Identificare cactusi

AlexandruDragomir

Re: Identificare cactusi

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 18 Noi 2016 16:45

Ai precizat că aştepţi un răspuns de la Maranta, dar o să îţi dau şi eu ceva indicaţii:

Ar fi mai bine să muţi planta de acum. De obicei, cele din comerţ vin la pachet cu cel mai prost substrat şi, dacă ai noroc, cu nişte păduchi lânoşi...

Ce ţi-aş recomanda eu ar fi o curăţare atentă a rădăcinilor. Mare grijă la Mammillaria. La multe specii sunt uşor de vătămat rădăcinile, mai ales că prezintă tuberculi.
Apoi înlocuieşti substratul cu unul ceva mai mineral. Nu este recomandat cel din comerţ. Eventual nişte pământ de frunze sterilizat şi pietriş, nisip, grohotiş etc.
Două săptămâni nu trebuie udate plantele fiindcă trebuie ca rănile ce rezultă să se vindece.
Acum..pentru că este iarnă, poţi la fel de bine să nu îi uzi până pe sfârşit de februarie.
O zi bună.
Alexandru :cactus1:

Maranta

Mesaj de Maranta » Vin, 18 Noi 2016 17:40

Buna seara ,

asa arata la mine in cultura aceasta specie, compacta , substratul este unul mineral , soare din plin fara umbrire , udare 1 data pe luna in timpul verii si fara udare din 1 noiembrie pana la 1 martie.

Alexandru a punctat foarte bine toate aspectele , desigur asteptam parerile celor cu experienta si eventual fotografii ale acestei plante din colectiile lor ....in cazul in care se poate sau se vrea.

Roxana

Mesaj de Roxana » Vin, 18 Noi 2016 23:20

Maranta scrie:Buna seara ,

asa arata la mine in cultura aceasta specie, compacta , substratul este unul mineral , soare din plin fara umbrire , udare 1 data pe luna in timpul verii si fara udare din 1 noiembrie pana la 1 martie.

Alexandru a punctat foarte bine toate aspectele , desigur asteptam parerile celor cu experienta si eventual fotografii ale acestei plante din colectiile lor ....in cazul in care se poate sau se vrea.
Foarte frumoasa planta :smile:

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 24 Noi 2016 22:01

Sigur e cactus? Nu e Trichodiadema densum? Nu vad clar in poza daca are areole de cacts sau doar un smoc de spini.
cactus wizard

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 28 Noi 2016 18:55

S-ar putea ca al doilea cactus să fie o Parodia (Notocactus sau Eriocactus, cum vrei să-i spui; ştiinţific acceptat este Parodia) warasii.
Eriocactusul magnificus are culoarea verde-albăstrui, iar Warasii verde închis.
Cel puţin din poză...albăstrui nu pare.
Asta ca o adăugare.. probabil nu se va mai uita nimeni pe aici.
Oricum cresc în aceaşi zonă (parcă Mato Grosso do Sul , Brazilia). Ca info, pe acolo cresc şi Gymnocalycium damsii, anisitsii, câţiva Discocactuşi, din câte ştiu şi Melocactus? , deci, dacă ai speciile, îţi poţi face o idee.
În principiu nu scad temperaturile sub 0 C iarna şi este uscat, iar vara plouă destul de abundent. Foarte multe specii din zonă cresc în păduri de Acacia sau pe sub tufişuri, deci ceva protecţie vara, mai ales pentru plantele tinere. Nu sunt tocmai ca acele exemple clasice de cactuşi din deşert.

Sper să ajute informaţiile.
Cu respect, Alexandru D.
:jos-palaria:

PS: Cristi, să ştii că şi mie mi se pare că ar putea fi , aşa cum aţi sugerat tu şi Gino, Trichodiadema densum. Totuşi eu nu deţin specia, deci m-am ghidat strict pe imagini de pe internet. Seamănă..

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Lun, 28 Noi 2016 23:02

Si totusi e M. schiedeana ...

Maranta

Mesaj de Maranta » Lun, 28 Noi 2016 23:35

Multumesc Liviutz pentru sustinere...planta in cauza nu are nici o legatura cu Trichodiadema...

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 29 Noi 2016 00:28

Eu mi-am dat cu părerea şi am susţinut că seamănă...
Nu am niciuna dintre cele două specii, deci nu pot adăuga un vot valid.
În schimb pot spune asta: am văzut de mai multe ori Mammillaria schiedeana în comerţ. Trichodiadema nici vorbă. Ar fi şi ăsta un aspect de luat în seamă. Planta provine dintr-un supermarket sau florărie. :sar:

Maranta

Mesaj de Maranta » Mar, 29 Noi 2016 07:12

salut Alexandru ,

trimite-mi adresa ta PM si in primavara sau cand vremea permite o sa ai ambele plante fara nici un fel de obligatie ca rasplata pentru activitatea ta de pana acum de pe acest forum :smile: ...asa poti sa le observi mai bine caracteristicile .

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 29 Noi 2016 08:38

Mulţumesc !

:bere-noroc:

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 30 Noi 2016 16:33

Uitandu-ma bine si eu cred ca e Mammillaria. Trichodiadema nu are asa tulpina grasa.
Daca o vei tine la soare, se va compacta. Uscaciunea de peste iarna si udari moderate din primavara viitoare o vor face sa isi recapete aspectul tipic. E o specie frumoasa, cu flori mici, crem.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Identificari cactusi”