Suculente din România (zona subalpină)

AlexandruDragomir

Suculente din România (zona subalpină)

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 10 Iul 2017 17:21

Bună ziua.

Ieri am călătorit în căutare de roci în zona izovoarelor râului Motru, în munții din județul Gorj și mai apoi pe cheile Cernei.
Pe parcursul drumului, am făcut mai multe poze reprezentative pentru vegetația pereților stâncoși.

Sempervivum tectorum:

Sempervivum tectorum:

Sedum ellacombianum? :

Sedum montanum:

Sedum montanum:

Sedum sp. :

Sedum hispanicum:

Telekia speciosa:

Dryopteris filix-mas:

Impatiens noli-tangere:

Euphorbia cyparissias:

Dianthus spiculifolius:

Am fost aprope să am și o poză cu o Saxifraga paniculata, care cred că ar fi completat lista în mare, dar nu am reușit să urc până la colonie, ternul fiind cam instabil în acea zonă.
O să sortez astă-seară rocile și voi reveni cu măcar o poză a acestora în forma neprelucrată (le-am spart doar cât să încapă în saci).

AlexandruDragomir

Re: Suculente din România (zona subalpină)

Mesaj de AlexandruDragomir » Lun, 10 Iul 2017 23:02

Iată și câteva poze ale tipurilor de roci alese.
Încerc să mă informez și în acest domeniu, dar cunoștințele mele geologice sunt încă scăzute. Pot aprecia o rocă friabilă, le pot diferenția în mare pe cele calcaroase (marnă, dolomit, calcare etc.) de cele acide, dar nu pot să mă avânt în denumiri exacte.
Presupunerea mea este că sunt roci argiloase, am câteva bucăți de granit (cel pestriț) , micașist, posibile urme de ardezie.
Cele închise la culoare par tot ceva roci intruzive, fiind evident faptul că sunt de asemenea bogate în fier.
Dacă greșesc undeva sau le cunoașteți mai bine, m-aș bucura să fiu corectat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”