Inradacinarea Ariocarpusilor altoiti

Cristi

Inradacinarea Ariocarpusilor altoiti

Mesaj de Cristi » Lun, 12 Iun 2017 12:53

Doresc sa va prezint rezultatele unui experiment personal privind abordarea pe termen mediu si lung a ariocarpusilor altoiti pe Pereskiopsis.
Nu doresc sa intru in detalii privind altoirea (ca moment, tehnica, motivatie etc.), ci urmarile acesteia timp de mai multi ani. Mentionez doar, pentru cei nefamiliarizati cu aceasta tehnica, faptul ca portaltoiul de Pereskiopsis e un cactus originar din Mexic, in zone cu clima calda atat vara cat si iarna, atat ziua cat si noaptea. Dupa altoire, cat timp portaltoiul are frunze, va induce o crestere mult accelerata a altoiului. Acest ritm de crestere se mentine daca planta e tinuta la cald si portaltoiul isi pastreaza frunzele. Daca temperatura scade sub 10 grade, Pereskiopsisul isi va pierde frunzele si cresterea va fi mult incetinita.
Am avut circa 85 astfel de plante altoite de mine, care in urma cu 3 ani erau cocotate pe portaltoi de Pereskiopsis lungi de 15-20 de cm, ramasi fara frunze. Am decis sa incerc inradacinarea lor. Altoaiele erau exemplare de 2-4 cm din speciile fissuratus, fissuratus lloydii, kotschoubeyanus, retusus, retusus furfuraceus, trigonus si trigonus v elongatus. Am taiat portaltoiul scurt, lasand cca 3-4cm si le-am plantat in ghivece cubice cu latura de 8cm.
In cei 3 ani scursi de la operatiunea de mai sus, plantele au fost tratate ca si restul colectiei, cu seceta completa pe timpul iernii, cu temperaturi nocturne scazute, minimele fiind ocazional si pt putin timp de +1 grad Celsius. Pamantul a fost sol mineral + 20% pamant de frunze. Nu am folosit niciun stimulator de inradacinare, am fertilizat plantele cam de 2-3 ori/an impreuna cu restul colectiei.
Am pierdut 5 plante din cele 85, pe parcursul ultimului an. Multe plante erau policefalice in momentul scurtarii portaltoiului. In ultimii 3 ani, plantele au crescut, unele mai viguros, altele mai modest, multe au inflorit.
Anul acesta am hotarat sa le transplantez in ghivece mai mari. Eram curios sa vad starea radacinilor.
Am examinat radacinile plantelor moarte-plantele nu aveau radacini proprii, era prezent ciotul portaltoiului uscat, cu radacini uscate.
La plantele viabile, cca 75% din altoaie aveau radacini proprii viabile. La toate era prezent si ciotul viabil de Pereskiopsis cu radacinile lui. Radacinile ariocarpusilor erau in grad foarte variabil de dezvoltare, de la 1-2cm si pana la radacini multiple napiforme care se intindeau pe toata adancimea ghiveciului.
Nu am indepartat cioturile, am plantat doar plantele in Mineral Marvel cu 10% pamant organic si sunt curios cum vor evolua.
Ariocarpus retusus confusus fara radacini proprii

Ariocarpus trigonus cu radacina fina in prim-plan si viguroasa in spate

Ariocarpus trigonus cu radacini napiforme lungi

Ariocarpus retusus fara radacina proprie

Ariocarpus retusus furfuraceus cu radacini proprii masive

Ariocarpus kotschoubeyanus cu o radacina napiforma formata la periferie

Sunt sigur ca, daca as fi folosit ceva stimulente de inradacinare si temperaturile ar fi fost mai ridicate iarna, dezvoltarea radacinilor ar fi fost mai buna. Totusi, nici asa nu e rau, e clara tendinta de a trece absorbtia pe radacina specifica fiecarei plante.
cactus wizard

@lexx

Re: Inradacinarea Ariocarpusilor altoiti

Mesaj de @lexx » Lun, 12 Iun 2017 13:11

WOW! Ce reusita interesanta!

Din punct de vedere estetic ai putut observa diferente intre plantele crescute pe altoi si cele pe radacina proprie?

In cazul asta poate asta ar fi solutia cea mai buna de cultivare a unor raritati?

Si totusi, care este motivul pentru care ai decis pastrarea port-altoiului, acolo unde erau deja prezente radacini proprii indeajuns de mari?

Multumim foarte mult pentru informatii si mult succes in continuare!

Cristi

Mesaj de Cristi » Lun, 12 Iun 2017 13:50

Plantele altoite lastaresc frecvent si arata umflate nefiresc; prefer oricand aspectul plantelor cultivate pe radacina lor.
Cultivarea ariocarpusilor pe radacina lor nu mai este o enigma sau o belea, asa cum a fost adesea considerata in urma cu 20-30 de ani.
Am pastrat portaltoiul pentru a nu deranja balotul de pamant si a nu risca sa rup radacini ale altoiului. Nu e asa de usor de indepartat, partial se ingroapa in altoi si trebuie scobit dupa el cu riscurile de rigoare. Plus ca am o presimtire ca altoiul, treptat-treptat, il va izola si il va exclude singur. Vom vedea.
cactus wizard

demi

Mesaj de demi » Lun, 12 Iun 2017 20:30

Buna seara

Si eu acum cativa ani am altoit un Ariocarpus retusus proaspat germinat pe Pereskiopsis , in iarna intre 2015-2016 portaltoiul efectiv sa uscat , am desprins altoiul lam scobit (un lucru enorm de migalos ) sa nu ramana ramasite din portaltoi si am pus planta la inradacinat .
Metoda de inradacinare a fost urmatoarea : planta am puso pe un ghiveci mai mic in care a fost sol mentinut umed , planta statea suspendat deasupra solului la aproximativ 5-7 mm (ghiveciul fiind mai mic decat diametrul plantei , planta statea rezemat in mamile de marginea ghiveciului) .
Iata o poza facuta pe la sfarsitul veri anul trecut :

Si o poza facuta in primavara aceasta cand am transplantato in substratul definitiv :

Cu stima Mihai

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 12 Iun 2017 23:00

Felicitări pentru răbdare și dedicație. Se pare că metoda a fost una inspirată. Sistemul radicular arată foarte bine.

Cristi

Mesaj de Cristi » Joi, 15 Iun 2017 18:43

Evolutia plantelor mele pe termen mediu/lung va depinde de formarea de radacini proprii de calitate si de respingerea treptata si fara infectia altoiului a portaltoiului.
cactus wizard

Scrie răspuns

Înapoi la “Semanaturi, butasiri, altoiri, alte metode de inmultire”