Confirmare identificare

Roxana

Confirmare identificare

Mesaj de Roxana » Dum, 02 Apr 2017 17:40

Am primit o succulenta(un butas) si dupa ce am cautat pe internet, am ajuns la concluzia ca ar fi un cultivar de Crassula ovata, "Gollum", posibil putin etiolat. Ce parere aveti?

Am lasat sa se cicatrizeze si planta si cele doua frunze timp de aproximativ o saptamana si le-am pus provizoriu intr-un amestec de turba(de la Florimo, nici macar special pentru cactusi) si perlit, pentru ca am citit ca cel mai important este sa aiba drenaj cat mai bun si perlitul incurajeaza inradacinarea. Sunt intr-un loc luminos dar fara soare direct. Am udat foarte putin solul si acum astept. Nu prea am multa experienta cu suculentele, am doar o Haworthia care o duce foarte bine in aer liber in sezonul cald, intr-un amestec de pamant de gradina si putin nisip. Ce sol recomandati pentru Crassula? Cat timp sa astept inainte sa ud din nou? Multumesc!

Liviutz

Re: Confirmare identificare

Mesaj de Liviutz » Lun, 03 Apr 2017 15:19

Buna Roxana !

Da, identificarea este corecta, este o suculenta "clasica". Exemplarele mai mari sunt foarte spectaculoase (arbust gen bonzai), varfurile frunzelor se inrosesc la soare, etc. Are origine horticola, dar nu una clara (revendicata), de aceea mai este denumita simplu Crassula cv. "Gollum", caci dupa unele surse niciunul din parinti nu e C. ovata, ci C. argentea x C. lactea.

Recomandari de cultura:

- Sol drenat, dar mai compact si mai organic decat la cactusi, astfel incat sa ramana umezeala ceva mai mult timp in sol;
- Ca si la cactusi, ramane in functiune regula cu uscarii balotului de sol intre 2 udari, dar trebuie sa ai grija sa nu stea prea mult timp fara apa, caci o sa inceapa sa renunte la unele frunze (incepand cu cele de baza);
- Se uda putin si iarna, tocmai pentru a evita caderea frunzelor;
- Ai procedat bine, pana ia avant e bine sa stea mai la umbra. Cand da semne ca e in plina vegetatie, poate sa stea in pozitie semiumbrita;

Roxana

Re: Confirmare identificare

Mesaj de Roxana » Lun, 03 Apr 2017 18:16

Multumesc frumos pentru informatii! Astept sa faca radacini si la vara o mut intr-un sol asemanator cu cel al Haworthiei. Deocamdata am ceva emotii, mi se pare mai deshidratata si mai moale ca zilele trecute. Am pus putina apa in sol si se cicatrizase planta complet atunci cand am plantat-o dar tot mi-e teama sa nu putrezeasca.

Scrie răspuns

Înapoi la “Identificari suculente”