Cleistocactus?

AlexandruDragomir

Cleistocactus?

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 27 Oct 2016 19:45

Aş avea şi eu nevoie de o identificare pentru acest cactus.
Cred că face parte din specia Cleistocactus, dar momentan nu am nicio certitudine.

Gino

Re: Cleistocactus?

Mesaj de Gino » Joi, 27 Oct 2016 20:13

Scuze daca este interpretata ca rautate...
Mie mi se pare ca este o specie ... pe cale de disparitie !!! :dracusor:
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 27 Oct 2016 20:32

Îmi pare rău, dar nu înţeleg sugestia dumneavostră.
Să fie o specie foarte cunoscută, dar de care eu nu am auzit? Vă rog, explicaţi-mi.
Cu respect, Alexandru.

Maranta

Mesaj de Maranta » Joi, 27 Oct 2016 23:27

Salut Alex,

Parerea mea este ca planta ta este Theprocactus flocossus dar este foarte etiolata de aceea nu mai are forma care trebuie.
Legat de mesajul anterior nu trebuie sa te obosesti sa intelegi , nu numai plantele sunt pe cale de disparitie ci si oamenii....

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 28 Oct 2016 12:45

Am văzut poze și par să fie una și aceeași specie.
Vă mulțumesc pentru informație și pentru bunăvoință.
:buchet:

O zi minunată!

Maranta

Mesaj de Maranta » Vin, 28 Oct 2016 12:48

salut ,

cu placere...de aceea ne aflam aici .

demi

Mesaj de demi » Vin, 28 Oct 2016 21:17

Salut Alex

Mai repede cred ca este un Austrocylindropuntia vestita .

Cu stima Mihai

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 28 Oct 2016 21:57

Salutare!
Chiar oscilam între un austrocylindropuntia vestita și Theprocactus flocossus ( austrocylindropuntia floccosa), varianta pe care mi-a expus-o Maranta.
Inițial eram foarte departe, dar ajutorul Marantei m-a dus către Austrocylindropuntii (am aflat de pe Cactus Art că specia pe care mi-a indicat-o avea acest sinonim). Apoi, cercetând genul, am decis că singurele variante rămâneau acestea două.
Acum totul este 50/50. Maranta are o părere, tu o alta, iar eu sunt la rândul meu indecis între cele două specii. O să analizez mai atent deosebirile și să sperăm că voi reveni cu detalii concludente.
:study:
Mulțumesc și o seară minunată. :floare2:

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 28 Oct 2016 22:34

Am citit cu atenție descrierile și încep să tind spre austrocylindropuntia vestita.
Care ar fi argumentele:
- vestita are diametrul de 2-3 cm, iar floccosa de 5-6, iar cactusul meu are în jur de 2,5 pe cele mai bătrâne ramificații;
-spinii la floccosa au, teoretic, în jur de 2 cm lungime și se precizează că aceștia sunt ascuțiți. Planta mea are spini subțiri, gălbui, asemănători cu niște cârlige, în jur de 0,5-1cm. 1 cm este lungimea indicată la vestita.
O problemă ar fi că spinii la vestita sunt albi, pe când ai mei sunt galbeni. Se pare că cei de la floccosa au această culoare.
Totuși mai vine un ultim detaliu și anume că am primit planta de la o cunoștință care a spus că o avea de câțiva ani și nu înflorea, nu o mutase de mult și o ținea pe scara blocului. Cum doamna respectivă nu avea o pasiune pentru cactuși în special, era de altfel singura ei specie, cred că ar fi fost cam greu să obțină și întrețină un cactus pretențios precum austrocylindropuntia floccosa. Mai degrabă deținea specia mult mai cunoscută, austrocylindropuntia vestita.
Opțiunile rămân totuși deschise. Poate mai are cineva vreo părere.
Cu respect, Alexandru.

Melchior

Mesaj de Melchior » Sâm, 29 Oct 2016 10:30

Mai mult ca sigur ca este A. vestita pentru ca argumentele enumerate sunt corecte pentru aceasta specie. A floccosa nu cred ca se gaseste la orice colti de strada si nu ar fi supravietuit in conditiile in care a fost crescut. Dar nici aceasta planta nu mai avea mult in conditiile in care a fost tinut (desi probabil s-a obisnuit) si trebuie sa treaca cativa ani buni pana se va face o planta normala. Din ambele specii sunt mai multe variante in functie de locatie. Caracteristic la ambele este altitudinea foarte mare la care cresc 2500-3000 m vestita si 3500-4500 m pentru floccosa. Cu timpul din ambele se pot face plante foarte frumoase. tephrocactus-t713.html

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 29 Oct 2016 14:05

Bună ziua!

Vă mulţumesc pentru intervenţie, domnule Melchior.
Informaţiile de la dumneavostră au fost mai mult decât bine venite.
Aşadar este o austrocylindropuntia vestita.
Să sperăm că îşi va reveni, iar într-o bună zi voi veni cu poze.

Melchior

Mesaj de Melchior » Sâm, 29 Oct 2016 16:16

In starea in care se afla planta nu are cum sa-si revina,trebuie ajutat. Daca sunt mai multe tulpini, incercati cu cateva la primavara sa taiati aproape de baza sa lastareasca fortat. Varfurile scurte eventual inradacinate sa apara cresteri noi care daca primesc lumina suficienta vor creste aproape normal. Oricum in conditiile noastre nu putem da lumina si radiatia ultravioleta necesara.Planta noastra inflorita in urma cu vreo 15 de ani.
http://cactus2009.5mp.eu/kepgaleria_nag ... ia_sp..jpg

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 29 Oct 2016 17:21

Da, mă gândesc că fiind o plantă care crește la altitudini de peste 4000m, cantitatea de radiații primită este una net inferioară, chiar dacă o voi crește în lumină directă.
Voi încerca mai multe metode fiindcă, cum ați precizat și dvs., am mai mulți lăstari, dar în stare proastă.
Să sperăm că, chiar dacă nu va înflori, voi putea avea o plantă sănătoasă. Este oricum un specimen interesant.
Foarte frumoase florile :cactus4:

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 30 Oct 2016 21:18

Gino cred ca a vrut sa spuna ca planta e foarte chinuita si ca e in pericol sa moara. Si are dreptate. Conditiile total improprii de cultura au facut-o sa arate jalnic.
E o Opuntia vestita extrem de necajita.
cactus wizard

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 30 Oct 2016 21:38

Da, ăsta ar fi adevărul. Eu o să fac tot posibilul pentru a o ţine în viaţă acum.
Să sperăm că îşi va reveni..

Scrie răspuns

Înapoi la “Identificari cactusi”