, foarte mult soare de preferat asezat in aer liber)
22 cred ca este Stenocereus pruinosus (arata foarte deshidratat)
24 Euphorbia lactea cristata altoita (iarna se pastreaza uscat, prefera spatiile luminoase, fara soare direct)
25 Poate un hibrid de Euphorbia horrida (planta este foarte foarte etiolata. Apa putina vara, iarna deloc si suporta bine soarele direct)

Crestere usoara!
Cu prietenie,
Violeta

Scrie răspuns

Înapoi la “Identificari cactusi”