Seminte Astrophytum

AlexandruDragomir

Re: Seminte Astrophytum

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 19 Noi 2016 11:54

Ieri am trecut pe la serele Grădinii Botanice din Craiova și am aflat că nu dețin decât 2-3 specii de Astrophytum. Așadar am hotărât să donez câteva semințe. Chiar am vorbit cu doamna de la sera didactică, locul unde se fac însămânțări, iar dumneaei a fost foarte recunoscătoare.
Așadar, cu puțină muncă, câțiva urmași ai plantelor domnului Laurențiu vor ajunge parte a colecției de cactacee craiovene.
Iar restul parte a colecției subsemnatului. :cactus4:
O zi bună!
Alexandru D.

jinkou

Mesaj de jinkou » Dum, 20 Noi 2016 19:16

Au ajuns și la mine.
Din lipsă de condiții adecvate, voi semăna prin mai-iunie.
Căldură am, dar lipsește lumina și puii obținuți din semințe din colecția proprie s-au etiolat.
Mulțumesc și multa sănătate!
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

Simo Pas

Mesaj de Simo Pas » Mie, 12 Apr 2017 20:27

O parte din din noile plante :) Mulțumesc încă o data pentru semințe !

Roxana

Mesaj de Roxana » Mie, 19 Apr 2017 11:24

Cateva poze cu ce am obtinut dintr-o parte din semintele de anul trecut. Nu au supravietuit foarte multe(cam 50%), eu neavand multa experienta(a fost prima oara cand am obtinut cactusi din seminte).

Multumesc si eu inca o data pentru seminte!

rulas

Mesaj de rulas » Dum, 12 Noi 2017 06:30

Bună dimineaţa.

Listă seminţe Astropytum pentru cei interesaţi.

Denumirea este a plantei “mamă” iar polenizarea a fost liberă deci sunt şanse mari să fie hibrizi.
Din punctul meu de vedere aceste seminţe de astrophytum pot fi mai utile pentru cei mai puţin expermentaţi (încolţesc uşor şi repede) sau pentru cei cu multă răbdare în a căuta nestemate din sute de plantule. Voi dezvolta subiectul mai jos.

Astrophytum asterias diverşi (mai nuzi sau mai pufoşi, areole mai albe sau mai galbene, areole mai mici sau mai mari, forme mai globulare sau mai plate etc) cca. 900 seminţe
A. asterias nud (7-8 coaste) cca. 60 de seminţe
A. asterias multipunctatum (unii îl prezintă drept superkabuto dar nu are pete) cca. 335 de seminţe
A. asterias Hanazano syowa cca. 60 de seminţe
A. asterias syowa (shinshowa) (petale subţiri tubulare sau plate) cca. 85 de seminţe
A. asterias areole mai mari (ooibo?) cca. 120 de seminţe
A. asterias superkabuto diverse forme (cu pete mai dese sau mai rare, 6-8 coaste, cu puf mai alb sau mai galben, rotunzi, octogonali sau uşor stelaţi, cu cap convex sau concav, cu coaste aplatizate sau mai pronunţate etc) cca. 375 de seminţe
A. capricorne (tot felul de forme de la Brack de la niveum până la senile, puf alb sau maro etc) cca. 1300 seminţe
A. capricorne niveum forme diferite tot de la Brack cca. 620 seminţe
A. capricorne niveum fără spini, lent (poate un hibrid între asterias şi niveum) cca. 75 seminţe
A. capricorne niveum 12 coaste, relativ plat şi cu spini caduci cca. 45 seminţe
A. senile cca. 320 seminţe
A. senile fără spini(?) cca. 70 seminţe
A. senile aureum cca. 300 seminţe
Astrophytum myriostigma cca. 170 seminţe
A. myriostigma nud cca. 110 seminţe
A. myriostigma nud cu muchia coastelor pudrată cu alb cca. 40 seminţe
A. myriostigma nud cu spini scurţi (MYOR?) cca. 45 seminţe
A. myriostigma quadricostatum cca. 190 seminţe
A. myriostigma quadricostatum seminud cca. 80 seminţe
A. myriostigma quadricostatum cu dungi cca. 30 seminţe
A. myriostigma tricostatum cca. 55 seminţe
Astrophytum myriostigma tulense şi/sau columnar (forme diferite) cca. 130 seminţe
A. myriostigma variegat (nud cu nuanţe de galben cu fructe ce au uneori doar 2 seminţe) cca. 19 seminţe
A. myriostigma Onzuka quadricostatum cca. 17 seminţe
A. ASCAP (fără spini) (foarte diverşi) cca. 235 seminţe
A. ASCAP nud 7 coaste areole pufoase fără spini cca. 55 seminţe
A. CAPAS (cu spini) cca. 150 seminţe
A. SENAS nud 6 coaste făra spini cca. 180 seminţe
A. SKCAP (Neil Pardyi) (fără spini) cca. 50 seminţe
A. SENAS nud spini galbeni cca. 45 seminţe
A. ASCAP nud, scurt columnar, fără spini cca. 130 seminţe
A. SENAS nud 8 coaste, fără spini, areole galbene sau albe cca. 170 seminţe
A. ASCO diverşi 8-7 coaste, areole albe şi galbene cca. 345 seminţe

