Trezirea cactusilor

Cristi

Trezirea cactusilor

Mesaj de Cristi » Mie, 28 Mar 2012 16:05

Dupa o iarna lunga si grea, in sfarsit primavara si-a luat rolul in serios si ne-a trezit plantele amortite. Deja avem cateva saptamani de vreme insorita si blanda, ceea ce se traduce in sere in temperaturi diurne care salta binisor de 25-30 de grade chiar cu aerisire.
Desi multe din ele neudate, plantele s-au umplut de boboci si ne privesc cu subinteles. Cu exceptia genurilor Glandulicactus, Ancistrocactus care pot avorta mugurii florali daca primesc multa apa (stimularea aparitiei floarii fiind de fapt data de conditiile de uscaciune extrema si planta cauta sa gaseasca o metoda de a supravietui prin producerea de seminte) , plantele imbobocite vor beneficia de primele udari.
Prima udare e extrem de important a fi facuta cu apa de ploaie, fara alte substante adaugate. Va fi o udare de intensitate medie; la 1-3 zile de la udare plantele se umfla, semn ca perisorii absorbanti s-au format si functioneaza. Daca vremea e favorabila, la 10-14 zile poate urma a doua udare care e bine sa contina doze moderate de fertilizanti anorganici adecvati. Dupa alte 14 zile, la a treia udare, se pot adauga insecticide sistemice pentru profilaxia dezvoltarii daunatorilor.
Plantele deshidratate care dupa 2 udari facute in conditii bune de temperatura nu se hidrateaza vizibil sunt bolnave. Recomand scoaterea din sol si inspectarea atenta a radacinilor. Daca sunt putrezite, se spala si se indeparteaza putregaiul pana in tesut complet sanatos, se tine la loc cald, insorit si bine ventilat aprox. 2 saptamani dupa care s epoate pune in substrat nisipos tratandu-se ca un butas.
In caz ca sera/incinta de iernare are o transparenta mai scazuta, expuneti treptat plantele la soare, acomodarea putand dura pana la 30 de zile in functie de specie si de gradul de umbrire pe timp de iarna. O planta umbrita luni de zile, plasata in soarele direct, risca sa dezvolte arsuri iremediabile si chiar sa moara dupa numai 4-5 ore de soare!
Indepartati resturile de flori uscate si alte tesuturi devitalizate de pe plante, culegeti fructele si semintele, dar numai din fructele bine maturate. Nu va grabiti sa recoltati semintele de ario cand apare fructul carnos! Lasati-l sa se uste complet pana cand coaja e mulata pe seminte si abia apoi le recoltati!
Dati-le aer curat din belsug si va vor rasplati printr-o crestere viguroasa si o inflorire abundenta!
Succes!
cactus wizard

cristian

Re: Trezirea cactusilor

Mesaj de cristian » Mie, 28 Mar 2012 18:57

Salut

Ma gandesc cu ce sa inlocuiesc in anumite cazuri apa de ploaie.Am un bazin in care se aduna.Anul asta prin iarna inca am golit bazinul si l-am spalat, nu mai era chiar asa multa.A plouat putin si s-a adunat ceva apa la loc dar e foarta murdara.Nu am mai patit niciodata sa raman fara.Mai am doua posibilitati provizorii doar.Apa de la robinet sau de la fantana.Am adunat in galeti apa de robinet si am lasato cateva zile sa se oxigeneze.Am bagat otet si ud asa cu portia pe unde este nevoie.
Oare e mai buna amestecata cu cea de fantana?

Cristi

Cristi

Mesaj de Cristi » Mie, 28 Mar 2012 19:26

Cred ca e mai buna cea de robinet, dar depinde de sursa. Apa de fantana e de obicei foarte incarcata de minerale, e o apa dura. Mircea Pop a facut odata niste masuratori in Salaj si apa de fantana era de zeci de ori mai dura decat cea de robinet.
cactus wizard

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 04 Apr 2012 21:04

Buna seara

O alta varianta pentru apa de udat plantele o reprezinta apa de izvor.
In mod normal cred ca exista o oarecare diferenta intre apa de fantana si cea de izvor, cel putin la mine in zona de campie.
Apa de fantana poate fi infestata in anumite proportii de rezidurile toxice care ajung in panza freatica.
In zona mea nimeni nu bea apa de la fantanile din curti, toata lumea foloseste apa de la cismele.
Gino

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 05 Apr 2012 14:50

Sigur ca in privinta continutului in materii organice, apa de adancime e mult mai buna fiind practic lipsita de reziduuri organice inclusiv pesticide. In ceea c epriveste continutul in saruri, cred ca apele de adancime sunt adesea mai bogate in saruri fata de apele de suprafata care sunt diluate de ploi.
cactus wizard

cristian

Mesaj de cristian » Joi, 05 Apr 2012 22:03

Salut

Avem la servciciu o gramada de flori printre care si doi cactusi epifiti.Avem apa de la fantani trasa cu pompa.Toate florile le ud cu aceasta apa pe care o adun in bidoane, alta nu este. Infloresc incontinu si arata impecabil.Asta nu inseamna ca nu ar fi aratat la fel sau poate mai bine cu apa de ploaie sau de la retea si nu incurajez folosirea apei de fantana, am dat doar un mic exemplu.Anul trecut au inflorit si epifitii.
Cristian

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 07 Apr 2012 20:56

La mine rebutiile sunt in plina inflorire, la fel echinocereusii, mammillariile, echinomastusii, echinofossulocactusii, glandulicactusii. Au boboci si se pregatesc de valul doi: lobiviile, astrophytumii, sulcorebutiile, matucanele (unele deja au inflorit), thelocactusii, gymnocalyciumii etc.
cactus wizard

d.ana

Mesaj de d.ana » Dum, 29 Apr 2012 18:22

Imagine
Imagine
iimi sunt asa de dragi

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 29 Apr 2012 20:02

:aplauze2: :aplauze2:
Foarte frumos!
cactus wizard

adriancean

Mesaj de adriancean » Vin, 07 Iun 2013 23:05

In ce va depozitati apa de ploaie? Eu o depozitez (deocamdata) in sticle de apa plata de 5 l ...dar azi am deschis o sticla pentru a uda cativa cactusi si am remarcat ca avea un miros.Sticlele au fost tinute intr-o camera fara ca razele soarelui sa bata direct peste sticle (acum le-am mutat in baie unde este lumina mai putina si temperatura mai scazuta).. Daca are miros o mai folosesc? Mai este buna?

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 08 Iun 2013 05:45

Apa de ploaie trebuie depozitata in recipiente sau zone intunecoase, fiindca altfel in ea vor creste alge care vor putrezi facand-o sa miroasa urat. Este motivul pentru care eu mi-am acoperit butoiul de 1000 litri cu folie neagra.
cactus wizard

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 12 Feb 2018 15:03

In scurt timp incepe trezirea cactusilor!
cactus wizard

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mar, 13 Feb 2018 14:06

Așteptăm cu toții momentul în care vor veni zilele cu 10-15 C constant.
Eu trebuie să fac rost de niște plasă de umbrire de pe acum. Aducerea din camera de iernare pe mese afară, în soarele primăverii, le-ar bronza prea rău.. Cred că le voi lăsa vreo 1-2 săptămâni acoperite și abia apoi voi ridica protecția.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”