Seminte Astrophytum

rulas

Seminte Astrophytum

Mesaj de rulas » Lun, 10 Noi 2014 20:16

Bună seara.
Recent am dus cactuşii în beci şi cu această ocazie am strâns fructele de pe astrophytumi. Eu nu sunt aproape niciodată acasă când înfloresc cactuşii de unde rezultă că fructele au apărut ca urmare a polenizării necontrolate astfel încât estimez că în cazul a peste 50% din seminţe vor răsări hibrizi. Probabil aceste seminţe sunt mai potrivite pentru un începător deoarece seminţele de Astrophytum încolţesc uşor şi repede iar plăntuţele au un ritm de dezvoltare destul de rapid. (Volmar a pus câteva imagini cu astrophytumi ieşiţi din astfel de seminţe).

Dacă există persoane interesate voi trimite seminţele prin poştă. Nu doresc ceva în schimb.
Denumirea este a plantei “mamă”. Tatăl este greu de ghicit pentru că au existat numeroase înfloriri simultane dar sigur nu poate fi coahuilense sau onzuka pentru că nu sunt încă floriferi.

Astrophytum asterias (8-7 coaste mai nuzi sau mai pufoşi) cca. 360 seminţe
Astrophytum asterias flori galbene (nu ştiu dacă hibridul rezultat îsi pastrează caracteristica) cca. 40 de seminţe
A. capricorne (de la niveum până la senile, puf alb sau maro etc) cca. 1100 seminţe
Astrophytum myriostigma cca. 310 seminţe
A. myriostigma nud cca. 150 semiţe
A. myriostigma quadricostatum cca. 160 seminţe
Astrophytum myriostigma columnar (de fapt un semi-columnar, tulense) cca. 150 seminţe
Astrophytum ornatum cca. 35 seminţe
A. senile cca. 360 seminţe
Astrophytum senile aureum cca. 70 seminţe
A. ASCAP şi CAPAS (foarte diverşi) cca. 240 seminţe
A. ASCO cca. 160 seminţe
A. SENAS 6 coaste cca. 75 seminţe
A. SENAS 8 coaste cca. 220 seminţe

Plecând de la supoziţia că vor exista mai multe persoane interesate îi rog să-şi faca cunoscute dorinţele pâna la 22.11.2014, dată după care voi împărţi şi trimite seminţele proporţional cu dorinţele exprimate.

rulas

volmar

Re: seminte Astrophytum

Mesaj de volmar » Lun, 10 Noi 2014 21:18

Buna seara.
Este remarcabil gestul lui rulas , un colectionar cu state vechi.
Spre exemplificare , plante semanate in 08.03 2014 , foto 04.08 2014

Spor la semanat, Marius.

jinkou

Mesaj de jinkou » Lun, 10 Noi 2014 21:26

Doamne ajută!
Dacă sunt gratis după cum am înţeles, aş vrea vreo 10-20 din fiecare. Pe 5 am semănat seminţe de la domnul Cristi şi au ieşit deja 7 plăntuţe de asterias gonzalez. Le voi semăna în primăvară pe acestea.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

https://jinkou.sunphoto.ro/Colectia_mea_de_cactusi

Nick

Mesaj de Nick » Mie, 12 Noi 2014 13:10

Buna ziua,
Daca nu sunt multi curiosi, m-ar interesa pe mine semintele, atatea cate raman. Ca sa am activitate in iarna asta :grin: Bineinteles din toate speciile.
Numai bine!

rulas

Mesaj de rulas » Lun, 24 Noi 2014 21:13

Bună seara.
Am trimis azi plicuri cu seminţe către jinkou, Maranta, mihai şi Nick. Seminţele au fost împărţite proporţional cu cererile formulate.

rulas

bionut

Mesaj de bionut » Lun, 24 Noi 2014 22:12

Buna seara,
stiu ca am aparut prea tarziu, dar daca mai aveti ceva surplus de seminte as dori si eu cateva, din orice specie, pentru a-mi exersa aptitudine de semanat.
Multumesc.

rulas

Mesaj de rulas » Mar, 25 Noi 2014 07:05

Bună dimineaţa.
Este prea târziu. Am trimis toate seminţele de Astrophytum disponibile. Cei interesaţi au avut totuşi cca. 14 zile să îşi exprime dorinţele.
rulas

jinkou

Mesaj de jinkou » Vin, 28 Noi 2014 21:57

Doamne ajută!
Mulţumesc foarte mult pentru seminţe(mai ales pentru cele din hibrizii superkabuto).
O să îi semăn prin mai. Un spray insecticid pentru plante merge pentru seminţe sau doar prafuri din cele recomandate de domnul Neciu?
Încă o dată vă mulţumesc.
Când îţi aminteşti de Dumnezeu roagă-te, ca atunci când Îl vei uita, El să Îşi aducă aminte de tine.
Sfântul Marcu Ascetul

rulas

Mesaj de rulas » Sâm, 29 Noi 2014 08:31

Bună dimineaţa.
Principalul pericol pentru semănături este mucegaiul deci trebuie un fungicid şi nu un insecticid (Topsin, Shavit etc).
Dacă este prima dată când semănaţi vă recomand împărţirea seminţelor în 3-5 loturi închise în pungi de plastic separate. Dacă apare un atac de mucegai să nu pierdeţi tot.
rulas

Nick

Re: Seminte Astrophytum

Mesaj de Nick » Vin, 05 Dec 2014 14:40

Salut,
Astazi au ajuns si la mine semintele. Multumesc mult. Abia astept sa le seman.
Numai bine!

Marcu Nicolae

Mesaj de Marcu Nicolae » Vin, 05 Dec 2014 23:03

Doresc;
Haworthia truncata var. maughanii
Haworthia truncata var. minor
sa cumpăr sau la schimb.
Cu stimă Marcu

jinkou

Mesaj de jinkou » Lun, 09 Mar 2015 12:04

Cu mare părere de rău, vreau să vă mărturisesc că am făcut o trăsnaie. Am fost plecat o lună pentru sesiunea de examene si toate plantutele din seminte au murit. Am lăsat pe cineva să aibă grijă, dar... Anul acesta termin si cu esecul produs stiu unde am gresit la prima mea semanătură. Vă rog să mă iertati de dezastru. Plantele adulte au supraviețuit foarte bine. Iar de curand am achiziționat zece noi teposi si un graptopetalum bellum. O primavara frumoasa!
Sfântul Marcu Ascetul

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 09 Mar 2015 22:01

Asa ceva am patit la un moment dat toti cei care am semanat cactusi. Se intampla. Important e sa invatam din experienta si sa nu repetam greselile.
cactus wizard

Roxana

Mesaj de Roxana » Dum, 24 Mai 2015 13:05

Am si eu un Astrophytum care are seminte insa nu stiu cum sa procedez.De unde stiu cand sunt gata de cules semintele? Este acum perioada potrivita sa le cultiv? Pot sa le pastrez pana prin iunie/iulie si sa le cultiv atunci, rezista?

Cristi

Mesaj de Cristi » Dum, 24 Mai 2015 13:59

Daca fructul e uscat, crapat si se vad semintele, inseamna ca sunt mature si se pot culege. Le poti semana cand vrei cu conditia sa le dai temperaturi, lumina, umiditate si sol adecvate. Succes!
P.S. inainte de semanare le poti spala abundent cu apa curata pt a reduce riscul infectiei plantutelor.
Mesajul tau e offtopic aici.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Cereri”