Suculente inflorite

cipriansuta

Suculente inflorite

Mesaj de cipriansuta » Dum, 08 Iul 2012 22:05

Salut

cateva suculente inflorite si pe la mine

O Ceropegia (hibrid cred eu, poate ma insel), pe care si-a cumparat-o sotia la un targ din Amsterdam; cand mi-a spus ca a dat 10 Euro pe ea, planta mi-a devenit antipatica instantaneu, dar avand in vedere ca si eu am achizitionat destui cactusi si sotia, spre surprinderea mea si pentru prima data de cand colectionez cactusi, nu a comentat absolut nimic, m-am abtinut si eu

Imagine Imagine Imagine

Am mai postat si cu alte ocazii poze cu Schlumbergera; pozele de acum sunt facute pe 21.06.2012; plantele stau de la mijlocul lui aprilie afara, neprotejate d soare sau de ploaie; au inflorit si peste iarna, la interior, tinute undeva la 10 - 12 grade

Imagine Imagine

Imagine Imagine

Si cea galbena, acuma se pregateste:
Imagine

O Delosperma din rocarie, nu stiu specia:
Imagine

Si tot felul de crini, poze facute zilele trecute (mai sunt o gramada de boboci, sper ca vremea sa le permita sa se dezvolte)

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine Imagine

Imagine Imagine

Ieri am repicat o tavita cu Faucaria tuberculosa. Semanate in martie 2011, plantutele au acum 2-3 cm si arata cam asa:
Imagine Imagine Imagine

Ciprian

Nick

Re: Suculente inflorite

Mesaj de Nick » Lun, 09 Iul 2012 07:12

Salut Ciprian!
Nu trebuie sa te superi pe sotie, Ceropegiile sunt destul de scumpe. O planta matura cum e cea din foto, e mai scumpa decat un cactus din genurile pe care le detine un colectionar in mod obisnuit. In plus florile sunt absolut fantastice prin forma si culoare.
Numai bine!

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 09 Iul 2012 17:28

Salut

Ciprian, nu trebuie sa fii suparat pentru Ceropegia.
O planta ca a ta se vroia a fi vanduta anul acesta la Pitesti la Simfonie cu 80 lei.
Deci aproape dublu decat a dat sotia ta.
Este o planta superba, ca dealtfel majoritatea Ceropegiilor.
Se poate inmulti foarte, foarte usor.
Nu trebuie sa tai din ea, este de ajuns sa o lasi la orizontala deasupra altor ghivece si in timp vei constata ca se inradacineaza singura ici, colo...
Este Ceropegia sandersonii.
Gino

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Lun, 09 Iul 2012 18:02

Salut

Multumesc nasului pentru botez :lol: , planta isi va primi buletinul.

am cunoscut in Olanda un englez pasionat de suculente / caudexuri, credeam ca preturile sunt mari dar se pare ca m-am inselat; plus ca a fost cumparata la un targ si nu de acasa, poate ca de acasa pretul ar fi fost ceva mai mic

probabil voi mai da o tura peste vreo 2-3 saptamani, ma gandesc sa il vizitez daca am timp

P.S. nu m-am suparat ca si-a cumparat-o, doar ca am gasit si eu ocazia sa comentez, macar asa, o mica revansa, la cate am auzit eu cand cumparam plante :laugh:

Ciprian

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 09 Iul 2012 18:16

Eu care am o adevarata pasiune pentru Ceropegii, dar din pacate nu si conditii adecvate pentru ele, daca as fi in locul sotiei tale, as cumpara tot ce mi-ar iesi in cale in domeniu... :lol:
Dealtfel, tu care ai posibilitatea sa achizitionezi astfel de plante, unele dintre ele destul de rare si cu flori superbe, ar trebui sa te mai gandesti... :lol:
Nu cumva sotia ta are mai mult fler decat tine ? :lol:
Pe de alta parte, in final ar exista si un consens in familie, nu ? :lol:
Lasand gluma la o parte, sunt convins de faptul ca esti destul de constient ca lumea e plina de cactusi si suculente asa zis deja banali / banale.
Lumea plantelor cu caudex si a Ceropegiilor este destul de restrana, ca sa zic asa...
Ca sa nu mai vorbim de satisfactii... :joy:
Gino