Obsevaţii:
- “Producţia” de seminţe este slabă poate din cauza temperaturilor ridicate (frecvent 50°C şi peste în solar) şi a începutului de opacizare a policarbonatului.
- În cazul cultivarilor nu ştiu în ce proporţie hibrizii rezultaţi îsi pastrează caracteristica.
- Seminţele sunt recoltate în septembrie - noiembrie 2017. Dacă nu încolţesc nu vechimea lor este cauza.
- Anul trecut a existat o polemică legată de aceste seminţe atât pe forum cât mai ales pe email şi pm unde am fost admonestat de mai multe persoane astfel încât trebuie să fac câteva sublinieri. Seminţele nu sunt de vânzare. Anul acesta oricine poate să ceară pentru a nu mai exista discuţiile de anul trecut. Probabil nici o persoană nu va primi exact ce a cerut pentru că de obicei cererea depăşeşte oferta. Într-o anumită măsură vor avea întâietate cei care nu au mai cerut până acum sau au cerut mai rar sau au primit mai puţine sau de ce nu, au întâietate cei care au postat imagini cu ceea ce au obţinut din seminţe. Voi împărţi şi trimite tot eu seminţele deşi am intenţionat să le dau pe toate unei persoane care să le împartă. Am şi alte specii de cactuşi care produc seminţe dar eu nu am timp şi energie să le mai culeg şi să le împart şi pe acestea.
- Dacă este posibil îi rog pe cei care au primit seminţe de la mine să posteze câteva imagini cu plăntuţele rezultate. Continui să fiu curios de rezultatul acestor hibridizări aleatorii. Mulţumesc lui Roxana, Volmar, Simo Pas pentru imaginile trimise sau postate.
- Anii trecuţi în 4 cazuri plicurile cu seminţe pe care le-am trimis mi-au fost returnate de poştă cu menţiunile “Avizat Reavizat Expirat termen păstrare” deşi nu aveau de plătit nici un leu. Nu m-am lămurit de ce. Cei care doresc seminţe trebuie să-mi comunice adresa de domiciliu care trebuie să coincidă cu cea din buletin ca să nu fie probleme la poştă.

Plecând de la presupunerea că vor exista mai multe persoane interesate îi rog să-şi faca cunoscute dorinţele pâna în data de 20.11.2017, PM sau email: laurenţiu1970@gmail.com, dată după care voi împărţi şi trimite prin poştă seminţele proporţional cu dorinţele exprimate şi în funcţie de posibilităţi.

