Genul Haworthia, pur si simplu adorabil

Nick

Re: Genul Haworthia, pur si simplu adorabil

Mesaj de Nick » Vin, 29 Iul 2016 13:12

Daca a facut o gluma, Gino nu a facut-o fara "cea mai mica documentare" cum spui. Gino este unul dintre cei mai documentati colectionari de la care am invatat foarte multe. Unde mai pui ca pasiunea pentru Haworthii am capatat-o de la el si foarte multe dintre plante le am de la el. In momentul acela nu stiam pe altcineva care sa detina Haworthii deci sfaturile le-am primit de la el.
Asa ca, dupa cum spune si Liviutz solul este unul predominant organic, fara sa generalizam, intr-adevar existand si specii mai pretentioase care prefera alte amestecuri(nu am asa ceva deocamdata in colectie, doar o truncata si o truncata v. maughanii care mi-au facut zile fripte pana s-au acomodat in solul preparat de mine).
Solul pe care il folosesc este un amestec de pamant de florarie(nu prea am de unde sa iau alt pamant mai bun de printre asfalturile din Galati) cu un compost pe care il iau de la serviciu de la statia de compostare proprie(amestecul este cam 50%-50%), solului astfel obtinut revenindu-i cam 70-80% din amestec, restul fiind putina turba, ceva pietris marunt, nisip mai grosier, spartura de caramida eventual. Plantelor le merge bine si nu incerc alte ametecuri savante.
Salutari din Galati pentru un exgalatean! :cheers:

Pyro

Mesaj de Pyro » Vin, 29 Iul 2016 16:44

Mersi frumos pentru clarificare Nick.

Gino

Mesaj de Gino » Vin, 29 Iul 2016 19:32

Buna seara

Departe de minme gandul de a lua pe cineva peste picior sau de a ironiza pe cineva.
Multumesc Nicusor pentru cuvintele bune, deasemeni multumesc domnului Liviutz pentru precizari.
Revenind la subiect si la documentatrea de care pomeneste prietenul nostru al carui nume nu-l cunosc, am sa spun urmatoarele, invatate la randul meu, de la altii mai tipicari decat mine :
- Cand ai o planta ( indiferent de care ) , al carei nume il cunosti si vrei sa stii cat mai multe despre ea, documentarea presupune urmatoarele :
- 1 - De unde este nativa planta ( continent, tara, zona / areal )
- 2 - Compozitia solului in arealul de raspandire
- 3 - Temperaturi diurne / nocturne raportate la sezon, temperatura medie anuala
- 4 - Regimul pluviometric sezonier
- 5 - Ritmul de crestere sezonier / anual raportat la conditiile din natura ( aici luand in calcul factorii de mai sus si nu numai )
Abia acum trebuiesc cautate date despre regimul de cultivare in captivitate !!!
Cultivarea in ghiveci presupune aproprierea cat mai mult posibil fata de conditiile din natura ( valabil pentru toate genurile asa zis exotice )
Sunt plante din categoria xerophytelor care nu pot creste in captivitate decat daca li se asigura conditiile din natura.
Din fericire pentru noi, Haworthiile si Gasteriile, in marea lor majoritate, se adaptazea la conditiile de la noi, dezvoltandu-se bine in aer liber sau in spatii inchise, semi-inchise, in substrat asemanator cu cel al cactusilor , respectand perioadele de crestere si avand grija in perioada de pierdere a radacinilor.
Subiectul este vast si se poate dezvolta pe fiecare specie in parte.
Intrebarile punctuale pot primi raspunsurile cele mai bune.
Liviutz a punctat foarte bine : generalizarile nu ajuta decat ca idee generala eventual.
Gino

Pyro

Mesaj de Pyro » Mar, 09 Aug 2016 15:37

Vin si eu cu un update, asta este prima Haworthia pe care am luat-o, in sfarsit s-a adaptat si ii merge bine :aplauze2:
Nu-mi dau eu seama, dar parca da si un pui, intr-a 3-a poza :grin:

ImagineImagineImagineImagine

Nick

Mesaj de Nick » Mar, 09 Aug 2016 17:36

Salut,
Se pare ca ai o Haworthia fasciata si da intr-adevar se vad niste mici lastari. Sa fie sanatoasa si la mai multe Haworthii in colectie!
Numai bine!

Pyro

Mesaj de Pyro » Sâm, 27 Aug 2016 14:25

Intre timp, am primit de la Magdolna 2 noi Haworthii care s-au acomodat foarte bine :joy:

Imagine Imagine

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 29 Aug 2016 20:35

Teribila discutie. Am tot scris si am tot sters.. nu vreau sa presupuna Pyro ca sunt vreun sovino-rasisto-nationalist(nu ca planuiam sa scriu ceva rautacios.. dar de d'astia care presupun am mai avut parte)
Gino e singurul 'nebun" care se duce la "La festa del CACTUS" ca sa cumpere suculente! Sa fie vreun neinformat sau vreun expert ? Naiba stie (ca sa nu zic Dracu). Da sigur e nebun.

Pyro, plantele astea cresc si in praf (se lasa greu ca-s suculente), intrebarea este daca e bine asa.

Scuze pentru inutila interventia.. da' m-a amuzat.

Edit: Am pus ghilimele :sar:

Pyro

Mesaj de Pyro » Lun, 29 Aug 2016 21:54

Salut Alex, noi sa fim sanatosi; pentru mine e subiect inchis de acum o luna, si reconfirmat recent.
Nu ne-am nascut toti invatati si intotdeauna sunt deschis la sugestii si discutii constructive purtate intr-o maniera adecvata. La mistocareala nu.
Despre mixuri mai mult sau mai putin minerale nu cred ca are rost sa postez linkuri, sunt discutii imense pe forumurile de afara, cine e interesat gaseste. Faptul ca cineva considera adevarul sau drept singurul adevar universal valabil nu este problema mea.

Haideti sa ne rezumam la a ne bucura de plantele fiecaruia, puse de cei care posteaza pentru a bucura si ochiul altora, nu doar cel propriu.

Alex

Mesaj de Alex » Lun, 29 Aug 2016 22:03

Renunta la presupuneri. Nimeni, aici, nu a vorbit in termeni absoluti.

:bere-noroc:

Pyro

Mesaj de Pyro » Lun, 29 Aug 2016 22:12

Oki doki :bere-noroc:
Daca ai chef de lectura, las aici un link :-)

Roxana

Mesaj de Roxana » Lun, 05 Sep 2016 07:34

Sunt intr-adevar frumoase, daca as avea spatiu, m-as apuca sa colectionez si Haworhii. Contribui si eu la topic cu niste poze cu Haworthia mea, primita de la domnul Gino acum vreo 3 ani. Din pacate timpul nu mi-a permis sa fac poze decente la multitudinea de flori pe care a avut-o anul acesta.

Gino

Mesaj de Gino » Lun, 05 Sep 2016 20:20

:aplauze2:
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 13 Iul 2017 21:14

Bună seara.

Haworthia cooperi var leinghtonii

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”