Nick

Mesaj de Nick » Lun, 09 Iul 2012 20:07

M-am exprimat gresit :) am vrut sa spun sa nu te superi pe sotie ca a cumparat planta la pretul acela, pentru ca de obicei Ceropegiile sunt scumpe.
Anual primesc un catalog de la Flores Reinecke din Germania si Ceropegiile au preturi cuprinse intre 3 si 20 de euro. Deci la 10 euro o asemenea planta ca cea din foto e mai mult decat bine, sotia ta chiar a facut economie :))

cipriansuta

Mesaj de cipriansuta » Joi, 12 Iul 2012 00:29

Salut

Gino si Nicu, norocul meu ca nu citeste forumurile, numai incurajari ii mai lipseau :lol:

parca nu e suficient ca are n-spe feluri de muscate, ghivece cu schlumbergera, tot felul de ciudatenii care ocupa loc; si mie trebuie sa-mi parvina in urmatoarele 2 saptamani in jur de 1000 de plante pentru ebay, plus ca la inceputul lui august planuiesc o noua tura de Olanda, asa ca lupta pentru spatiu e crancena :laugh:

am vrut sa mai pun o sera in curte, dar cu "si copiii unde se mai joaca" mi-a taiat-o din start si definitiv :shock:

Ciprian

Nick

Mesaj de Nick » Joi, 16 Aug 2012 09:43

Buna ziua!
O Asclepiada absolut superba, Orbea carnosa ssp. keithii, cu floarea patrata https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
Numai bine!

Nick

Mesaj de Nick » Vin, 24 Aug 2012 20:52

Buna seara!
O alta floare patrata (cu 4 petale) de stapeliada https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
Numai bine!

Nick

Mesaj de Nick » Lun, 27 Aug 2012 20:38

Buna seara!
Orbea decaisneana, inflorire intensa, dupa inca doua infloriri timide din aceasta vara(din care una cu floare cu patru petale)

Numai bine!

crysss

Mesaj de crysss » Mar, 28 Aug 2012 17:59

Buna,

Azi un miros extraordinar de "frumos" la mine in sera, iata cauza:Stapelia variegata

Si alte surprize frumoase Huernia keniensis
si Faucaria tigrina

Miros placut va doresc
CEL MAI IMPORTANT LUCRU IN VIATA OMULUI ESTE ... SANATATEA
http://crysss.sunphoto.ro/

Liviutz

Mesaj de Liviutz » Dum, 30 Oct 2016 20:56

Buna seara !

Am ajuns in fine la mine "la tara" si am dat o tura prin sera. Poate surprinzator pentru toamna asta rece si urata, cateva plante aveau floricele timide (Astrophytum caput-medusae, A. asterias, Mammillaria plumosa, M. voburnensis, M. bocasana hibrid rosu, Matucana madisoniorum, etc).

Dar pentru ca aici e rubrica de suculente, iata o Euphorbia suzannae inflorita:
Imagine

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 30 Oct 2016 21:05

:aplauze1: :aplauze1: :aplauze1:
Superb specimenul dumneavostră. Am fost mereu fascinat de aspectul acestei Euphorbii.
La ele, florile nu sunt spectaculoase, dar este un semn că planta se simte bine alături de dvs. şi asta este excelent.

Roxana

Mesaj de Roxana » Vin, 07 Iul 2017 12:17

Recent am inceput sa colectionez si cateva suculente si aceasta Euphorbia obesa de la familia Levai mi-a facut o surpriza si tocmai a inflorit pentru prima oara.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Sâm, 08 Iul 2017 13:49

Felicitări pentru flori :sar:
Mult succes în continuare.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”