Lumea stapeliadelor

Gino

Lumea stapeliadelor

Mesaj de Gino » Dum, 01 Oct 2017 18:38

Buna seara

Mai putin cunoscute in Romania, stapeliadele incanta si uimesc pe cei care le vad pentru prima oara florile...
Pentru acei putini colectionari care iubesc aceste plante, prezint o planta in premiera.
In urma cu patru ani primeam cateva seminte de Orbea variegata de la prietenul Mircea Pop.
Semintele proveneau de la aceasta Orbea variegata :

Celalalt parinte fiind :

Semintele au fost semanate in 2014, au germinat foarte bine si acum apare primul rezultat,
Una dintre plante a inflorit si arata asa :

Avem un nou hibrid de Orbea variegata ce se adauga la o lunga, lunga lista .
De comun acord cu Mircea Pop, cel care a obtinut semintele, am hotarat ca noul hibrid sa se numeasca :

Orbea variegata hb. Viru MP

Denumirea nu este si nu va fi omologata, deci este o denumire neoficiala, asa cum sunt multe in lumea stapeliadelor, dar va circula sub aceasta denumire daca noul hibrid se va dovedi stabil in urmatorii ani.
Gino

AlexandruDragomir

Re: Lumea stapeliadelor

Mesaj de AlexandruDragomir » Dum, 01 Oct 2017 19:13

Foarte interesantă nuanța.
Nu vreau să jignesc părinții, dar rezultatul întrece plantele implicate în creearea sa.
Felicitări și mult succes cu omologarea. :jos-palaria:

Alexandru Dragomir

Roxana

Mesaj de Roxana » Lun, 02 Oct 2017 09:01

Felicitari! Nu ma pricep deloc la stapeliade insa planta obtinuta are o floare foarte frumoasa (la fel ca si parintii) !

Gino

Mesaj de Gino » Mie, 04 Oct 2017 19:41

Buna seara

Chiar daca sunt putini colectionari impatimiti de magia stapeliadelor in Romania, m-am hotarat ca din cand in cand sa va prezint cate ceva in domeniu ...
Poate cine stie, vom fi mai multi in viitor !...
O planta cu flori deosebite, achizitionata acum mai multi ani, fara nume si gasita pe net drept Orbea sp. - infloreste in fiecare an in colectia mea, dar si in alte cateva colectii ( putine ) din Romania, incepe sa circule prin lume ( gratie schimburilor ) sub denumirea de Orbea hb. Gino !
Am spus in mai multe randuri la nivel international, o spun si aici : meritul nu este al meu !
Colectionarii de pe mapamond care au primit planta de la mine, i-au dat acest nume...

Este un hibrid cu parinti doar presupusi ...
Nimeni nu a omologat aceasta planta din cate stiu ...
Asa ca numele sub care circula prin lume, imi face cinste, doar pentru ca o propag ...
Gino

AlexandruDragomir

Mesaj de AlexandruDragomir » Joi, 05 Oct 2017 22:04

Bună seara.
Este o plantă superbă și, deși nu are origini clare, meritul că a ajuns cunoscută și se află acum în mai multe colecții este al tău, deci jos pălăria.
Cine știe, poate că într-o zi o să o vedem într-un catalog. Până la urmă multe plante deosebite au început astfel în drumul spre recunoaștere.

Numai bine.
Alexandru Dragomir

Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii generale”