Sfaturi curatare si intretinere

Abraxas

Sfaturi curatare si intretinere

Mesaj de Abraxas » Mie, 13 Mar 2019 13:57

Salut!

Am un cactus (szuce, nu stiu ce specie este), de care nu stiu cum sa am grija.
S-a umplut de praf si nu stiu cum sa-l curat (am incercat cu un spray cu aer comprimat, insa nu a functionat). Il pot spala sub jet de apa sau ii fac rau?

Deasemenea a crescut cam haotic (am locuit intr-un apartament unde nu prea avea lumina destula si se tot intindea dupa sursa de lumina). Trebuie sa-l tund, sau ce pot face pentru a-l aduce la o forma/stare ok?

Urmeaza sa-l transplantez intr-un ghiveci mai mare, dar despre asta am gasit deja pe forum cum sa procedez.

Mersi,
Alex
Fişiere ataşate
1.jpg
1.jpg (853.48 KiB) Vizualizat de 180 ori
3.jpg
3.jpg (992.46 KiB) Vizualizat de 180 ori
2.jpg
2.jpg (983.66 KiB) Vizualizat de 180 ori

Liviutz

Re: Sfaturi curatare si intretinere

Mesaj de Liviutz » Joi, 14 Mar 2019 08:08

Draga Alex,

"Cactusul" tau pare a fi Euphorbia aeruginosa (sau o specie inrudita), planta nativa in Africa de Sud. In afara de faptul ca nu sufera temperaturi negative ca majoritatea Euphorbiilor, e o planta relativ nepretentioasa, cu dezvoltare rapida, care trebuie tinuta intr-o zona cu expunere solara maxima - ca sa capete forma standard (ar trebui sa fie mai albastra si sa aiba niste "pete" maro-alburii alungite sub spini).
De mentionat ca oricum planta are infatisare de mic tufis, de dimensiuni relativ mari - deci mai usor cu udatul.

Ca sa-ti raspund direct la intrebari:
- daca ti se pare ca a acumulat praf, da poti sa o speli sub jet moderat de apa, dar trebuie sa ai grija ca tijele sa nu se rupa si nici sa nu se atinga/intepe una de alta (incearca sa speli individual tija cu tija), caci din orice rana va iesi latex-ul alb specific Euphorbiilor (daca se intampla, speli cu apa pana se opreste "sangerarea"). Atentie sa nu-ti ajunga in ochi, seva este iritanta/otravitoare.

- "tunsul" e problematic din acelasi motiv, dar daca iti faci un plan si ai rabdare, ar putea sa-ti iasa. De pilda, ai putea decide radical sa tai intreaga planta la vreo 5 cm de baza si sa transplantezi (ideal, sol format preponderent din roci necalcaroase sfaramate - atunci tijele vor creste de la baza mai compact si mai lent, iar daca ii dai si soare suficient, planta va avea un aspect mai apropiat de forma din natura). Tijele taiate ramase, le speli bine cu apa pt. indepartarea latexului si apoi le lasi 1 saptamana la zvantat, apoi le pui la prins (in mai multe ghivece, cu sol nisipos - nu pune toate ouale in acelasi cos). Cel mai sigur vor inradacina "ramurelele" mici din varf, daca le desprinzi exact la zona de atasare de tulpina principala cu un cutter/lama.

- altfel, poti decide sa faci doar transplantarea, taind de la baza ramurele care nu-ti plac - vezi sfaturile de mai sus.
Succes !

Abraxas

Re: Sfaturi curatare si intretinere

Mesaj de Abraxas » Joi, 14 Mar 2019 11:35

Multumesc mult!

Acum are soare mult (balcon inchis orientat spre Sud) deci sper sa ii fie mult mai bine.

Alex

Scrie răspuns

Înapoi la “Sfaturi pentru incepatori”