Iernare suculente

Roxana

Iernare suculente

Mesaj de Roxana » Dum, 22 Oct 2017 10:29

Mi s-a parut ca Haworthia de la Gino era prea singura asa ca in ultimul an, i-am cumparat o gramada de prieteni. Am jurat ca nu ma apuc de suculente din lipsa de spatiu deci, logic, acum am in jur de 40. Multe sunt Haworthii dar am si cateva Echeverii, multe Crassula, cateva Aloe, niste Euphorbii si cativa Sedumi si Sempervivumi (plus cate un exemplar din alte genuri). M-am documentat cat de cat si cu Sedumii si Sempervivumii m-am lamurit, in afara de S. rubrotinctum ii las in pe toti in balconul deschis intrucat rezista pana pe la -30 C. Am inteles ca o parte din suculentele pe care le detin sunt "winter growers" si au nevoie de pauza doar vreo 6-8 sapt in mijlocul iernii, altele au nevoie de repaus toata iarna. Stiu ca sunt cateva persoane care detin suculente aici, pe langa cactusi, si as aprecia orice sfat legat de: lumina, regim de udare pe timp de iarna, temperatura la care trebuie tinute si cand ar trebui sa le bag inauntru (in prezent sunt intr-un balcon deschis orientat spre sud). Multumesc anticipat!

AlexandruDragomir

Re: Iernare suculente

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 22 Oct 2017 12:19

Bună, Roxana. :mrgreen:

Eu plantele din Haworthia le iau iarna la apartament unde stau în balcon închis cu termopane, orientat sud. Sunt 15+ C mereu. Nu au avut probleme și par să vegeteze ușor și iarna. De udat le ud rar totuși. O dată la 2-3 săptămâni, poate o lună.
Legat de restul, am iernat Sempervivumi și sub un brad, la țară, cu ghiveciul semi-îngropat în sol și au plecat primăvara foarte bine în vegetație.
Legat de restul, nu mă bag. Am și eu și alte genuri, dar nu mă pot pronunța legat de cât de bine se simt. Cred că unele ar vrea ca temperatura să fie spre 5-10. Dar nici altă opțiune nu am fiindcă la țară sunt și -5 iarna. Deci nu pot sta alături de cactuși.
Mă refer la Aeonium, Plumeria, Adenium, Euphorbia, Aloe pitice etc.

Roxana

Mesaj de Roxana » Dum, 22 Oct 2017 12:51

Multumesc! Cat le mai lasi afara? De luni se pun ploile si se preconizeaza ca temperaturile vor scadea noaptea sub 9 grade. Cactusii ii mai las pana pe prin noiembrie dar imi e teama sa las suculentele. Am inteles ca ar avea nevoie de lumina mai puternica decat cactusii, mai ales cele care cresc si iarna, suplimentezi cu ceva sau crezi ca le este suficienta lumina naturala, daca le tin in dreptul unei ferestre orientate spre sud? Le-a mers foarte bine (parerea mea) toata primavara si vara si chiar si acum toamna (am o Echeveria care acum infloreste) si chiar nu vreau sa le pierd la iarna!

dyana89

Mesaj de dyana89 » Dum, 22 Oct 2017 18:04

Buna nu aveti cumva de dat puiuti ??Detin si eu o colecție mărișoară as zice eu :)) de haworthia ,gasteria,Aloe si agave .poate facem un schimb

Maranta

Mesaj de Maranta » Dum, 22 Oct 2017 21:06

Buna seara ,

exista o sectiune pentru cereri/oferte de plante...

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 23 Oct 2017 22:47

Bună, Roxana.

În cazul meu plantele sunt protejate de ploaie. La mine la țară au fost și 1-2 C și nu au pățit nimic dacă au fost neudate.
Într-adevăr, la finalul acestei săptămâni voi aduce la Craiova o parte din suculente, se anunță -1 la mine..
Pe balcon nu am avut surse suplimentare de iluminare. Am în general plante care nu au nevoie de o insolație ridicată. Nu includ aici cactușii.

Roxana

Mesaj de Roxana » Mar, 24 Oct 2017 18:08

Multumesc Alexandru! Si plantele mele sunt protejate de ploaie, cred ca pe majoritatea le mai las pana ajung temperaturile pe la 3 C dupa care le bag inauntru si vad la momentul respectiv daca au lumina suficienta sau nu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”