Primele semanaturi

Roxana

Primele semanaturi

Mesaj de Roxana » Dum, 26 Iun 2016 17:33

M-am incumetat in sfarsit sa incerc sa cresc niste cactusi din seminte, niste Astrophytumi, mai exact. I-am semanat in 21.06(deci acum 5 zile) si deja au rasarit destul de multi(raportat la cate seminte am pus). Am pus semintele intr-o caserola de plastic, in pamant pentru semanaturi, ud dar nu suprasaturat iar caserola este intr-o punga inchisa ermetic(atasez doua poze la sfarsitul topic-ului) pe balcon, intr-un loc umbrit, fara soare direct). Cateva intrebari:
1. Dupa cat timp incep sa deschid punga, sa ii expun la aer?(ma gandesc ca nu mai devreme de 2 saptamani)
2.Dupa ce dau la o parte punga, pot sa ii las tot pe balcon, dar intr-o cutie mai mare de plastic semi transparent, in asa fel incat sa ajunga ceva soare la ei, dar nu direct?
3. Unele seminte sunt putin rosii, inseamna ca ajunge prea multa lumina la ele?

Roxana

Re: Primele semanaturi

Mesaj de Roxana » Mar, 30 Aug 2016 09:44

Plantutele la putin peste 2 luni(le-am scos din punga doar cateva minute sa le examinez)

Cristi

Mesaj de Cristi » Mar, 30 Aug 2016 12:02

Feliticari! Pastreaza-i in loc luminos, dar fara soare direct. Tine-le solul umed, dar fara a balti apa. Sa creasca mari si frumosi!
cactus wizard

Roxana

Mesaj de Roxana » Mar, 30 Aug 2016 12:46

Cristi scrie:Feliticari! Pastreaza-i in loc luminos, dar fara soare direct. Tine-le solul umed, dar fara a balti apa. Sa creasca mari si frumosi!
Multumesc frumos pentru sfaturi si urari!

Roxana

Mesaj de Roxana » Joi, 29 Iun 2017 10:36

Semanaturile de mai sus, un an mai tarziu. Dupa cum se observa, nu au supravietuit foarte multe si sunt putin etiolate (mi-a fost teama sa le tin in soare prea puternic).

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 29 Iun 2017 11:49

Bună.
Felicitări pentru plăntuțe.
Cred că ai putea încet încet să le muți într-un substrat ceva mai drenabil.
Oberv că turba s-a uscat. E mai greu să o hidratezi odată ce asta se întâmplă și s-ar putea ca plantele să se cam deshidrateze.
Eu am semănat la sfârșit de toamnă și le-am transplantat după 5 luni într-un ceva mai mineral (cu adaos de nisip grosier) și imediat s-a văzut diferența. Nu au nici un an și sunt deja afară, undeva mai la umbră. Par să se descurce bine.

Roxana

Mesaj de Roxana » Vin, 30 Iun 2017 09:35

Ai dreptate, trebuie sa le transplantez. Le-am scos ieri afara, la umbra si ma gandesc sa le obisnuiesc incet incet cu mai mult soare. Probabil nu vor rezista in plin soare o zi intreaga anul acesta dar cateva ore de dimineata cred ca ar fi bine sa aiba.

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Vin, 30 Iun 2017 18:59

Bună.
O zi întreagă nu rezistă.
Eu le am puse la perete, să zic așa. Și înconjurate de ghivece înalte care le umbresc. Așa cum plantele mamă le fac umbră și le protejează în natură. Și am doar vreo 5-6 ore de soare direct, dimineața.
Îți urez succes cu ele. Sunt sigur că dacă le acomodezi afară se vor descurca mult mai bine.

Cristi

Mesaj de Cristi » Sâm, 01 Iul 2017 07:34

Roxana, Plantutele tale nu sunt etiolate. Asa e normal sa arate la aceasta varsta.
Tine-le la loc luminos, insa fara soare direct. Din 2018 pot avea soare.
cactus wizard

Roxana

Mesaj de Roxana » Sâm, 01 Iul 2017 07:38

Asa voi face. Multumesc amandurora pentru sfaturi!

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”