Răbdarea cultivatorului de cursă lungă

Se spune că la cactuşii consideraţi dificili trebuie să ai răbdare (Aztekium, Strombocactus, Peylecephora, Ariocarpus, Geohintonia, Obregonia etc) dar, în cazul acestor cactuşi, după cca. 2 ani de la semănare cam dispar temerile că poţi să îi pierzi şi cam ştii ce urmează. În cazul astropytumilor răbdarea se referă la ceea ce poţi descoperi la o plantă după un număr de ani:
- la un super kabuto au apărut “V”-uri după 4 ani şi la altul “V”-uri mici (“muşte”) după 8 ani; ceva similar şi la onzuka;
- un capricorne alb şi practic fără spini a trecut de la 8 la 12 coaste după 14 ani;
- eşt sigur că ai asterias syowa doar după 4-5 ani, tot aşa cum au trecut vreo 7 ani până am aflat că ceea ce cumpărasem drept seminţe de akabana nu aveau de fapt floare roşie;
- la mai mulţi myriostigma caracterele de kikko au apărut după 6-8 ani (cineva povestea de nişte coahuilense care au devenit kikko după mai bine de 20 de ani!);
- caractere clare de hanazano au apărut după 5-7 ani (din păcate cel mai mare şi mai florifer hanazano l-am pierdut brusc iarna trecută);
- un SENAS nud ce avea coaste foarte pronunţate pe la 4-5 ani, a ajuns după alţi cca 7 ani să-şi aplatizeze coastele şi acum arată ca un asterias nud cu 6 coaste fukuryu tip I sau aşa zisul fukuryo;
- un ornatum, vreo doi myriostigma şi un super kabuto au crescut foarte încet faţa de fraţii lor de ghiveci dar după cca. 3-5 ani au devenit variegaţi;
- un senile aureum a început să scoată nişte spini foarte drepţi şi mai puţin galbeni după cca. 7 ani;
- caractere de hako-jo pot apărea la myriostigma sau ornatum şi după 4-5 ani;
- un supekabuto foarte lent (2 cm în 8 ani) a făcut în primăvară o mică excrescenţă maro. Am crezut că este un dăunător sau o boală dar recent pe gâlmă a apărut a areolă pufoasă iar alături pare să se iţească un alt vârf maroniu. Habar n-am ce este şi ce va urma dar sper să apuc să mă lămuresc.
- un onzuka a început să facă areole roşiatice după cca. 5 ani, până atunci nefiind vizibilă nici o areolă;
- surprize mai puţin dorite la myriostigma nud tricostat unde după ce în primii 3-4 ani marea majoritate erau tricostaţi, în anii următori aproape toţi au căpătat 1 sau 2 coaste în plus (onzuka tricostaţi şi myriostigma tricostaţi care nu sunt nuzi par mult mai stabili în timp);
- îndesarea areolelor (transformarea într-o linie continuă, aşa numita line areole sau rensei) pare să înceapă doar după 6-12 ani.
Şi exemplele pot continua.
(În cazul astrophytumilor altoiţi se spune că ritmul de creştere se poate accelera de 2 până la 5 ori ajungându-se chiar la generaţii anuale dar eu nu am experimentat aşa ceva.)

Astrophytumii mei sunt încă foarte mici astfel încât sper să apară şi alte surprize plăcute pe care să apuc să le văd şi le doresc tuturor cultivatorilor de astrophytum să obţină plantele speciale pe care şi le doresc

rulas

Roxana

Mesaj de Roxana » Dum, 12 Noi 2017 10:38

Intamplator am facut chiar ieri niste poze cu cactusii mei preferati, semanaturile au acum 17 luni si par sa fie bine. Am inceput sa le suplimentez lumina (13w cfl 6500k, cam 6 ore pe zi) si inca ii ud frecvent (cam o data la 2 zile). Vreau sa le dau si putin fertilizant o data la cateva saptamani, ca sa ii ajut putin.

jinkou

Mesaj de jinkou » Dum, 12 Noi 2017 13:42

Dacă rămâne și pentru mine, aș dori și eu câteva semințe (3-5) din fiecare sau măcar din asterias. Mulțumesc mult.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

vali_m

Mesaj de vali_m » Sâm, 18 Noi 2017 15:04

rata de germinare e peste 80% la semintele pe care le-am primit eu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Cereri”