Cactus in habitat

AlexandruDragomir

Cactus in habitat

Mesaj de AlexandruDragomir » Mie, 28 Iun 2017 12:32

Bună ziua.
Am folosit funcția de căutate și din câte m-ai uitat, acest site foarte interesant nu a mai fost pomenit până acum pe forum.
Dacă totuși am omis prezanța sa, îmi cer scuze pentru că ar însemna să introduc date redundante.

http://www.cactusinhabitat.org/index.php?p=generi

Este vorba despre un site argentinian ? (am presupun fiindcă textul este în limba spaniolă).
Aici sunt prezentate un număr de 40 - 50 de genuri + specii pentru fiecare gen (în principal specii din Bolivia, Argentina, Brazilia și Chile).
Există și alte date legate de taxonomie, conservare, bibliografie etc, dar importantă și utilă mi se pare galeria foto atașată fiecărei specii.
Aici sunt plasate poze din habitat, inclusiv anul și zona geografică în care au fost făcute pentru fiecare specie.
Cred că este un spațiu virtual vital pentru cei care se află la început de drum în cultivarea cactușilor deoarece oferă informații vizuale ale condițiilor de mediu.
Eu însumi sunt încă destul de neexperimentat și doresc mereu să aflu cât mai multe, deci pentru toți cei care doresc să se apuce de cultivarea acestor plante, vă dau un sfat : mereu consultați astfel de site-uri, cărți și orice alte materiale care vă pot indica condițiile din natură ale unei specii.
Numai după ce veți înțelege cerințele sale este indicat să o achiziționați întrucât doar prin această practică veți putea ști în ce măsură îi veți putea asigura condițiile necesare și în mod direct, dacă se merită să o achiziționați.
În plus, din moment ce sunt date localitățile în care poate fi găsită specia, cu un search pe google puteți găsi informații legate de climă, sezonul ploios, cel uscat, cât și cantitatea de precipitații anuale.
Tot astfel, pentru anumite zone, se pot determina și carcateristici pedologice.
Pe site se află și un link, în dreapta zonei în care sunt făcute pozele, "Mostrar en el mapa". Accesându-l, veți fi direcționați către o hartă pe care este localizată zona respectivă.

Nu pot să închei decât sperând că acest site va fi de ajutor.
O zi bună.
Alexandru D.

Cristi

Re: Cactus in habitat

Mesaj de Cristi » Mie, 28 Iun 2017 13:37

Multumim de link!
E interesant site-ul. Doar ca, vazand includerea genului Oreocereus in Echinopsis, mai da-o naibii....asa putem face fara probleme genul Cactus unde sa le bagam pe toate.
cactus wizard

@lexx

Mesaj de @lexx » Mie, 28 Iun 2017 14:55

Eu urmaresc pe Instagram 2 pagini cu poze din habitat. Mie imi plac foarte mult, imaginile sunt de calitate:

https://www.instagram.com/richart_cactus/?hl=ro - foto din Mexic

https://www.instagram.com/p.i.g.f.i.s.h/?hl=ro - suculente din Africa

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Mie, 28 Iun 2017 16:30

Aici ai dreptate, Cristi.
Am văzut și eu că mai multe genuri sunt incluse la galeria Echinopsis.
Aici nu am înțeles ideea. Dacă tot ai făcut efortul de a le pune separat numele și ai poze, iar din punct de vedere științific nu fac parte din Echinopis...nu văd de ce le-ai trece acolo.
Este importantă precizarea, să nu creadă cineva că ieri s-au pus oamenii de știință pe amestecat genuri.

Mersi pentru paginile de Instagram, alex.
Sunt interesante, cu precădere cea cu specii mexicane (pentru mine). :bere-noroc:

dana rusu

Mesaj de dana rusu » Joi, 29 Iun 2017 07:20

nu stiu cum sa va spun dar is invidioasa rau pe domnii astia,mai ales pe cei postati de Alex,ce imagini superbe si ce bine le sta cactusilor in habitatul lor.

Scrie răspuns

Înapoi la “Link-uri utile”